Interfejs systemowy jest bardzo zbliżony do tego co widzieliśmy w MeMO Padzie Smart i kilku innych współczesnych tabletach Asusa - czytelny, przejrzysty, a przy okazji atrakcyjny wizualnie.
Po rozwinięciu obszaru powiadomień ukazuje się menu, w którym znajdziemy podstawowe informacje generowane przez system i zainstalowane programy (aktualizacje, wiadomości, odtwarzane utwory, zapisane screenshoty, wysłane pliki itp.). Skróty kontrolek widocznych w górnej części rozwiniętego obszaru powiadomień możne dopasowywać do swoich potrzeb.
Asus Splendid to prosta, ale przydatna aplikacja służąca do zmiany kolorystyki ekranu. Aktywować możemy nie tylko wzmocnienie barw (Vivid Mode), ale również zmienić ich temperaturę (zimniejsza lub cieplejsza) lub całkowicie zmienić kolory.
Brzmienie odtwarzanej muzyki oraz dźwięków filmowych również będziemy w stanie dopasować do swoich preferencji dzięki funkcji Audio Wizard. Szkoda tylko, że efekty dezaktywują się po podłączeniu słuchawek.
Ikonki umieszczone na pulpicie pogrupujemy w foldery, którym nadać możemy adekwatne nazwy. Jest to dobry sposób na szybkie dotarcie do najważniejszych aplikacji narzędziowych, biurowych, multimedialnych itp.
Przytrzymując przycisk HOME przez około sekundę (ikona symbolizująca domek umieszczona na dolnym pasku systemowym) uruchomimy bardzo przydatne menu skrótów.
Wystarczy przeciągnąć palec w kierunku odpowiedniej funkcji lub programu, aby je aktywować.
Oprócz pięciu skrótów stałych, prowadzących do takich funkcji jak wyszukiwanie głosowe, blokada paska systemowego, wyszukiwarka Google, galeria aplikacji oraz menu konfiguracji możemy dodać osiem dowolnych skrótów do aplikacji użytkowych (systemowych lub doinstalowanych manualnie).
Na dolnym pasku systemowym możemy zauważyć jeden nietypowy przycisk. Znajduje się on na pierwszym miejscu licząc od lewej strony. Po jego dotknięciu z dolnej krawędzi ekranu wysunie się półprzezroczysty pasek ze skrótami do specjalnie przygotowanych widżetów.
Aktywowany widżet pojawi się na aktualnie wybranym pulpicie w postaci niewielkiego okna wyświetlanego ponad typowymi, pełnoekranowymi programami. „Pływających aplikacji” domyślnie jest 13, ale w każdej chwili możemy dodać nowe lub usunąć niepotrzebne. Pomiędzy poszczególnymi stronami przełączamy się przesuwając palec po pasku w lewo lub w prawo.
Jeśli wraz z opcją Zrzut ekranu zaznaczymy też Edytor zrzutów ekranowych, to po wykonaniu screenshota nie zostanie on automatycznie zapisany w pamięci, lecz otworzy się w prostym edytorze graficznym, który pozwoli nanieść własne notatki, rysunki, kadrowanie i szereg innych zmian.
W czasie komponowania szybkich notatek idealnie sprawdzi się aplikacja SuperNote Lite. Pisać możemy mażąc palcem po ekranie, a tekst zostanie umieszczony w jednej linii, dokładnie tak, jakbyśmy pisali długopisem w tradycyjnym notatniku. Będziemy też w stanie wykonywać i edytować własne rysunki oraz wstawiać grafiki, pliki tekstowe, dźwiękowe i filmowe. Całość podzielić można na strony, dokładnie tak jak w klasycznym notatniku papierowym.
Do czytania gazet wykorzystywać możemy bardzo udaną aplikację o nazwie Press Reader. Artykuły czytać możemy w postaci oryginalnej (niemal identycznej z tym co widzimy w edycji papierowej) lub zmodyfikowanej w ta tak, aby ich treść wyświetlała się lepiej na ekranach urządzeń ultramobilnych. Drugi z tych trybów jest zdecydowanie bardziej godny polecenia - przejrzysty, komfortowy, a czcionki renderują się błyskawicznie.
