To drugi laptop z serii Asus TUF Gaming, który testowałem. Pierwszym był model FX503, który oferował dobrą relację ceny do możliwości, ale kilka rzeczy można było w nim poprawić. Od publikacji tamtego artykułu minęło trochę czasu, co widać również na przykładzie bohatera tej recenzji, czyli Asus FX705GD.
Stylistyka tego laptopa uległa kosmetycznym, a zarazem istotnym zmianom. Asus FX705, mimo że oferuje ekran o większej przekątnej, sam jest bardzo nieznacznie większy od modelu 15-calowego. Zwężono ramki ekranu, odchudzono obudowę i utrzymano wagę na poziomie 2,6 kg, co w tej grupie laptopów uznać trzeba za dobry wynik.
Laptopa wyposażono w podzespoły wystarczające do tego, aby uruchomić i pograć w nowe gry, popracować, a duży ekran IPS pozwala na komfortowe oglądanie filmów. Wprawdzie głośniki mogłyby być lepszej jakości, ale jeśli skorzystamy ze słuchawek, to dźwięk będzie miłym zaskoczeniem.
Laptop dostępny jest oczywiście w wielu konfiguracjach, z których najdroższe posiadają procesor Intel Core i7-8750H i grafikę Geforce GTX 1060. Ja otrzymałem podstawową wersję z Core i5-8300H, grafiką Geforce GTX 1050, 8 GB RAM i dyskiem SSHD 1 TB. Szkoda, że zabrakło dysku SSD, który znacznie poprawiłby komfort pracy. Na szczęście laptop można w łatwy sposób zmodyfikować, instalując dodatkowy dysk w slocie M.2.
Do plusów zaliczyłbym także jasny, matowy wyświetlacz i wygodną klawiaturę. Z tych mniej pozytywnych rzeczy nie mogę nie wspomnieć o małej liczbie złączy i dość głośnej pracy, przy pełnym obciążeniu laptopa.
Czy zatem warto kupić Asus TUF Gaming FX705? Odpowiedź brzmi - tak. Trzeba jednak pamiętać o kilku niedociągnięciach, które nieco obniżają jego ogólną ocenę (niektórych można było śmiało uniknąć). Biorąc jednak pod uwagę relację ceny do ogólnej jakości i możliwości laptopa, kupując go, będziemy zadowoleni. Szczególnie jeśli wybierzemy wersję z dyskiem SSD lub dołożymy go we własnym zakresie.
Ocena końcowa:
- atrakcyjna relacja ceny do możliwości
- smukła obudowa
- wydajność wystarczająca do grania w FHD
- dobrej jakości wyświetlacz IPS
- wygodna klawiatura
- dostęp do podzespołów (możliwość dołożenia pamięci i dysku)
- brak czytnika kart pamięci i złącza USB typ C
- dość głośna praca wentylatorów przy pełnym obciążeniu
- brak dysku SSD w testowanej konfiguracji
- thermal throttling
Komentarze
8Z drugiej strony - laptop z ekranem 17 cali nie jest za bardzo mogilny więc dlaczego laptop a nie stacjonarny PC ???
Oto jest pytanie...?!?