Obudowa komputera jest równie ważnym elementem jak procesor, płyta główna czy grafika. Zwykle wybierając nową obudowę patrzymy na cenę. Zapominamy jednak o tym, że jakość komponentów, wykonania i rozplanowanie budowy ma duży wpływ na późniejsze użytkowanie. Te kilka stopni mniej na procesorze, czy też bez głośną pracę dysku, który przez obudowę nie będzie przenosić swoich wibracji i burczeniem nie doprowadza nas do szału. Obudowy Chieftec od zawsze charakteryzowały się przemyślaną konstrukcją i dokładnością wykonania. Dla mnie były wręcz wzorcem porządnych obudów komputerowych. Czy i tak jest z następcą już legendarnej serii Dragon
Opakowanie i dodatki
Obudowa jest zabezpieczona w karton z grubej tektury oraz dwa stabilizatory z gąbki i foliowy worek. Dzięki tym zabiegom możemy być pewni, że zawsze dotrze do nas nie naruszona. W komplecie z obudową dostajemy obszerną instrukcję obsługi oraz organizer ze śrubkami i opaskami zaciskowymi niezbędnymi do zainstalowania płyty głównej
Porównanie
W porównaniu z Dragonem II mój stary Spire JetBlack wygląda dość mizernie.
Spire JetBlack:
- Wyskokość: 460 mm
- Dułgość: 445 mm
- Szerokoć: 190 mm
- Waga: 6,6Kg
Chieftec Dragon II:
- Wyskokość: 490 mm
- Dułgość: 540 mm
- Szerokoć: 205 mm
- Waga: 11Kg
Wykonanie
Odbudowa wraz ze szkieletem została wykonana z stali SECC o grubość 1mm, co wpłynęło na stabilność całej konstrukcji. Dragon nie kiwa się na podłodze, a po zainstalowaniu dysku nie przenosi drgań. Boczne panele nie wyginają się w rękach. Na uwagę zasługuje matowy lakier nałożony na obudowę, dzięki jego strukturze ewentualne rysy na obudowie będą mniej widoczne. Również plastik, z jakiego został wykonany front panel, górny panel i boczna osłona wentylatora jest wysokiej jakości i doskonale komponuje się z osłonami na otwory wentylacyjne wykonanymi z siatki MESH. W obudowie nie zastosowano jakiegoś specjalnego systemu montażu kabli. Jedyne co zauważyłem to 3 wypustki przy klatce na dyski. Mimo to nie miałem większego problemu z uporządkowaniem kabli
Wnętrze obudowy
Wnętrze oferuje dużo miejsca, dzięki czemu w środku obudowy możemy zmieścić, każdą z dostępnych na rynku płyt głównych. Dyski montuje się w poprzecznej klatce, co wpływa na odległość między tylną ścianą, a klatką na dyski to aż 34 cm. Bez problemu zmieścimy w Dragonie II nawet najdłuższą kartę graficzną. Obudowa jest stosunkowa szeroka odległość od ściany, na której montuje się płytę główną do bocznego panelu to 18,3cm. Od płyty głównej do bocznego panelu to 16,2 mm. Od płyty głównej do wentylatora w bocznym panelu to 13,7 mm.
Instalacja podzespołów
Do montażu płyty głównej tradycyjnie musimy użyć śrubokręta, jest to najbezpieczniejszy sposób szczególnie, gdy mamy dość ciężkie i rozbudowane chłodzenie procesora. Instalacja napędów i dysków jest bardzo prosta i bez problemu przeprowadzimy ją bez użycia, jakichkolwiek narzędzi. Dyski instaluje się przy pomocy specjalnych sanek, w klatce możemy zmieści 5 twardzieli. Napędy montujemy za pomocą specjalnych zapinek. Ponadto w jednej z wnęk 5, 25” dzięki specjalnemu adapterowi 3, 5” możemy zainstalować czytnik kart pamięci, stacje dyskietek, panel sterujący lub dodatkowy dysk twardy.
Na uwagę zasługuje także sposób instalacji zasilacza, przy pomocy specjalnej ramki.
Karty rozszerzeń instalujemy przy pomocy specjalnego zatrzasku, który bardzo dobrze je blokuje.
