Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Ocena recenzenta
Wyniki szczegółowe Asus Transformer Book T200TA.
Wydajność
Sercem Transformera T200TA jest procesor Intel Atom Z3775. Jego taktowanie bazowe to 1.46 GHz, które w trybie Turbo może się zwiększyć do 2.39 GHz. Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD Graphics. Całość uzupełnia 2 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika pozostaje szybki dysk SSD o pojemności 64 GB umieszczony w tablecie oraz 500 GB dysk HDD znajdujący się w stacji dokującej.
Nie mieliśmy do tej pory okazji przetestować tego procesora, ale jest podobny układ do tego, który można znaleźć m.in. w Lenovo Yoga Tablet 2. Wynik w teście Cinebench to 1.48 pkt, co jest o ponad 0.3 pkt. niżej niż procesor Intel Core i3 4010U, który znalazł się w testowanym niedawno Asus Transformer Book Flip TP300LA. Gwoli ścisłości – są to jednak modele o odmiennej charakterystyce i przeznaczeniu, więc i wydajność podzespołów musi być inna.
Aby porównać jego wyniki do analogicznych urządzeń przeprowadziliśmy test 3D Mark Ice Storm Unlimited. Asus uzyskał w nim wynik 18909 pkt. Wspomniany już wcześniej Lenovo Yoga Tablet 2 osiągnął wynik 15802 pkt., czyli wyraźnie mniej.
Pozwala to stwierdzić, że Transformer z powodzeniem może służyć jako urządzenie do przeglądania internetu, obsługi dokumentów, czy ogladania filmów.
Ekran
Urządzenie działa pod kontrolą systemu Windows 8.1 i wyposażone jest w dotykowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Zanim jednak zaczniecie narzekać na brak rozdzielczości Full HD zwróćcie uwagę, że stanowiłoby to niepotrzebne obciążenie dla podzespołów Transformera. T200TA dysponuje intelowskim Atomem Z3775, który w obliczu rozdzielczości 1920x1080 pikseli mógłby dostać sporej zadyszki. Poza tym odpada problem z czytelnością wyświetlacza i koniecznością skalowania elementów, która w przypadku ekranu w tym rozmiarze jest nieunikniona. Ze skalowaniem natomiast Windows nie radzi sobie jeszcze w stu procentach zadowalajaco. Wydaje się więc, że na chwilę obecną dla urządzeń działających pod kontrolą systemu operacyjnego od Microsoftu połączenie rozdzielczości 1366x768 i przekątnej 11,6 cala jest optymalne.
Jasność ekranu mogłaby być jednak nieco wyższa, o czym przekonać się można szczególnie korzystając z Transformera w słoneczny dzień. Błyszcząca powierzchnia dodatkowo obniża czytelność wyświetlanych treści. Zwracają uwagę ramka wokół ekranu, której szerokość jest zaskakująco duża. Wprawdzie obecność ramki jest konieczna, gdyż inaczej trudno wyobrazić sobie korzystanie z tabletu trzymając go w dłoniach, ale taka jej szerokość jest co najmniej dyskusyjna.
Kąty widzenia są szerokie dzięki zastosowaniu matrcy IPS. Kolory są dobrze odwzorowane, nawet jeśli patrzymy na wyświetlacz z boku nie tracą swoich naturalnych odcieni. Nieco słabiej wypada równomierność podświetlenia – dolna część ekranu charakteryzuje się wyraźnie niższą luminancją – różnica w stosunku do środka ekranu sięgają 30 cd/m2.
Kultura pracy
Temperatura klawiatury utrzymuje się na stałym poziomie ok 26-27 stopni Celsjusza. Bez względu na to, czy intensywnie wykorzystujemy podzespoły Transformera, czy piszemy coś w Wordzie. Także spód obudowy pozostaje przyjemnie chłodny.
Nie można tego samego powiedzieć o tablecie, który potrafi rozgrzać się dość intensywnie, więc jeśli położymy go na kolanach, z pewnością to odczujemy. Spód obudowy, szczególnie na lewej krawędzi potrafi rozgrzać się do 40 stopni Celsjusza. Prawa strona pozostaje na szczęście chłodna, tutaj maksymalną temperaturą zmierzoną przez nas w trakcie testów było 30 stopni Celsjusza. Powierzchnia ekranu rozgrzewa się tylko nieznacznie mniej – do ok. 38 stopni. Temperatura w czasie spoczynku oscyluje wokół 30 stopni.
Bateria
Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, to osiągnięty wynik jest niezły. Rozładowanie akumulatora nastąpiło dopiero po niespełna 8 godzinach typowego użytkowania. W momencie kiedy używamy mocnego podświetlenia ekranu i np. oglądamy film w wysokiej jakości, czas ten skróci się jednak do ok 4-5 godzin. Nie mniej jednak pozwala to na w miarę swobodne korzystanie z Transformera w podróży bez nerwowego poszukiwania gniazdka elektrycznego.
Kamera
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kamerkach w jakie Transformer Book T200TA został wyposażony. Przednia kamerka ma rozdzielczość 2 Mpix, a tylna 5 Mpix. Jakość zdjęć możecie ocenić sami – poniżej prezentujemy zdjęcie wykonane w naszej redakcji przy włączonym oświetleniu.
Jaki widać w takich warunkach aparat sobie poradzi ale przy gorszym oświetleniu jakość zdjęć będzie znacznie słabsza.
Przednia kamerka sprawdzi się do rozmów przez Skype, ale selfie raczej nie będą nadawać się na Instagrama.