Aplikacje zwiększające funkcjonalność świeżo zainstalowanego Windows 8
Prezentujemy krótki poradnik jak zwiększyć funkcjonalność świeżo zainstalowanego Windows 8 uzupełniając go o kilka aplikacji użytkowych.
multiplatformowość (tablety, smartfony) lepszona obługa ekranów dotykowych - interfejs Modern UI, usprawnione rozpoznawanie mowy, zintegrowany sklep z aplikacjami, lepsze aplikacje Kontakty, Kalendarz, Poczta, lepsza integracja kontaktów i wiadomości, ulepszona personalizacja, lepsza wielozadaniowość, wyższe bezpieczeństwo, nowe aplikacje w piaskownicy, mechanizm SmartScreen, Bezpieczeństwo rodzinne, Lepsza ochrona w sieciach publicznych, zintegrowany program antywirusowy usprawniony Windows Defender, obsługa Biosu UEFI, Secure Boot - bezpieczny rozruch, usprawnione tryby logowania, usprawnione tworzenie kopii zapasowej (Historia plików i Miejsca do magazynowania), usprawniony i zintegrowany dysk SkyDrive, szybszy start systemu, usprawniona hibernacja w laptopach, łatwe i wygodne odświeżanie lub resetowanie systemu do ustawień fabrycznych, synchronizacja ustawień systemu, usprawnione zarządzanie dyskami, usprawniona obsługa macierzy RAID i prosta obsługa, usprawniona obsługa tablicy partycji, narzędzie do konwersji tablicy, usprawniony Manadżer zadań, usprawnione zarządzanie pamięcią, usprawnione i wygodniejsze kopiowanie plików, lepsza obsługa wielu monitorów, lepszy Eksplorator plików, nowocześniejszy i ładniejszy wygląd.
Minusybrak klasycznego menu Start, brak automatycznego rozpoznawania czy komputer ma ekran dotykowy czy nie i rezygnacji z domyślnych aplikacji kafelkowych.
System Windows 8 wyposażono w spory zestaw podstawowych aplikacji. Jednak podobnie we wcześniejszych wersjach trzeba uzupełnić go o kilka programów użytkowych. Część z nich jest nawet niezbędna jeśli chcemy oglądać filmy czy szybko przeglądać pliki multimedialne. Wiele z programów, jakie dalej opisujemy ma oczywiście swoje odpowiedniki. Od razu więc zaznaczamy, że proponowany zestaw aplikacji jest czysto subiektywny i nie pretenduje w żadnym wypadku do miana jedynie słusznej listy. Mamy tylko nadzieję, że ułatwi ona szybkie dostosowanie systemu Windows 8 do wymagań szerokiego kręgu naszych czytelników.
Nie instaluj!Zapomnij o Acrobat Reader i Flash Player Osoby korzystające z plików PDF oraz z portali wyświetlających różnego typu multimedialne treści uprzedzamy, że nie ma potrzeby instalowania programów do ich wyświetlania. System Windows 8 wyposażono w zintegrowaną obsługę plików typu PDF oraz Flash. Nie trzeba więc instalować programu Adobe Acrobat Reader ani Adobe Flash Player. Bez defragmentacji Nie instaluj żadnego programu do defragmentacji dysków. System zapisu plików stosowany w Windows 8 skutecznie dba o właściwe rozlokowanie plików na dysku więc defragmentowanie dysku to zwykle strata czasu. Jeżeli korzystasz z dysku SSD nigdy go nie defragmentuj dodatkowymi programami narzędziowymi bowiem może to skrócić jego żywotność. WinZIP System Widnows ma wbudowaną obsługę kompresji plików typu ZIP więc nie jest potrzebne stosowanie osobnego programu do kompresji i dekompresji takich plików. |
AVG AntiVirus Free
Windows 8 dba znacznie bardziej o nasze bezpieczeństwo w sieci niż wcześniejsze wersje tego systemu. Mimo to zaraz po rozpoczęciu pracy z tym systemem należy wyposażyć go w jakikolwiek program antywirusowy. Na szczęście wielu producentów programów antywirusowych pozwala na ich darmowe używanie w domu. Jednym z takich programów jest AVG AntiVirus Free. Jest on bardzo skuteczny i godny zaufania choć nieco wolniejszy, co daje się odczuć na starszych komputerach. Na bieżąco program jest też aktualizowany. Warto więc z niego korzystać jeżeli nie chcemy co roku wydawać pieniędzy na kolejne przedłużanie licencji.