Wentylacja
Konstrukcja obudowy została dobrze przemyślana i dopracowana, co zaowocowało aż sześcioma miejscami na wentylatory. Miejsce na 120 mm wentylator w front panelu, dwa miejsca na 120 mm wentylatory w górnej części obudowy, jedno miejsce na wentylator 120 mm z tyłu oraz miejsce na 220 mm z boku obudowy. W komplecie z obudową dostajemy cztery wentylatory marki YATE LOON ELECTRONICS podświetlane na niebiesko, trzy sztuki 120 mm o napięciu 12 V i natężeniu 0.30 A oraz jedną sztukę 220 mm o napięciu 12 V i natężeniu 0.60 A. Ponad to wentylatory w front panelu i panelu bocznym są wyposażone w siatkowe filtry, które dobrze spełniają swoje zadanie. Filtry można bardzo łatwo zdemontować i umyć pod bieżącą wodą. Wentylatory 120 mm nie należą do najcichszych, a za to są bardzo wydane i doskonale spełniają swoje zadanie. W obudowie jest doskonały przepływ powietrza.
Front panel
Jeden z ważniejszych elementów dla każdego użytkownika PC. Front panel jest umiejscowiony na samej górze między przyciskami reset i Power. Jest to bardzo dobre umiejscowienie nie trzeba się nachylać, aby podłączyć słuchawki mikrofon czy pendriva. Na front panelu znajduje się złącze gniazdo mini-jack do mikrofonu i słuchawek, dwa gniazda usb oraz jedno eSATA. Ponadto obok front panelu jest zainstalowany głośniczek systemowy PC Speaker .
Podsumowanie
Stosunek cena/jakość w przypadku Dragona II jest bardzo dobry, choć cena mogła by być trochę nisza. Obudowa jest staranie wykona, nie posiada żadnych ostrych elementów wszystko jest elegancko wykończone. Podczas składnia nie musimy martwić się o to by przypadkiem się nie skaleczyć o jakiś ostry kant. Wnętrze jest bardzo przestronne pozwala na montaż dużego chłodzenia, długich kart czy też kart w SLI/CrossFire. Dzięki potężnemu wentylatorowi w bocznym panelu zostaną one dobrze schłodzone bez większego problemu. Jedyne do czego można się przyczepić to brak możliwości zainstalowania chłodnicy 2x120mm we wnątrz obudowy na przeszkodzie staje zasilacz. Odstęp między zasilaczem, a pokrywą obudowy to 1,5 cm, gdyby zasilacz był montowany na dole ten problem by nie zaistniał.
Komentarze
21To 1. uwaga, reckę przycztam później i zdecyduję o ocenie.
a za recke masz 5
Ode mnie ocenka 5 bo trochę roboty wymagało a i fajnie się czyta. Byłoby 4,5 za te dziwne proporcje zdjęć, ale że się nie da to ocena maksymalna.
Mam też takie pytanko ta perforowana płytka nad pamięciami to jakiś radiator do nich ?
BTW czekam właśnie na tą budę do testów od benchmarka :D
Ja mam jeszcze pomysł aby na przyszłość w recenzjach obudów podawać długość w cm od krawędzi śledzia do najbliższej krawędzi obudowy tak aby można było ocenić czy takie kolosy jak GTX295 i ATI5970 się zmieszczą a jeśli tak to ile jeszcze pozostaje miejsca na podpięcie zasilania kart, albo dysków, taśm SATA itp. ot taki detal ale jak pomaga w ocenie obudowy pod względem przyszłej rozbudowy.
Niezły ZONK przykład: Masz fajną obudowę kupioną po świetnej recenzji w sieci :o], na gwiazdkę, mikołaja, urodziny dostajesz od wujka z USA świetną grafikę ATI5970, która niestety nie wejdzie do tej obudowy bez jej przerabiania w stylu Monster Garage :]
http://allegro.pl/item820147184_in_win_f430_ferrari_black_lakier_samochodowy.html
zdjęcia mogłyby być w troszeczkę lepszej jakości, ale ogólnie jest dobrze :)
4/5 za drobne błędy i jakość zdjęć..