Matryca typu IPS to gwarancja dobrego odwzorowania kolorów oraz szerokich kątów widzenia. Tak też jest w przypadku tego monitora. Przy tak dużym ekranie jest to szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli skorzystamy z funkcji pivot i ustawimy go pionowo. Obraz w każdej sytuacji będzie czytelny i wyraźny.
Czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 4 ms. Do przetestowania wyświetlania dynamicznych obrazów użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawił się przy tempie 8-9. Oznacza to, że mimo, że nie jest to model stworzony z myślą o graczach, to nieźle radzi sobie z szybko zmieniającymi się obrazami i śmiało można go wykorzystać do celów rozrywkowych (po pracy oczywiście!).
Pobór energii
Monitor AOC U3277PQU pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 33,3 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 53,9 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,1 W. Biorąc pod uwagę rozmiar ekranu i rozdzielczość UltraHD to dobre wyniki.
Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.
Porównanie monitorów pod względem poboru energii
Podsumowanie
Monitor AOC U3277PQU to model oferujący coraz powszechniejszą rozdzielczość UltraHD. W połączeniu z dużą przekątną ekranu – w tym wypadku jest to 32 cale, daje to naprawdę dużą przestrzeń roboczą pozwalającą na wygodną pracę na wielu oknach jednocześnie.
Bardzo mocną stroną tego monitora jest ergonomia. Pozycję ekranu można regulować we wszystkich płaszczyznach, nie zabrakło także funkcji pivot pozwalającej obrócić ekran do pozycji pionowej.
Odnośnie jakości wyświetlanego obrazu nie mam żadnych zastrzeżeń. Jest ostry, wyraźny, każdy szczegół jest dobrze widoczny. Także dynamiczne sceny nie powodują irytującego smużenia – zapewnia to szybki czas reakcji matrycy na poziomie 4 ms. Nieco gorzej wypadł test równomierności podświetlenia – prawa część ekranu cechuje się wyraźnie słabszą luminancją.
Monitor nie należy też do najtańszych. Wprawdzie w momencie publikacji testu nie był jeszcze dostępny w sklepach, ale producent ustalił sugerowaną cenę tego modelu na 3859 zł, a to niemało.
Pamiętaj jednak, że za tę kwotę otrzymasz produkt z wyższej półki. Monitor jest świetnie wykonany, doskonale prezentuje się na biurku, a przede wszystkim dobrze sprawdza się w codziennej pracy. Zamiast korzystać z dwóch monitorów, tę samą przestrzeń roboczą możesz uzyskać na jednym urządzeniu, którego funkcjonalność wyprzedza „zwykły monitor” o kilka długości.
Parametry
- Zastosowanie: praca, multimedia, rozrywka
- Jasność
dobry - Kontrast
dobry plus - Kolory
dobry plus - Równomierność podświetlenia
zadowalający plus - Kąty
dobry plus - Szybkość matrycy
dobry - Menu OSD
dobry
Ocena
- Jakość wykonania
dobry plus - Funkcjonalność
super - Jakość obrazu
dobry plus - Ergonomia
super - Energooszczędność
dobry
90%
Ocena końcowa:
- bardzo duża przestrzeń robocza
- funkcje PiP oraz PbP
- rozdzielczość 4K UltraHD
- bardzo dobra ergonomia
- duża liczba złącz
- świetna jakość wykonania i atrakcyjna stylistyka
- prawa strona ekranu jest słabiej podświetlona
- wysoka cena
Komentarze
12x - Nie, bo nie potrzebuję takiego kloca 0,5 metra od swojej twarzy (tę odpowiedź zaznaczam).
Dołożę swoją: Nie, bo jeszcze za drogie.
Dawać 4k 22" i 24" w rozsądnych cenach w stosunku do telewizorów 42" 4K.
Bo prawie 4 tys za monitor 4K na matrycy IPS przy 60Hz to trochę drogo.