Jakie nowości ostatnio pojawiły się w obudowach komputerowych? Które rozwiązania są warte uwagi? Przyglądamy się nowym pomysłom producentów.
Zastanawiacie się nad wyborem nowej obudowy komputerowej? Mniej doświadczonym czytelnikom polecamy nasze zestawienie, gdzie znajdziecie najciekawsze polecane obudowy. Przy okazji warto jeszcze prześledzić nowości, które ostatnio wprowadzili producenci i zobaczyć na co rzeczywiście powinniśmy zwrócić uwagę, a co po prostu jest zbędnym bajerem.
Panel boczny z hartowanego szkła
Jeszcze do niedawna to obudowa była wizytówką komputera, ale teraz są nią również same podzespoły. Producenci zaczęli zwracać uwagę na ich wzornictwo i przygotowują coraz efektowniejsze płyty główne, karty graficzne czy chłodzenia CPU. Porządny sprzęt ma oferować odpowiednią wydajność i funkcjonalność, ale musi też się odpowiednio prezentować.
No właśnie, jak należycie wyeksponować podzespoły? Do tej pory mieliśmy do czynienia z panelem bocznym z mniejszym lub większym oknem z pleksi. Ostatnio jednak producenci wpadli na lepszy pomysł i zamienili blaszany bok na panel z hartowanego szkła, który pozwala jeszcze lepiej ukazać wnętrze PC-ta.
Panel boczny polecamy osobom zwracającym uwagę na wygląd komputera. Jeżeli jednak macie zamiar włożyć obudowę pod biurko i się nią nie przejmować, to zakup obudowy z przeszklonym bokiem nie będzie miał najmniejszego sensu – nie wykorzystacie jej potencjału i niepotrzebnie dopłacicie do sprzętu.
Nowe złącza na panelu I/O – USB typ C i HDMI
Obudowa to nie tylko skrzynka, w której montujemy podzespoły komputera. Ważna jest tutaj również funkcjonalność panelu z wyprowadzonymi złączami. W starszych konstrukcjach zwykle znajdziemy wejście i wyjście audio oraz porty USB 2.0 i USB 3.0. Nowsze modele często dodatkowo dysponują portami USB typ C i HDMI – pierwszy pozwoli podpiąć urządzenia mobilne, a drugie sprawdzi się przy podłączaniu gogli wirtualnej rzeczywistości (VR).
Czy warto szukać obudów z nowymi złączami? Tak, ale jeżeli rzeczywiście wykorzystacie ich potencjał. O ile w przypadku portu USB typ C nie powinno być z tym problemów, bo takie gniazdo znajduje się w coraz większej ilości urządzeń, tak wyjście HDMI raczej nie będzie zbyt często używane (zwłaszcza jeżeli nie korzystacie z gogli VR).
Dwukomorowa konstrukcja (tzw. piwnica)
Pierwsze co rzuca się w oczy po zajrzeniu do wnętrza nowej obudowy, to dwukomorowa konstrukcja z tzw. piwnicą. Główna część przeznaczona jest dla płyty głównej, karty graficznej i chłodzenia, natomiast z tyłu przewidziano miejsce na dyski i zasilacz (ten drugi zwykle jest montowany na spodzie w tzw. piwnicy – stąd potoczna nazwa takiego typu obudów).
Nowe rozwiązanie pozwala usprawniać chłodzenie głównych komponentów i sprzyja zachowaniu porządku w obudowie. Ciekawsze podzespoły znajdują się w głównej komorze (więc można je wyeksponować przez okno), natomiast te mniej reprezentatywne, a także wszystkie przewody schowano z drugiej strony.
Dwukomorowe obudowy polecamy głównie tym osobom, które przywiązują dużą wagę do wyglądu komputera i chcą się pochwalić nowym sprzętem. Warto jednak zauważyć, że na taką konstrukcję przerzuca się coraz więcej producentów, więc prędzej czy później stanie się ona standardem (można powiedzieć, że to już standard jeżeli weźmiemy pod uwagę obudowy komputerowe na 2018 rok).
Filtry przeciwkurzowe
Niestety, utrzymanie porządku wewnątrz obudowy nie należy do najprostszych rzeczy – po kilku miesiącach gromadzi się w niej kurz, co może skutkować zwiększeniem temperatur podzespołów lub nawet niestabilną pracą komputera. Całe szczęście producenci zaczęli na to zwracać uwagę i w nowych obudowach coraz częściej stosują filtry przeciwkurzowe, które ograniczają przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza PC-ta.
Zakup obudowy z filtrami możemy polecić każdemu, bo tak naprawdę są wyznacznikiem dobrej konstrukcji. Przy okazji warto jeszcze zwrócić uwagę na sposób ich demontażu – w lepiej zaprojektowanych modelach są one łatwo dostępne, co znacznie ułatwia konserwację sprzętu.
Podświetlenie RGB LED
Tak, moda na podświetlenie dotarła również do obudów komputerowych. Producenci stosują tutaj albo podświetlenie frontu albo podświetlenie wnętrza – w obydwóch przypadkach chodzi o upiększenie sprzętu i jeszcze lepsze wyeksponowanie podzespołów.
Komu polecamy? Tradycyjnie – osobom, które zwracają uwagę na wygląd komputera. Jeżeli jednak należycie do tych osób, dla których sprzęt przede wszystkim ma działać, to jak najbardziej możecie sobie odpuścić LED-y. Szkoda przepłacać za zbędne bajery, gdy nie będziecie wykorzystywać ich potencjału.
Co powinna mieć nowa obudowa komputerowa?
Jeżeli mielibyśmy wymienić cechy dobrej obudowy, na pewno skupilibyśmy się na funkcjonalności – możliwości montażu rozbudowanej konfiguracji sprzętowej i wydajnego chłodzenia. Ponadto ważna jest jakość wykonania – dobra obudowa powinna bazować na solidnym szkielecie i zawierać elementy wytłumiające pracę podzespołów (gumowe podkładki i/lub maty bitumiczne). Nie powinniśmy również zapominać o filtrach przeciwkurzowych.
W przypadku nowoczesnych modeli warto jeszcze zwrócić uwagę na zestaw złączy na panelu I/O (obowiązkowo powinny się na nim znaleźć złącza audio oraz porty USB 3.0 i USB typ C), a także podzielenie wnętrza na dwie komory. Przeszklone panele boczne czy podświetlenie to raczej kwestia gustu – tego typu dodatki nie są niezbędne, ale na pewno pomogą upiększyć komputer.
Komentarze
24Panel boczny z hartowanego szkła - dwa lata na rynku (albo dłużej)
Nowe złącza na panelu I/O - ok
Dwukomorowa konstrukcja - skrzynki w 2010 już je miały (wtedy to była nowość)
Filtry przeciwkurzowe - też od kilku lat
Podświetlenie RGB LED - od półtora roku
Ale mi nowości...Tylko jedna jest opcja - nowe złącza - tylko, że dla mnie nie są ważne...Nie korzystam z usb typu C...
Jestem ciekaw Waszej opinii na ten temat. Analizowaliście kiedyś wady i zalety obecności piwnicy w obudowie? Jakie widzicie plusy po za możliwością upchania tam kabli?
Btw Karte graficzna tez mam zamontowana pionowa a nie poziomo jak to zwykle bywa.