Asus Fonepad z pewnością nie jest tabletem do poważnego grania. Owszem urządzenie jest bardzo funkcjonalne, ma dobry ekran, mnóstwo przydatnych programów i widżetów, ale co z tego, skoro procesor nie potrafi sobie z tym wszystkim poradzić w sposób właściwy?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej w Fonepadzie znajdziemy dość nietypowy dla Androida układ Intel Atom Z2420 taktowany zegarem 1,2 GHz i wykonany w 32 nanometrowym procesie technologicznym. Został on tak naprawdę zaadoptowany z rodziny procesorów x86, które działają typowo w netbookach lub tanich laptopach z systemem Windows na pokładzie.
Dzięki wykorzystaniu technologii Intel Burst Performance czip potrafi efektywnie skalować częstotliwość swojej pracy osiągając tym samym odpowiedni kompromis między wydajnością, a zużyciem energii. Procek rzeczywiście nie obciąża baterii nadmiernie, ale nie ofiaruje również zbyt wiele.
Pojedynczy rdzeń dzięki funkcji Hyper-Threading daje sobie radę całkiem nieźle w czasie przeglądania internetu i akceptowalnie w czasie odtwarzania filmów, ale układ PowerVR SGX 540 niestety nie radzi sobie z grami wykorzystującymi grafikę trójwymiarową. Owszem, niektóre tytuły działają dość płynnie, ale inne z kolei „cięły się” niemiłosiernie, mimo iż potrafiły działać dobrze na mało znanych procesorach występujących w tanich tabletach.
W czasie testów graliśmy m.in. w takie tytuły jak Real Racing 3, Ravensword 2, Avengers, ExZeus 2, Dead Trigger i Cut the Rope. Niestety na idealnie płynną animację grafiki mogliśmy liczyć tylko w przypadku ostatniej z tych gier.
Ciekawostki
Asus Fonepad oddaje do dyspozycji użytkownika tryb oszczędzania energii, który pozwala maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii. Skorzystać możemy z dwóch trybów predefiniowanych oraz jednego trybu manualnego, w którym sami określamy w jakich sytuacjach tablet ma oszczędzać energię. W ogólnym zarysie chodzi tutaj o dopasowanie aktywności transmisji sieciowej oraz jasności podświetlenia ekranu.