K-Lite Codec Pack
Chociaż Windows 8 jest dużo bardziej multimedialny niż wcześniejsze wersje to osoby często oglądające filmy pobierane z sieci powinny wyposażyć go w pakiet K-Lite Codec Pack. Umożliwia on wyświetlanie filmów skompresowanych różnymi kodekami, a także pozwala na wyświetlanie napisów, jeżeli są one dołączone do filmów w osobnych plikach tekstowych. Napisy te będą widoczne w dowolnym programie jaki użyjemy do wyświetlania filmów, nawet gdy będzie to Windows Media Player. Pakiet najlepiej pobierać ze strony. Zawiera ona najnowsze wersje kodeków i pozwala na wybranie zestawu dopasowanego do potrzeb różnych użytkowników. W większości przypadków wystarczy zestaw Basic. Jeżeli chcesz również oglądać na komputerze filmy z płyt DVD to wybierz pakiet Standard.
Classic Shell
Osobom szczególnie dotkliwie odczuwającym brak klasycznego menu Start polecamy program Classic Shell. Omawiamy go w osobnym artykule, do przeczytania którego zapraszam.
Movie Maker
Wraz z Windows XP pojawiła się bardzo ciekawa aplikacja Movie Maker przeznaczona do montażu filmów. Nie jest ona wbudowana w Windows 8 można go osobno pobrać ze strony Microsoftu. Program pozwala na szybkie i proste łączenie filmów i zdjęć pochodzących z różnych źródeł oraz uzupełnianie ich o własną ścieżkę dźwiękową, napisy i różne efekty graficzne. Gotowy film można zapisać w formacie akceptowanym przez różnego typu portale, takie jak YouTube, Facebook, czy Flickr.
Galeria fotografii
Gdy na dysku zalega sporo zdjęć warto zainstalować jeszcze jeden program Microsoftu, a mianowicie Galerię fotografii. Jest to nie tylko przeglądarka zdjęć ale też zestaw wielu narzędzi pozwalających na ich błyskawiczną edycję. Program potrafi automatycznie prostować zdjęcia, poprawiać ich wygląd i kolorystykę. Możemy też samodzielnie przycinać zdjęcia, zmieniać ich jasność i kontrast oraz stopień naświetlenia, czy usuwać szum. Program pozwala też na zmianę wyostrzenia, nałożenie kilku filtrów kolorystycznych czy połączenie wybranych zdjęć w film.
Nagrywanie płyt DVD/CD – CD Burner Pro
Wszystkim na pewno przyda się program do nagrywania płyt DVD i CD o nazwie CD Burner Pro. Pozwala on nagrywać dane, filmy i muzykę na wszelkiego rodzaju płytach CD i DVD w tym na płytach dwuwarstwowych. Umożliwia tworzenie płyt CD-Audio z plikami muzycznymi, a także potrafi utworzyć pliki ISO z obrazem płyt i pozwala nagrywać płyty z użyciem tego typu obrazów. Jest też w stanie tworzyć tzw. płyty bootujące, czyli zawierające system operacyjny, z których można korzystać gdy zainstalowany system ulegnie awarii. W dużym stopniu program zastępuje odpłatne programy takie jak Nero.
Pobieranie plików z sieci – Free Download Manager
W przypadku gdy pobierasz z sieci spore ilości plików, a zwłaszcza pliki o dużych rozmiarach, to warto wyposażyć system w program ułatwiający wykonywanie takich operacji. Warty polecenia jest program Free Download Manager. Dzięki niemu można utworzyć kolejkę pobierania, sprawdzić jakie pliki zostały już pobrane, a przede wszystkim wznowić pobieranie jeżeli zostało ono przerwane.
Audacity – przekształcanie muzyki
Wszyscy melomani powinni wyposażyć swój komputer w program Audacity. Jest on zaawansowanym, a przy tym w pełni darmowym, edytorem plików dźwiękowych. Dzięki niemu możemy nagrywać dźwięki, edytować pliki muzyczne, konwertować nagrania z płyt winylowych i kaset magentofonowych na postać cyfrową, zmieniać prędkość odtwarzania dźwięku i jego wysokość, dodawać różne efekty dźwiękowe no i zapisywać w różnych formatach muzycznych. Należy tylko pamiętać o pobraniu enkodera MP 3 Lame za pośrednictwem linku jaki jest pobrany na stronie. Dzięki niemu można będzie zapisywać muzykę w plikach typu MP3.
