Asus ROG Delta to słuchawki do konsoli, komputera i smartfona. Duże, bardzo wygodne, z zaawansowanym podświetlaniem RGB, złączem USB typu C (oraz A), odłączanym mikrofonem, wymiennymi padami i solidną konstrukcją. Oferują wysoką jakość dźwięku i wyglądają świetnie.
- słuchawki pasują do komputera PC, konsoli PS4, Nintendo Switch, Apple Mac i smartfonów ze złączem USB typu C,; - bardzo dobra jakość dźwięku w tej klasie sprzętu,; - brzmienie pasuje zarówno do gier, jak i muzyki,; - bardzo atrakcyjne oświetlenie LED RGB,; - dobra jakość głosu przez mikrofon (odłączany),; - przewód 2,5 metra (1,5 m w oplocie + 1 m bez oplotu),; - wtyk USB typu C + USB typu A,; - duże przetworniki dynamiczne 50 mm,; - poduszki skórzane i płócienne w zestawie,; - słuchawki są duże i bardzo wygodne,; - duży zakres regulacji pałąka,; - solidna konstrukcja.
Minusy- przewód główny nie jest odłączany od słuchawek (utrudniona wymiana w razie uszkodzenia).
ASUS ROG Delta - recenzja
Wchodzę do redakcji i słyszę pytanie: "Chcesz przetestować słuchawki dla graczy od Asusa?". Było to kilka tygodni temu i wtedy moja odpowiedź brzmiała po prostu "OK". Byłaby bardziej entuzjastyczna, gdybym wiedział, że będą to jedne z najciekawszych i najbardziej uniwersalnych słuchawek jakie kiedykolwiek testowałem. Oto dlaczego.
Uniwersalne słuchawki do konsoli, komputera i telefonu
ROG Delta to zestaw słuchawkowy przeznaczony głównie dla graczy, ale producent postarał się by słuchawki były maksymalnie uniwersalne i dla mnie właśnie to jest ich najważniejsza cecha. Słuchawki mają przewód z wtykiem USB typu C o długości około 1,5 metra, który idealnie pasuje do grania lub słuchania muzyki na laptopie oraz nowoczesnym smartfonie.
Co ciekawe, nawet po podłączeniu do telefonu aktywuje się podświetlanie RGB. Przyznam, że mnie to zaskoczyło, bo nie sądziłem, że zasilanie będzie wystarczające. A jednak...
Jeśli ktoś chce podłączyć słuchawki do komputera lub konsoli, to może podłączyć przejściówkę z USB typu C na klasyczne, duże USB typu A. Przy okazji wydłuża ona przewód aż do około 2,5 metra, byśmy mieli większą swobodę.
Do jakich urządzeń można podłączyć słuchawki Asus ROG Delta?
- komputer z Windows (stacjonarny lub laptop)
- konsola PlayStation 4
- konsola Nintendo Switch
- smartfony ze złączem USB typu C (Android, np. Asus ROG Phone)
- komputery Apple Mac / MacBook
Jakość wykonania, ergonomia
ROG Delta to słuchawki wokółuszne o konstrukcji zamkniętej. Mają duże, bardzo wygodne poduszki miękko obejmujące uszy, gruby, solidny pałąk i bardzo dobrej jakości materiały. Nic nie skrzypi, nie piszczy, nie trzeszczy. Na dodatek słuchawki wyglądają nowocześnie i natychmiast daje się zauważyć, że jest to produkt wyższej klasy. Słowem: jest bardzo dobrze.
Podświetlanie LED - imponujące
Na zewnątrz w oczy najbardziej rzuca się LED'owe podświetlanie, które nie ogranicza się po prostu do jednego koloru, ani nawet do zwykłej zmiany kolorów. W słuchawkach Asus ROG Delta całe palety barw krążą, pulsują i jednocześnie zmieniają się i muszę przyznać, że robi to imponujące wrażenie.