Tradycyjnie większość nowych tabletów Asusa oferuje dwie podstawowe aplikacje do czytania książek elektronicznych - MyLibrary oraz Amazon Kindle. Obie są proste i intuicyjne. Kindle pochwalić musimy bardziej za dostęp do całkiem okazałej oferty sklepu online. Niestety bogactwo tej oferty nie koniecznie odnosi się do polskich tytułów, ale na szczęście książki kupić można
Pełen pakiet biurowy działający offline i pozwalający na edycję popularnych plików zgodnych z MS Office nie został zainstalowany na pokładzie Asusa. Dostępny jest jedynie czytnik ThinkFree.
Na szczęście możemy skorzystać opcjonalnie z edytora działającego w chmurze. Jest to tak naprawdę specjalnie przygotowana wersja znanego edytora Microsoft Office 2010 uruchomiona na Windowsie Server 2008 R2 Standard.
Aby wyedytować plik potrzebne będzie konto WebStorage oferujące 5 GB darmowej przestrzeni. Po przytrzymaniu palca na wybranym dokumencie otworzy się menu kontekstowe z którego wybieramy polecenie Open with Word.
Płynność działania i szybkość ładowania Office-a działającego w chmurze pozostawia sporo do życzenia, ale jeśli nie mamy akurat pod ręką laptopa i potrzebujemy dostępu do naprawdę solidnego pakietu biurowego, to powinien on spełnić podstawowe wymogi (przede wszystkim zachowanie pełnej kompatybilności).
Zainstalowany menadżer plików pozwala szybko i komfortowo zarządzać dokumentami zapisanymi w pamięci wewnętrznej oraz zewnętrznej (microSD). Za jego pomocą możemy również zainstalować aplikacje zewnętrzne (spoza sklepu Google Play).
Domyślnym aplikacją służącą do odtwarzania plików audio jest Muzyka Play, stanowiąca integralną cześć systemu Android. W niektórych krajach połączona jest ponadto ze sklepem online w którym nabyć możemy multimedia - w Polsce kupić można przede wszystkim aplikacje i od niedawna również książki, ale na muzykię i filmy musimy jeszcze poczekać. Odtwarzacz poprawnie dekoduje muzykę w wielu popularnych formatach i oferuje prosty, czytelny interfejs, ale jego funkcjonalność jest podstawowa. Bardziej zaawansowanym użytkownikom radzimy skorzystać z zewnętrznych aplikacji, takich jak np. Poweramp.
Aplikacja BuddyBuzz to w praktyce menadżer treści z popularnych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, czy Twitter. Wystarczy zalogować się na swój profil, a BuddyBuzz natychmiast pobierze wszystkie najnowsze informacje i wyświetli je w przyjemnej dla oka formie na ekranie tabletu. Funkcjonalność nie oszałamia, ale z łatwością dodamy własne wpisy, „zlajkujemy” czyjeś zdjęcie lub napiszemy komentarz.
Interfejs klawiatury ekranowej można śmiało określić jako przyjazny dla użytkownika. Pola znaków są duże i odpowiednio rozmieszczone. System podpowiedzi działa również prawidłowo. Niestety sytuacja idealna nie jest. Producent wspiera większość polskich znaków, ale zapomniał o literce „ą”. Aby ją wpisać musimy się przełączyć na tradycyjną klawiaturę systemową Androida 4.x. Brakuje też opcji podzielenia klawiatury tak, aby można było pisać wygodnie oboma kciukami.
Funkcja oszczędzania energii działa bardzo skutecznie. Oprócz dwóch trybów predefiniowanych możemy wszystko dopasować ręcznie. Odpowiednia konfiguracja tego trybu to podstawa długiej, komfortowej pracy na MeMO Padzie FHD.