Paint.NET – edycja zdjęć
Prosta w obsłudze aplikacja do edycji zdjęć, która pozwala na wykorzystanie warstw oraz poprawianie i modyfikowanie zaznaczonych części zdjęć. Program dysponuje sporym zestawem efektów graficznych, dzięki którym możemy wyostrzać i rozmywać zdjęcie, uwypuklać krawędzie obiektów, imitować chmury i dym, czy upodabniać zdjęcie do obrazu namalowanego farbami lub naszkicowanego ołówkiem. Możemy też automatycznie poprawiać wygląd zdjęć lub ręcznie zmieniać jego jasność, kontrast lub kolorystykę, a także możemy przycinać zdjęcia. Program przyda się wszystkim osobom korzystającym z aparatów cyfrowych lub skanowanych dokumentów.
Evernote Touch
Program przydatny dla osób często sporządzających różnego rodzaju notatki, a zwłaszcza dla tych, którzy robią to będąc w wielu różnych miejscach. Wykonane notatki są bowiem przechowywane w Internecie i mogą być synchronizowane z informacjami zapisywanymi na dowolnym komputerze. Dzięki temu zawsze mamy dostęp do bieżących informacji, a zmiany wprowadzane na jednym komputerze mogą być od razu widoczne gdy będziemy korzystali z innego stanowiska pracy.
WinSplit Revolution
Osoby korzystające stale z wielu aplikacji, dla których ważne jest aby ich okna były równocześnie widoczne powinny skorzystać z programu WinSplit. Pozwala on na szybkie rozmieszczanie aplikacji na ekranie zgodnie z wybranym schematem. Dodatkowy panel, który wyświetlany jest na ekranie, umożliwia szybką zmianę położenia wybranego okna i ustawienie go w najbardziej typowych miejscach. Program jest w pełni konfigurowalny. Możemy dowolnie zmieniać skróty klawiszowe uruchamiające poszczególne funkcje lub sposoby rozmieszczania okien aplikacji.
DirectFolders
Wszystkim przyda się nieduży i prosty programik. Dzięki niemu można zaoszczędzić wiele czasu i przyspieszyć pracę z komputerem. Pozwala on bowiem na stworzenie listy najczęściej odwiedzanych folderów. Potem wystarczy kliknąć dwukrotnie puste miejsce na pulpicie aby pojawiło się okno, w którym możemy wybrać jeden z tych folderów. Nie trzeba więc osobno otwierać żadnego menadżera plików i przedzierać się przez kolejne poziomy folderów, aby dotrzeć do potrzebnych plików.
Google Chrome
Windows 8 wyposażony jest w przeglądarkę Internet Explorer 10, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować inny program tego typu, np. Google Chrome. Po jego zainstalowaniu możemy od razu wskazać go jako przeglądarkę domyślną, ale dzięki niej uzyskujemy też dostęp do wielu innych funkcji. Po uruchomieniu programu Chrome możemy jednym kliknięciem przejść do portalu YouTube albo do poczty elektronicznej Gmail lub do wyszukiwarki internetowej Google. Dzięki funkcji Dysk Chrome możemy przechowywać swoje dane w chmurze internetowej, a funkcja Dokumenty Google pozwala na tworzenie złożonych dokumentów tekstowych. Za pośrednictwem Chrome Web Store uzyskujemy natomiast dostęp do sklepu internetowego i dostępnych w nim programów.
W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8, najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.
warto zobaczyć: | ||||
Aplikacja Zdjęcia - import zdjęć i pokaz slajdów w Windows 8 |
Komentarze
12Zamiast paint.NET lepiej użyć Gimpa - o wiele bardziej zaawansowany i nie jest '.NET'.
No i na koniec - wywalić botnet Google Chrome, a zamiast tego zainstalować Chromium albo jeszcze lepiej Firefox/Nightly.
Co do WinSplit Revolution, nie korzystałem z tego, ale wygląda na ciekawy program. Dla tych, co używali dwm/xmonad/awesome może wydać się także ciekawy program Windawesome. Polecam sprawdzić!
Ogólnie artykuł słabo rozwinięty - brak inwencji. Większość tych programów była już dużo wcześniej niż Windows 8, dlaczego więc mają się odnosić akurat do tego systemu??