Procesory

Pani da 20 deko tych świeżych Ryzenów

przeczytasz w 4 min.

Nie da się ukryć, że firma AMD dowiozła wszystkie obietnice na premierę. Jednak nawet na najlepsze produkty nie patrzymy bezkrytycznie, więc do każdej zalety dodajmy jedno "ALE". Każdy z punktów możecie zweryfikować na podstawie testów, które znajdują się na trzeciej i czwartej stronie tej recenzji.

Czy 12-nanometrowy proces wpłynął na energooszczędność?

Tak, Ryzeny drugiej generacji są bardziej energooszczędne od pierwszej. Zwykle jednak bywa tak, że wraz z obniżeniem poboru mocy producenci równocześnie windują w górę zegary celem uzyskania wyższej wydajności. Najlepiej to widać po topowym modelu Ryzen 7 2700X, którego TDP pomimo zmniejszenia litografii z 14 do 12 nanometrów wzrosło do 105 W - jego wymagania co do chłodzenia są więc większe niż 1800X - ALE wciąż pobiera on mniej energii.

Warto zauważyć, że wszystkie trzy nowe płyty główne X470 które mieliśmy okazję obadać przed premierą, miały rozbudowaną sekcję zasilania i dwa gniazdka do zasilania CPU (8-pin + 4-pin).

Czy Ryzeny drugiej generacji są wydajniejsze od pierwszej?

Tak - niezależnie od zastosowań procesory drugiej generacji będą zawsze szybsze od swoich odpowiedników. Dotyczy to również zastosowań rozrywkowych, ale w porównaniu z Intel Core 8-mej generacji wciąż oferują one nieco niższą wydajność w grach.

Czy Zen+ jest szybszy od Zen przy porównaniu zegar w zegar?

Tak, już sama mikroarchitektura Zen+ da nam wyższą wydajność, a AMD na tym nie poprzestało i zwiększyło jeszcze częstotliwość pracy układów. Nie bez wpływu na wydajność ma również zastosowanie szybszego kontrolera RAM - aż 2933 MHz.

Czy Pinnacle Ridge podkręcają się lepiej od Summit Ridge?

Tak, możemy liczyć na wyższe OC, ale szału nie ma, możliwości są po prostu przeciętne (bezproblemowo 4,1-4,2 GHz na chłodzeniu powietrzem, w porywach do 4,3 GHz). Równocześnie jednak Precision Boost 2 i XF2 działają tak dobrze, że zaczynamy się zastanawiać, czy OC w ogóle nam się opłaci. W nieco innej sytuacji będą użytkownicy modeli bez "X" (bez technologii XFR2), które nie mają tak wyśrubowanego turbo, więc OC z pewnością się przyda. Przypomnijmy, że instalując lepsze chłodzenie, technologia XFR2 automatycznie z tego skorzysta podbijajac nieco zegary (wykorzystana zostaje większa rezerwa energetyczno-cieplna).

Najprościej i najefektywniej jest "podkręcić" procesory Ryzen za pomocą szybszej pamięci RAM. Związane jest to oczywiście z magistralą Infinity Fabric, która pracuje z takim samym taktowaniem jak RAM - a więc komunikacja między rdzeniami i pamięcią podręczną również przyśpiesza.

Podczas testów "zegar w zegar" podkręciliśmy 2700X i 1800X do 4 GHz (wszystkie rdzenie). 2700X nie miał absolutnie najmniejszych problemów z pracą w takiej konfiguracji, podczas gdy dla naszego egzemplarza 1800X był to absolutny szczyt możliwości. Pobór mocy Ryzen 7 2700X lawinowo rośnie po OC. Te procesory na pewno świetnie nadają się do bicia rekordów przy pomocy ciekłego azotu, ale bardziej efektywne OC w warunkach domowych pozostaje w sferze marzeń. AMD chwali się, że procesory mają pod "czapą" luta, a nie gluta. No fajnie, ale na wysokie OC i tak nie ma co liczyć.

Czy ceny Ryzenów drugiej generacji są niższe od pierszej?

