ASUS B85M-Gamer jest jedną z najtańszych płyt głównych dedykowanych graczom, więc też w zasadzie oferuje tylko podstawową funkcjonalność (co poniekąd jest też spowodowane zastosowanym chipsetem). Płyta obsługuje jedynie procesory Intel Haswell i Haswell Refresh (zabrakło wsparcia dla najnowszych układów Broadwell), aczkolwiek w przypadku odblokowanych modeli możliwe jest podkręcanie – zarówno w trybie manualnym, jak i automatycznym dla mniej doświadczonych użytkowników.
Zabrakło też wsparcia dla tworzenia konfiguracji z kilkoma kartami graficznymi oraz obsługi wydajnych dysków z interfejsem SATA Express czy M.2. Na tylnym panelu wyprowadzono dosyć skromny zestaw złączy. Za to na pochwałę zasługuje dobrej jakości układ dźwiękowy SupremeFX, a także zabezpieczenie złączy przed wyładowaniami ESD (w przypadku karty sieciowej zastosowano nawet specjalny system LANGuard).
Widać zatem, że producent starał się jak najbardziej obniżyć cenę płyty głównej – ta wynosi około 350 złotych, a więc rzeczywiście bardzo mało, jak na konstrukcję dedykowaną graczom. Można jednak odnieść wrażenie, że cięcia poszły trochę za daleko i funkcjonalność płyty została ograniczona zbyt mocno w stosunku do docelowej grupy odbiorców.
Warto zauważyć, że "zwykłe" modele mogą oferować lepszą funkcjonalność w podobnej cenie – tyle tylko, że nie będą miały „magicznego” dopisku Gamer czy Gaming.
Ocena końcowa:
- możliwość podkręcania odblokowanych procesorów (tylko mnożnikiem)
- układ dźwiękowy SupremeFX
- dopracowany i funkcjonalny UEFI BIOS
- brak gniazd SATA Express i M.2
- tylko dwa złącza dla wentylatorów
Komentarze
9Całkowicie nieopłacalny zakup.
Do wad zaliczyłbym małą liczbę złącz na tylnym panelu, za mało złącz PCI-E - tylko 2 bo 3 zawsze zostanie zasłonięte przez kartę grafiki, za ciasne upakowanie wszystkiego na laminacie, co może rodzić problemy podczas składania komputera.
Akurat brak SATA Express i M.2 jest tu nieistotny - na SATA Express brak praktycznie napędą, a jak będą to nieopłacalne w zakupie, a ktoś kto kupi tę płytę to nie będzie inwestował w stosunkowo drogie SSD na M.2, które dadzą niewielki przyrost prędkości, tylko kupi SSD w obudowie 2,5".