Podświetlane są paski w kształcie zaokrąglonej delty otaczające boczne panele oraz logo ROG po obu stronach. Nawet podstawowe, fabryczne efekty świetlne wyglądają znakomicie i w dodatku nie wymagają instalacji żadnego oprogramowania zarówno na PC, konsoli jak i smartfonie. Oczywiście zaleca się używanie programu ROG Armoury na Windowsie w celu zmiany zaawansowanych ustawień, ale nie jest to konieczne.
Dwa komplety padów
W zestawie ze słuchawkami otrzymujemy dwa komplety poduszek:
- skórzane (skóra proteinowa) - dobrze izolują i są wybitnie miękkie oraz komfortowe, zwiększają moc tonów niskich
- hybrydowe - wykonane w większości z płótna i częściowo ze skóry, oddychające, lepiej odprowadzają wilgoć, zwiększają przestrzenność brzmienia
Moim zdaniem skórzane są bardziej komfortowe i lepiej znoszą kontakt z zarostem. Jeśli ktoś lubi mieć kilkudniowy zarost, to może on po pewnym czasie powodować większe zużycie poduszek płóciennych, niż skórzanych. Pady płócienne są bardziej szorstkie, ale znacznie lepiej spisują się gdy jest ciepło (skóra pod słuchawkami poci się mniej). O walorach akustycznych napiszę nieco dalej, w sekcji poświęconej jakości dźwięku.
Muszle słuchawkowe można obracać i pochylać, dzięki czemu słuchawki dobrze dopasowują się do głowy.
Wnętrze padów jest całkiem obszerne. Średnica otworu wewnętrznego to około 6 x 5,5 cm, a głębokość 20-26 mm. To w zupełności wystarcza by pomieścić większość małżowiny usznej (może poza "płatkiem"). Trójkątny, zaokrąglony kształt dodatkowo sprzyja ergonomii.
Na lewej obudowie wbudowano regulację głośności i wyciszania mikrofonu, suwak do włączania/wyłączania oświetlenia LED oraz gniazdo 3,5 mm dla mikrofonu.
Odłączany mikrofon ma miękkie, gumowe ramię, które pewnie trzyma zadaną pozycję. Na jego końcu, w górnej części dodano małą diodę, która świeci na czerwono, gdy mikrofon jest wyłączony. Mikrofon jest jednokierunkowy, a jakość dźwięku, którą generuje jest jedną z najlepszych jakie spotkałem w słuchawkach do gier. Głos np. przez TeamSpeak jest wyraźny i czysty - nie ma problemu z jego zrozumieniem w obie strony.
Aby wyciszyć mikrofon należy wcisnąć pokrętło regulacji głośności.
Pałąk
Wewnętrzna konstrukcja pałąka jest stalowa. Na zewnątrz w dolnej części obłożono go plastikiem, a u góry miękką skórą. Poduszka na pałąku jest dość cienka, ale szeroka, więc spoczywa wygodnie na głowie. Regulacja jest skokowa, wyraźnie wyczuwalna i ma duży zakres. Nawet bez rozsuwania pałąka słuchawki pasują na dużą głowę, a po maksymalnym rozsunięciu robią się tak obszerne, że mógłby z nich korzystać sam Hulk
ROG Armoury - centrum sterowania
ROG Armoury to program, który daje dostęp do wszystkich ustawień słuchawek Delta. Bez problemu skorzystamy z korektora dźwięku, wybierzemy częstotliwość np. 24bit / 48000 Hz (pamiętajmy, że są to słuchawki z przetwornikami cyfrowo-analogowymi), dopasujemy siłę sygnału z mikrofonu (wraz z efektami poprawy brzmienia głosu), włączymy podbicie tonów niskich, a nawet włączymy wirtualny dźwięk przestrzenny. Ostatnia z tych opcji okazjonalnie przydaje się w grach, ale w muzyce lepiej pozostawić ją wyłączoną.
Oprócz tego dopasujemy też efekty świetlne:
- światło stałe (wybrany kolor)
- oddychające
- błyskające
- cykl kolorów
- tęcza (ten efekt jest bardzo nietypowy i chyba najbardziej atrakcyjny - całe grupy kolorów przenikają się i obracają wokół podświetlanego pierścienia i logo).