Tak, premierowe ceny Ryzenów pierwszej generacji były wyższe (ale wciąż były bardzo atrakcyjne). Dość powiedzieć, że cena topowego modelu 2700X i tak powinna (podatek od nowości?) być niższa od aktualnej (obniżonej) ceny 1800X. Dodatkowo dostajemy w zestawie bardzo fajne coolery, więc odpada nam koszt zakupu chłodzenia (do tej pory w coolery Wraith były wyposażone jedynie wybrane modele 1-szej generacji).

Jeśli już mielibyśmy się do czego przyczepić, to cooler Wraith Spire (2600X) montujemy za pomocą śrubek (musimy odkręcić z płyty mocowanie), natomiast Wraith Spire (2700X) za pomocą zapięcia (nie ma potrzeby zdejmowania mocowania z płyty). Skąd ta niekonsekwencja i czemu lepszy docisk zastosowano w radiatorze dla modelu o mniejszym TDP?

Czy nowe procesory AMD wymagają nowych płyt głównych?

Nie, zadziałają z każdą płytą z podstawką AM4, również ze starszymi opartymi na chipsetach serii 3xx - o ile tylko oczywiście otrzymają aktualizację BIOS i spełnią wymagania energetyczne (słabsze płyty mogą np. nie udźwignąć 105-watowego modelu). Czy nowe procesory będą lepiej działać na nowych płytach z chipsetami serii 4xx? Teoretycznie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, chociaż płyty serii X470 chwalą się ulepszoną sekcją zasilania, co z pewnością może mieć wpływ na OC.

AMD Ryzen 2-nd gen - podsumowanie

Druga generacja Ryzenów to nie całkiem nowe procesory, ale ulepszona pierwsza generacja. Cudów nie należało się więc spodziewać, jedynie usprawnień, a te bez wątpienia nam dostarczono. Jasne, fajnie byłoby gdyby Ryzeny 2 dały nam możliwość "domowego" podkręcenia w okolice 5 GHz, ale patrząc na 1-szą generację nikt obeznany ze sprzętem nie liczył na taki scenariusz. To bardzo dobre i bardzo dobrze wycenione procesory.

Dlaczego nie dostały znaczka "Super Opłacalność"? Zostawiamy je dla modeli bez "X", które są 100 zł tańsze. Naturalnie 2700X (8 rdzeni/16 wątków) bardziej przyda się użytkownikom, które potrzebują większej mocy procesora np. do prac półprofesjonalnych, a 2600X (6 rdzeni/12 wątków) dla mniej wymagających osób, które to - podkreślmy - i tak dostaną naprawdę przyzwoitą moc obliczeniową.

Dobra, ale czemu topowy model ma oznaczenie 2700X, a nie 2800X, jak nakazywałaby logika? Nie da się wykluczyć, że AMD trzyma wyselekcjonowane płytki krzemowe by niedługo zaprezentować wyśrubowanego do granic możliwości 2800X. To jednak na razie czyste spekulacje.

Co dalej? Na pewno wkrótce pojawią się kolejne, mniej wydajne modele drugiej generacji. Liczymy zwłaszcza na to, że modele Ryzen 3 o wyższych zegarach w końcu lepiej zawalczą z konkurencją w niższym segmencie. Potem (prawdopodobnie około września) otrzymamy Threadrippera drugiej generacji, na co już się cieszę, bowiem te procesory naprawdę solidnie namieszały na rynku high-end, oferując użytkownikom moc obliczeniową o jakiej do tej pory mogli pomarzyć w tym segmencie cenowym.

