Testy wydajności
W testach wykorzystaliśmy najnowszą wersję benchmarka 3DMark. Pomiary przeprowadziliśmy dla platformy z procesorem AMD Ryzen Threadripper 1950X i kartą graficzną GeForce GTX 1080 (pracującą ze standardowymi zegarami).
Platforma uzyskała 7177 punktów ogólnych, natomiast poszczególne składowe to odpowiednio: 6856 punktów Graphics Score i 9774 punktów CPU Score. Wydajność bez zastrzeżeń.
UEFI BIOS
ASUS ROG Zenith Extreme działa pod obsługą interfejsu UEFI BIOS, który znamy z poprzednich płyt głównych tego producenta. Tradycyjnie do dyspozycji oddano dwa tryby – mniej doświadczeni użytkownicy mogą wykorzystać podstawowy EZ Mode, natomiast sprzętowych wyjadaczy zainteresuje zaawansowany Advanced Mode.
Wśród dostępnych opcji oczywiście nie mogło zabraknąć funkcji sterowania prędkością obrotową każdego z podłączonych wentylatorów…
...a zmienione ustawienia można zapisać w ośmiu profilach. Jedynym mankamentem wydaje się tutaj dosyć długi czas bootowania.
Co prawda na laminacie znajdziemy tylko jedną kość BIOS-u, ale producent zadbał o awaryjną aktualizację oprogramowania. W tym celu udostępniono funkcję BIOS Flashback (wystarczy, że wgramy plik z nowym oprogramowaniem na pamięć USB, podłączymy ją do stosownego portu na tylnym panelu, podłączymy zasilanie i przez chwilę naciśniemy przycisk na panelu I/O).
Podkręcanie
Zenith Extreme to jedna z tych płyt, która została zaprojektowana z myślą o zaawansowanych overclockerach. Nie oznacza to jednak, że w UEFI nie znajdziemy opcji automatycznego przyspieszania procesora – do dyspozycji oddano funkcje EZ Tuning Wizard dostosowaną do różnych konfiguracji komputera oraz opcję automatycznego przyspieszania procesora do 4 GHz.
Funkcja automatycznego podkręcania rzeczywiście pozwoliła przyspieszyć nasz procesor do 4 GHz. Problemem okazało się jednak dosyć wysokie napięcie zasilające, przez co układ generował sporo ciepła i przez to pod wysokim obciążeniem platforma nie działała prawidłowo. Rozwiązaniem może tutaj być samodzielne zmniejszenie napięcia do 1,3 – 1,32 V.
Jeżeli chodzi o opcję EZ Tuning Wizard, jedynie w najbardziej podstawowym scenariuszu nasza platforma działała stabilnie... tyle, że nie odnotowaliśmy tutaj żadnego przyspieszenia podzespołów. Wypadałoby więc nieco dopracować tę funkcję.
Pobór energii platformy z procesorem Ryzen Threadripper 1950X i kartą GeForce GTX 1080
W mniej=lepiej
Spoczynek | 88 |
Odtwarzanie wideo Full HD | 95 |
Aplikacja jednowątkowa | 110 |
Aplikacje wielowątkowe | 265 |
Gra 3D | 355 |
Pobór mocy całej platformy też w normie. Przy mniej wymagających ustawieniach platforma pobierała około 100 W, ale mocniejsze obciążenie procesora lub odpalenie gry skutkowało znaczącym wzrostem odczytów - warto więc zaopatrzyć się w zasilacz co najmniej o mocy 500 W (jeżeli nie macie zamiaru podkręcać, bo w przeciwnym wypadku pobór mocy idzie mocno w górę).