W ROG Armoury można też wykonać aktualizację oprogramowania (firmware'u) słuchawek.
Podstawowa specyfikacja
- Konstrukcja: słuchawki wokółuszne, zamknięte
- Kompatybilność: PC (Windows), Sony PS4, Nintendo Switch (stacja dokująca), Apple Mac, smartfony ze złączem USB typu C
- Łączność: przewodowa (USB typ C + USB typ A)
- Przewód: 1,5 m (USB-C, w oplocie) + przejściówka 1,0 m (USB-A, bez oplotu)
- Przetworniki: dynamiczne, 50 mm
- Impedancja: 32 omy
- Pasmo przenoszenia: 20 - 40000 Hz
- Mikrofon: jednokierunkowy, odłączany, 100-10000 Hz
- Masa: 387 g
Jakość dźwięku - Quad DAC
Wiele słuchawek do grania ma opinię nie nadających się do słuchania muzyki. Wiele osób twierdzi, że oferują zbyt słabą szczegółowość, a brzmienie jest zbyt mocno dostrojone w kierunku tonów niskich. Na szczęście są wyjątki i Asus ROG Delta właśnie do nich należy. Producent dostosował charakterystykę dźwięku tak, że na ROG Delta możemy zarówno komfortowo pograć, jak i przyjemnie posłuchać muzyki.
Po pierwsze warto pochwalić zastosowanie nowoczesnego złącza USB typu C. Dzięki niemu słuchawki będzie można podłączyć do wielu przyszłych (i obecnych) typów urządzeń. Jest to coraz popularniejsze złącze, przez które przesyłany jest sygnał cyfrowy. Jak wiadomo sygnał cyfrowy musi zostać przetworzony na analogowy, który bezpośrednio wprowadza w ruch 50-milimetrowe przetworniki dynamiczne słuchawek.
Tutaj właśnie Asus ROG Delta zasługuje na wyróżnienie, bo do konwertowania sygnału używa dobrego, poczwórnego przetwornika cyfrowo-analogowego ESS SABRE ES9218. Jest to "Quad DAC" o konstrukcji niemal identycznej jak w niektórych flagowych smartfonach (np. LG G7 ThinQ i LG V30).
Do gier i muzyki
ROG Delta mają ciekawą charakterystykę brzmienia, inną od wielu konkurencyjnych słuchawek dla graczy. Mają mocne, ale nie "przymulone" tony niskie, a do tego wyraźne tony średnie (choć to zależy od utworu lub sytuacji w grze) oraz zaskakująco czyste i szczegółowe tony wysokie.
Tony niskie
Dolny zakres częstotliwości jest dość elastyczny - w zależności od utworu lub efektów w grach bywa niekiedy twardszy i sprężysty, a innym razem miękki i wibrujący. Tony niskie nie są przesadnie mocne, ale mają odpowiednio dociążone i co najważniejsze nie deformują się zbyt mocno nawet przy wysokiej głośności. Można je dodatkowo rozjaśnić zakładając płócienne poduszki zamiast skórzanych.
Tony średnie
W wielu grach i utworach bywały bardzo wyraźne i zazwyczaj chłodne, niekiedy metaliczne. W czasie słuchania muzyki okazjonalnie potrafiły kłuć w uszy częstotliwości w okolicach 2 - 4 kHz, a nawet w wyższym przedziale 4-8 kHz (już powoli w terytorium tonów wysokich). Na szczęście z pomocą przychodził zwykły korektor dźwięku - choćby ten wbudowany w program ROG Armoury. Wystarczyło obniżyć odpowiednie suwaki i ostre tony średnie znikały. Chciałbym jednak wyraźnie zaznaczyć, że ogólnie średnicę oceniam pozytywnie w stosunku do wieku innych słuchawek do gier - jest po prostu obecna w odtwarzanym dźwięku, a to już coś.