Ocena końcowa AMD Ryzen 5 2600X

  • bardzo dobry stosunek ceny do możliwości
  • wyższa wydajność i lepsza energooszczędność od poprzedniej generacji
  • wsteczna kompatybilność z płytami serii 3xx
  • ulepszony proces technologiczny 12-nm
  • 6 rdzeni i 12 wątków
  • kontroler RAM 2933 MHz
  • ulepszone turbo (PB2 i XFR2)
  • cooler Wraith Spire w zestawie

  • przeciętne możliwości OC

Super Opłacalność 

Ocena końcowa AMD Ryzen 7 2700X

  • bardzo dobry stosunek ceny do możliwości
  • wyższa wydajność i lepsza energooszczędność od poprzedniej generacji
  • wsteczna kompatybilność z płytami serii 3xx
  • ulepszony proces technologiczny 12-nm
  • 8 rdzeni i 16 wątków
  • kontroler RAM 2933 MHz
  • ulepszone turbo (PB2 i XFR2)
  • podświetlany cooler Wraith Prism w zestawie

  • przeciętne możliwości OC
  • bardzo wysoki pobór mocy po OC

Komentarze

56
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    WhiteDrag0n
    7
    "Akurat Wiedźmin 3 świetnie korzysta z możliwości procesorów i pamięci RAM nawet w najwyższych ustawieniach."

    A i5-8600K osiąga identyczny wynik co i7-8700K... :)

    Stwierdzam to ze smutkiem - ale strasznie wybiedzone te testy, trzeba zobaczyć co na to konkurencja.
    • avatar
      gerax
      5
      Wydaje mi się, że część użytkowników tutaj zapomniało co robił Intel przez ostatnie lata wypuszczając "nowe" procesory, które od poprzednich generacji były wydajniejsze o te kilka procent i to nie zawsze we wszystkich zastosowaniach.

      Dużej różnicy względem poprzednich ryzenów nie ma, ale wzrost wydajności i mniejszy pobór prądu jest, czyli generalnie to co było zapowiadane zostało spełnione.

      Wydajność jednego rdzenia jest wyższa i różnica miedzy AMD a Intelem wynosi już tylko ok 10% a to już nie jest dużo w porównaniu z tym co miało miejsce kiedyś. ( chyba o to chodziło? )

      Do tego cena premierowa AMD jest i tak niższa od procków Intela 2700X - i7-8700K ; 2600X - i5-8600K i można się spodziewać, że za jakiś czas zostanie obniżona.



      • avatar
        AndreoKomp
        4
        Kolejny premierowy test na BM po przeczytaniu którego musiałem udać się na portal konkurencyjny. Niestety, ale zbyt ubogi jest Wasz test. Musicie coś z tym zrobić w przyszłości.
        • avatar
          Rebelmind
          3
          Skoro takie spoko wyniki procek kręci na stocku (XFR 2.0 i precision boost) to ja mam takie pytanko: czy jeżeli to możliwe to dałoby radę pomóc trochę XFR i pchnąć stabilnie jeden rdzeń (tylko 1!) na, powiedzmy, 4.35 - 4.4 GHz?
          • avatar
            vacum
            3
            artykuł równie wyczerpujący jak w przypadku 2200G /2400G. mogli byście lepiej się postarać...
            • avatar
              frenchkiss4u
              2
              Procesory fajne i dobrze wycenione, bez rewolucji, ale jak ktoś składa nowego to na pewno świetny zakup. Aczkolwiek kto posiada starszego ryzena ewentualnie coś od intela (od haswella w górę) to absolutnie nie widzę sensu się przesiadać (oczywiście mowa o normalnych zastosowaniach, internet, gry a nie renderowaniu całymi dniami).
              • avatar
                wojciechu15
                2
                320W pod obciążeniem po OC? Czyżby AMD zatęskniło za FX'ami 9XXX?
                • avatar
                  KENJI512
                  2
                  Hmm.. czyli do gier dalej lepiej Intela...

