Na początku recenzji wspomniałem, że przyjemnie jest testować nowe modele urządzeń wkrótce po ich premierze lub tuż po tym, jak trafią na półki sklepowe. Podtrzymuję to zdanie, ale jednocześnie muszę wspomnieć o drugiej stronie tego medalu. Otóż zdarza się, że pierwsze modele nie wykorzystują w pełni swoich możliwości, a dopiero z czasem producenci oprogramowania i sterowników, dostosowują swoje produkty w taki sposób, aby zoptymalizować moc drzemiącą w komputerze.
Tak jest właśnie w przypadku Asusa ROG Strix Scar II GL704. Jego wydajność jest oczywiście jego mocnym punktem, co potwierdzają wyniki uzyskane w poszczególnych benchmarkach, aczkolwiek wyniki w grach nie są na tę chwilę tak dobre, jak można by tego oczekiwać. Jednocześnie chcę być dobrze zrozumiany. Laptop z procesorem Intel Core i7-8750H i grafiką Geforce RTX 1070 oferuje pełny komfort grania w najwyższych ustawieniach i rozdzielczości FHD w każdy aktualnie dostępny na rynku tytuł, utrzymując średnio co najmniej 60 kl./s.
Dlaczego więc się czepiam? Bo to samo potrafią też laptopy z Geforce GTX 1070, a tutaj oczekiwałem znaczącego wzrostu możliwości. Zwłaszcza w przypadku laptopa, który wyposażono w wyświetlacz o częstotliwości odświeżania 144 Hz, który aż prosi się, aby w pełni korzystać z jego możliwości. A te są naprawdę duże, o czym jasno świadczą wyniki w benchmarkach. Dlatego warto poczekać na to, aż najnowsze sterowniki zmienią ten stan rzeczy.
Sam laptop zdecydowanie bowiem na to zasługuje, gdyż jest to kawał solidnego sprzętu. Jego obudowa jest mocna, wytrzymała i na tyle smukła i lekka (porównując oczywiście laptopa do jego 17-calowych odpowiedników), że dobrze sprawdzi się jako mobilny sprzęt do grania. Zresztą nie tylko do grania, gdyż wspomniany już wcześniej ekran oferuje dobrą jakość obrazu i odwzorowania kolorów, więc śmiało można też na nim popracować.
Co jeszcze można o Asusie powiedzieć? Mamy tutaj pokaźną liczbę złączy, wygodną i podświetlaną klawiaturę i niezłe głośniki. A jeśli w przyszłości chcielibyśmy dołożyć do komputera trochę pamięci lub wymienić dysk, to producent zapewnił nam taką możliwość.
Czy zatem mogę polecić zakup tego laptopa? Oczywiście, aczkolwiek warto pamiętać o wspomnianych wcześniej przeze mnie problemach wieku dziecięcego tego sprzętu. Jestem jednak przekonany, że szybko z nich wyrośnie, a wówczas jego możliwości będzie można w pełni wykorzystać.
Ocena końcowa:
- wysoka wydajność ogólna i graficzna
- wysoka jakość wykonania i solidna obudowa
- wygodna klawiatura z podświetleniem
- atrakcyjna stylistyka z wąskimi ramkami ekranu
- bardzo dobry ekran z odświeżaniem 144 Hz
- dobra jakość dźwięku
- dostęp do podzespołów
- głośna praca wentylatorów przy pełnym obciążeniu
- wydajność w grach niższa od oczekiwanej (trzeba poczekać na lepsze sterowniki od Nvidii)
- niewygodne położenie kamerki internetowej
Komentarze
8Narzekanie na usytuowanie kamerki jest już nudne, bo ma same zalety: wyżej usytuowany ekran, wąskie ramki, mniejsze gabaryty sprzętu. Większość ludzi te kamerki i tak zakleja.