Tony wysokie
Górny zakres częstotliwości zasługuje właściwie na same pochwały w klasie słuchawek do gier. Reprodukowane są nawet bardo wysokie częstotliwości, a brzmienie jest jasne i czyste. Szczegółowość zaskoczyła mnie najbardziej - jest wręcz wybitna jak na ten typ sprzętu. Wysokie tony zazwyczaj są dobrze kontrolowane i niezbyt ostre. Dają wiele frajdy zarówno w grach, jak i podczas słuchania muzyki.
Słuchawki grają dość blisko uszu. Scena nie jest szeroka, lecz rozwinięta nieco bardziej w głąb. Najbliżej odtwarzana jest średnica, potem tony niskie, a lekką przestrzeń słychać w tonach wysokich. Dynamika jest dobra, podobnie jak separacja.
Powyższe wrażenia dotyczą zarówno odsłuchu z komputera, jak i z konsoli, poza kwestią regulacji brzmienia w oprogramowaniu, bo na np. na PS4 nie zainstalujemy aplikacji ROG Armoury.
W grach można niekiedy posiłkować się funkcją wirtualnego dźwięku przestrzennego, który dodaje trochę powietrza do dźwięku, ale w moim odczuciu obniża jakość (wrażenie kompresji dźwięku).
Słuchawki spisywały się znakomicie w większości gier - sprawdzałem je głównie w strzelankach, wyścigach, MMO/RPG. Moc, dynamika i szczegółowość stały na dobrym poziomie. Kierunek również mogłem określić dość precyzyjnie.
Ze smartfona? Dlaczego nie!
Słuchawki ROG Delta mają duże przetworniki dynamiczne oraz zaawansowane oświetlenie, a mimo to można je bardzo łatwo zasilić. Nawet po podłączeniu do smartfona przez USB-C grają wystarczająco głośno. Szczegółowość, czystość, barwa i przede wszystkim dynamika dźwięku były takie same jak z komputera.
Podsumowanie
ASUS ROG Delta to duże, zaawansowane, świetnie grające i jeszcze lepiej wyglądające słuchawki z mikrofonem. Naturalnie cała rodzina produktów ROG jest przeznaczona dla graczy, ale te słuchawki mają charakterystykę brzmienia, która nadaje się również do słuchania muzyki. Zarówno szczegółowość, dynamika, moc, głośność, jak i czystość dźwięku stoją na wysokim poziomie.
Najlepsze jest jednak to, że ROG Delta można podłączyć nie tylko do komputera stacjonarnego lub laptopa z systemem Windows, ale również do konsoli Sony PS4 i Nintendo Switch, komputerów Apple Mac/MacBook oraz smartfonów ze złączem USB typu C. W każdym przypadku można liczyć na dobry dźwięk i imponujące efekty świetlne. Komunikacja głosowa przez mikrofon także jest bezproblemowa.
Owszem słuchawki ASUS ROG Delta trochę kosztują, ale to jak grają, jak są wykonane, jak wyglądają i jak bardzo są uniwersalne rekompensuje wydaną kwotę.
Ocena końcowa:
- słuchawki pasują do komputera PC, konsoli PS4, Nintendo Switch, Apple Mac i smartfonów ze złączem USB typu C
- bardzo dobra jakość dźwięku w tej klasie sprzętu
- brzmienie pasuje zarówno do gier, jak i muzyki
- bardzo atrakcyjne oświetlenie LED RGB
- dobra jakość głosu przez mikrofon (odłączany)
- przewód 2,5 metra (1,5 m w oplocie + 1 m bez oplotu)
- wtyk USB typu C + USB typu A
- duże przetworniki dynamiczne 50 mm
- poduszki skórzane i płócienne w zestawie
- słuchawki są duże i bardzo wygodne
- duży zakres regulacji pałąka
- solidna konstrukcja
- przewód główny nie jest odłączany od słuchawek (utrudniona wymiana w razie uszkodzenia)
Komentarze
10czekam na kolejne gadżety z RGB:
-kubek dla gracza
-gamingowy taboret
-majtki chłodzone cieczą
Ale nie bardzo mogę zrozumieć po co te diody ?
Na szczęście da się to wyłączyć ale zapłacić i tak trzeba...