                  Czekam na testy w większej liczbie gier :)
                  • avatar
                    NitroN
                    2
                    "Microsoft Windows 10 to najnowsza odsłona systemu operacyjnego, w której (...) Tylko ten system pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału nowej platformy Intel"

                    Ryzen nie jest platformą firmy Intel... nie oni go zaprojektowali, nie oni wyprodukowali, nawet zestaw instrukcji to jedynie w części ich dzieło.
                    • avatar
                      Gatts-25
                      1
                      No to posiadacze INTEL CPU się załamią bo najnowsza kompilacja Windows 10 z poprawkami przeciwko "Spectre i Meltdown" nie pozostawia złudzeń jaki procesor do gier teraz będzie
                      https://uploads.disquscdn.com/images/243d4e21c0e3269c749ed977422a48663dda3c3d32880f8507abc9f32093801f.png
                      • avatar
                        Rebelmind
                        1
                        "Czy nowe procesory będą lepiej działać na nowych płytach z chipsetami serii 4xx? Teoretycznie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, chociaż płyty serii X470 chwalą się ulepszoną sekcją zasilania, co z pewnością może mieć wpływ na OC."

                        No chwila, moment - na dzien dzisiejszy brak info, czy XFR2 i PB2 beda dostepne dla X370, a dodatkowe 100 MHz bez zadnego podrecania to jednak jest wymierna roznica (pomijam kwestie, czy dostrzegalna).
                        • avatar
                          PITUCH1
                          1
                          kotlety takie czerstwe ze hohohho, 300Hz zegar 10W :P hahahaha XXI wiek :P
                          • avatar
                            chmielx12
                            1
                            Rozwój technologi.
                            Bardzo pozytywnie wpłynie to na cenę starszych modeli, więc jestem zadowolony.

                            Gratulacje sukcesu i powodzenia na rynku.
                            • avatar
                              Geralt
                              1
                              Szkoda, ze dosc malo tych testow. Ponizej pytanie, ktore tez zadalem na innym portalu zeby moc patrzec na testy tez przez pryzmat patchy zastosowanych.

                              Nie wiem czy to padało gdzieś w komentarzach, ale mam pytanie czy i jakie poprawki były używane w tych testach? Bo chciałbym mieć swiadomość. Ze względu na to, ze było kilka patchy na spectre (takze byl patch BIOSU) + na niektorych portalach wyniki bardzo roznily sie od wynikow na innych portalach.

                              Dodatkowo znalazlem takie (nie wiem czy prawdziwe0 zestawienie dotyczace wplywu latania dziur na wyniki:
                              np.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/7obokl/performance_impact_of_windows_patch_and_bios/

                              To + roznice w konfiguracji testowej mogloby teoretycznie tlumaczyc w pewnym stopniu ta rozbieznosc w wynikach. Pelne zalatanie (czyli takze biosu) na tym wykresie w niektorych przypadkach ma calkiem spory impakt na wyniki inteli?
                              • avatar
                                Silverstar
                                0
                                Fakt wydajność jednego rdzenia i w grach w przypadku procesorów Intela nadal jest ciut wyższa.
                                Co tu dużo dyskutować dziura na dziurze dziurą podparta w zabezpieczeniach procesorów Intela ma spory wpływ na wyższą wydajność tych procesorów od lat.
                                • avatar
                                  Gatts-25
                                  -2
                                  Wnioski wyciągnięte po tylu testach jakie można było w lekturze internetu znaleźć więc już wiadome kto rządzi teraz na rynku.Nie zachęcając do kupna procesorów ze stajni INTEL i AMD polecam testy w różnych warunkach a polskie redakcje przetestowały w najgorszym możliwym wariancie.Ja używam u Siebie w tej chwili DDR4 3200 z CL14 a redakcje testowały 2933 z CL16 i jeżeli do samego taktowania pamięci nic nie mam to jednak CL11 wymagałbym od 2933.
                                  Wielowątkowość to przyszłość i demagogia tego nie zmieni dlatego złudne nadzieje posiadaczy CPU z mniejszą ilością wątków twierdzących ,że starczą na dłużej od tych z dwa razy większą ilością pozostawiam w tym błogim stanie.
                                  Druga sprawa zapowiada się być może chwilowo ,że do niektórych gier będzie lepiej się sprawował CPU od jednej firmy a do innych kolejnej firmy.
                                  Ja dalej czekam na pierwsze gry ,które nawet na procesorach serwerowych z dużą ilość wątków będą miały wyższy FPS bo liczy się całkowita moc obliczeniowa a nie jej malutka część ,która tym podejściem obniża możliwości samego GPU.Jak zaczną się pojawiać tytuły wykorzystujące moc obliczeniową całego CPU właśnie INTEL będzie musiał obniżać ceny bo u niego są zbyt wysokie.
                                  • avatar
                                    Gatts-25
                                    -2
                                    Ale to musi boleć gdy jeszcze kilka lat temu INTEL wypuszczając swoją kolejną generację CPU nazywał właśnie tak przez mimo to znikome wzrosty wydajności i poprawę dopiero przyniósł Coffee Lake przez swoje możliwości do kręcenia a AMD po "cichu" wypuszcza kolejną AGESĘ ,która ma się znaleźć w najnowszych aktualizacjach do biosów płyt głównych i tylko takim jednym ruchem pokazuje ,że nie trzeba żądać kasy za kolejną generację CPU ,żeby to samo dostać za darmo przy aktualizacji.
                                    Patrząc na wzrosty wydajności są one imponujące jak kiedyś INTEL starał się to nazywać kolejną generacją
                                    https://uploads.disquscdn.com/images/41337e73eca70294826655c742d9cfb36262df0b326ba14c12302b01fbd4e34c.png
                                    • avatar
                                      Macieyerk
                                      -3
                                      Rewolucja będzie przy Zenie 2, Zen+ jak się można było spodziewać to po prostu refresh Zena 1 i szału nie ma.
                                      • avatar
                                        raffal81
                                        -4
                                        Spokojnie, jak to się mówi w gronie AMD, "VULKAN, AKTUALIZACJE BIOSU, STEROWNIKI i INTEL MOŻE SIĘ PAKOWAĆ"

