Czy warto zdecydować się na internet LTE z oferty Cyfrowego Polsatu? Plus: sporo wiedzy dla osób zainteresowanych technologiami LTE i 4G.
Jakie są realne korzyści z LTE dla przeciętnego Kowalskiego, Nowaka czy Piotrowskiego? :-) Co ta technologia oznacza dla nas, użytkowników?
Przede wszystkim szybkość i komfort poruszania się po sieci i to nawet dla użytkowników poruszających się z prędkościami dochodzącymi do 120km/h (np. podczas jazdy samochodem). Ściąganie plików będzie błyskawiczne (pobranie pliku o rozmiarze 1GB w mniej niż półtora minuty robi wrażenie). Podobnie zresztą jak ich wysyłanie. Co więcej, dzięki małym opóźnieniom możliwe stanie się oglądanie materiałów wideo w jakości HD prosto z sieci, jak również korzystanie z usług VoD, VoIP czy videokonferencji. Jeśli ciągle wam mało, to co powiecie na możliwość zagrania w najnowsze gry sieciowe wszędzie, gdzie tylko się znajdziemy? W tej kwestii LTE zadowoli każdego miłośnika gier online.
Cyfrowy Polsat LTE, czyli możliwości dla Polaka
Przyznajcie sami - korzyści jakie rysują się przed przyszłymi użytkownikami LTE są całkiem spore i godne pozazdroszczenia. Niestety, entuzjazm lekko przygasa w momencie skonfrontowania korzyści z realną ofertą przedstawioną na początku września przez pierwszego polskiego operatora technologii LTE - Cyfrowy Polsat. Warto odnotować, że polska sieć LTE jako pierwsza na świecie działa w paśmie 1800 MHz. Jej twórcami są firmy telekomunikacyjne kojarzone z Zygmuntem Solorzem - Mobyland i CenterNet. Wedle wstępnych założeń sieć ta będzie składać się z 3500 stacji bazowych, których dostawcą jest chińska firma Huaweii.
Czas więc przyjrzeć się ofercie Cyfrowego Polsatu. Usługa tego operatora, PolsatNet, wystartowała 31 sierpnia bieżącego roku. Zgodnie z przewidywaniami dla klientów przygotowano limity transferowe określone jako pakiety danych. Niestety, ich wielkości nie są szczególnie imponujące: 3, 5, 10 i 25 GB. Pamiętać należy, że niezależnie od wybranego pakietu teoretyczna prędkość dostępowa wynosi 100 Mb/s (pobieranie) i 50 Mb/s (wysyłanie).
Mobilny internet LTE do 100 Mb/s - reklamuje Cyfrowy Polsat na swojej stronie
Co więcej, taryfikacja odbywa się na takich samych zasadach co w przypadku "internetu komórkowego" - płacimy więc nie tylko za pobieranie danych, ale i za ich wysyłanie. W takim tempie cały pakiet może zniknąć w ciągu dosłownie kilku minut. Oczywiście realnie osiągane szybkości są na razie dużo niższe od zakładanych (wedle różnych opinii parametry połączenia wynoszą obecnie od 20 do 60 Mb/s). Zależy to jednak w dużej mierze od czynników zewnętrznych, takich jak choćby odległość od nadajnika czy rodzaj anteny. Tak czy inaczej pakiety zaoferowane przez Cyfrowy Polsat wydają się mało atrakcyjne.
Cyfrowy Polsat daje bonusy, ale czy są atrakcyjne?
Dlatego operator próbuje zwabić potencjalnych klientów specjalnym, bonusowym pakietem danych do wykorzystania w ciągu miesiąca, pomiędzy godzinami 0:01 a 7:59. Darmowe Noce, bo taką nazwę nosi ów pakiet, jest niestety równiez limitowany, a jego wielkość ustalono na 50 GB miesięcznie. Oczywiście w czasie użytkowania dopuszczalne jest przekroczenie pakietów, ale wówczas naliczana jest odpowiednia opłata dodatkowa, np. 2 grosze za 1 MB ściągnięty w ciągu dnia (taktowanie danych odbywa się co 100kb - łącznie za dane wysyłane i pobrane!). Cena wygląda niepozornie, prawda? Jednak po przeliczeniu koszt jednego dodatkowego gigabajta danych nie wygląda już tak różowo (1 GB = 20 zł!). W nocy przedstawia się to co prawda nieco lepiej, ale i tu należy uważać. Dobrze, że operator zostawił furtkę pozwalającą na kontrolę kosztów w postaci bezpłatnej usługi Limit Internet, odcinającej dostęp do internetu po przekroczeniu samodzielnie ustalonego limitu wydatków. Niestety, opcji drastycznego spadku szybkości internetu po wyczerpaniu pakietu, tzw. lejka, nie przewidziano.
Jak na razie LTE obejmie swoim zasięgiem tylko duże aglomeracje miejskie i to nie w całości. Warto więc zapoznać się z aktualnym zasięgiem tej sieci, bo poza nim modemy łączą się poprzez HSPA+. Nie trzeba chyba tłumaczyć co to oznacza.
Huawei E398 to jedyny modem w ofercie Cyfrowego Polstau oferujący dostęp do sieci LTE
Tak czy inaczej sieć Cyfrowego Polsatu już działa. Wdrażane są kolejne inwestycje w jej rozwój, co dobrze rokuje na przyszłość. Niestety, przeglądając ofertę tego operatora można być pewnym jednego - jak na razie LTE nie jest atrakcyjną alternatywą dla stacjonarnego dostępu do internetu.
LTE w Polsce - czy warto?
Pomimo mało entuzjastycznego przyjęcia oferty Cyfrowego Polsatu z pewnością znajdzie ona swoich odbiorców. Osoby, które już teraz korzystają z mobilnego internetu, przyzwyczaiły się do limitowanej transmisji danych. Dla nich wielkość proponowanych przez PolsatNet pakietów nie stanowi raczej problemu. Najważniejszy jest komfort użytkowania i możliwość korzystania z dobrodziejstw sieci gdziekolwiek się znajdziemy.
Co prawda kwestia obecnego zasięgu LTE w Polsce jest wielce dyskusyjna, ale prognozy są w tym względzie obiecujące. Komu więc z czystym sumieniem możemy polecić ofertę Cyfrowego Polsatu? Na pewno osobom pracującym, które muszą być mobilne, a jednocześnie niepozbawione dostępu do globalnej sieci. One z pewnością docenią nową technologię. A pozostali? Nie oszukujmy się, nie każdemu odpowiadać będą warunki świadczenia usługi LTE w naszym kraju.