                                        :D:D:D
                                        • avatar
                                          Gatts-25
                                          -5
                                          Tu macie skąd możecie pooglądać testy na innych portalach i wideo chociażby do "Deachtuera" ,który sprawdził czy jest wzrost IPC i widać choćby po tym ,że procek przy niższym zegarze osiąga o 200punktów więcej w CB w muliti w porównaniu z poprzednią generacją - R7 1800x
                                          Teraz będzie można za kilka miesięcy śledzić statystyko sprzedaży a INTEL może już śmiało obniżać ceny.
                                          https://zapodaj.net/c2b98bacfb03e.png.html
                                          Ciekawe komu się uda trafić takiego selekta z prawdziwego zdarzenia:).
                                          • avatar
                                            Gatts-25
                                            -5
                                            Do postu wyżej - https://videocardz.com/75975/amd-ryzen-2000-pinnacle-ridge-review-roundup
                                            • avatar
                                              MrAve
                                              -8
                                              Czyli kompletnie bez szaleństw. Zamiast nazywać je "ZEN+", mogli wydać je pod egidą ZEN i zatrzymać obecne nazewnictwo. Nie wiem po co ten +'sik.
                                              Te procki nie robią mojemu R7 1700X po OC żadnej różnicy. Zastanawiam się tylko, po jaką cholerę AMD robiło pod te procki nowe płyty - spokojnie mogli siedzieć na obecnej platformie 3.
                                              • avatar
                                                KORGAN
                                                -11
                                                W ilu fps pójdzie GOD OF WAR? A nie czekajcie :D
                                                • avatar
                                                  Gatts-25
                                                  0
                                                  AMD chyba chce zaorać INTELA w tym roku już patrząc na testy oraz co raz więcej niespodzianek.
                                                  https://uploads.disquscdn.com/images/81281a06b56c0507a41278b2c38c0443928ff9beea8ad04b1bfecef558a84333.png
                                                  a tutaj inne niezależne testy samego ZEN+
                                                  https://uploads.disquscdn.com/images/081407211e3ff14b8bda113b0e89e29e0b606fde1d4433a42ab7495666e4aedb.png

                                                  Witaj!

                                                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                  Połącz konto już teraz.

                                                  Zaloguj przez 1Login