• benchmark.pl
  • Windows 8
  • Czy systemy OS X lub Linux stanowią konkurencję dla Windows w zastosowaniach biurowych?
Czy systemy OS X lub Linux stanowią konkurencję dla Windows w zastosowaniach biurowych?
Oprogramowanie

Czy systemy OS X lub Linux stanowią konkurencję dla Windows w zastosowaniach biurowych?

przeczytasz w 3 min.

Dobór systemu operacyjnego do potrzeb

Kupując komputer do firmy warto zastanowić się, czy aby na pewno warto kupić system Microsoftu, a może lepszym wyborem będzie Linux lub Mac OS X?

Jeszcze kilka lat temu to pytanie praktycznie nie miało sensu. System Microsoftu był jedynym możliwym wyborem dla firm, jeśli nie chcieliśmy narazić się na problemy z kompatybilnością oprogramowania. Czasy się jednak zmieniły i coraz więcej firm migruje na konkurencyjne platformy systemowe.

Jak już wspomniałem na wstępie, przez wiele, wiele lat Windows praktycznie nie miał konkurencji w zastosowaniach biznesowych. Komputery Mac istniały jako nisza, głównie wykorzystywana przez studia graficzne, a Linux nawet nie próbował wyściubić nosa poza serwery i wyspecjalizowane cienkie klienty. Ten stan rzeczy jednak się zmienił. Windows niewątpliwie dalej ma miażdżącą przewagę jeżeli chodzi o udziały na rynku, ale Microsoft zaczyna się niespokojnie oglądać za siebie. Są dwa główne powody takiego stanu rzeczy.

Na rynku pojawił się Windows 7, przez wielu uważany za najlepszy system operacyjny Microsoftu w historii. Ale Vista, która zniechęciła firmy i działy IT do zmiany systemu operacyjnego spowodowała, ze Apple i twórcy dystrybucji Linuksowych zyskali spory kawałek rynku

Po pierwsze, najważniejsze, konkurencja staje się coraz lepsza. Zarówno Apple OS X, jak i najpopularniejsze dystrybucje Linuxa z roku na rok stają się coraz bardziej wszechstronne i dopracowane. A po drugie Microsoft sam ułatwił konkurencji zadanie wypuszczając na rynek system Windows Vista. Ów system znacznie zwiększył swoje wymagania sprzętowe, a na dodatek nowy system sterowników powodował problemy z obsługą wielu urządzeń zewnętrznych, których producenci nie opracowali na czas sterowników. Firmy, zamiast tradycyjnie uaktualnić system do nowszej wersji, wolały pozostać przy XP lub… poszukać alternatywy.

Ten problem jest już dawno za nami. Na rynku pojawił się Windows 7, przez wielu uważany za najlepszy system operacyjny Microsoftu w historii. Ale w między czasie Apple i twórcy dystrybucji Linuksowych potrafili wykorzystać szansę i zachęcić do siebie wiele przedsiębiorców.

Windows 7 przez wielu użytkowników uważany za najlepszy system operacyjny Microsoftu w historii. [źródło: Microsoft]

Oprogramowanie

Podstawowym problemem jest oprogramowanie. Twoja firma najprawdopodobniej korzysta z oprogramowania, które działa wyłącznie pod systemem Microsoftu. Wielu korporacjom udało się jednak rozwiązać ten problem poprzez… wirtualizację. Ta daje możliwość pracy na dowolnym systemie operacyjnym, a jeżeli dana aplikacja nie ma sensownego odpowiednika na owym systemie, uruchamiana jest w zwirtualizowanym środowisku Windows. Jest to jednak rozwiązanie, które nie zawsze się sprawdzi.

W przypadku dużych korporacji wirtualizacja staje się coraz popularniejsza i całkiem sensowna z punktu widzenia zarządzania danymi, jednak mniejsze firmy raczej powinny się decydować na wyłącznie natywne rozwiązania.

Windows jest wciąż najłatwiejszym wyborem. Co więcej Microsoft od ponad dwóch dekad wyznacza standardy w działach IT firm. Każdy administrator i kierownik IT zna go na wylot. Większość pracowników, jeżeli potrafi obsługiwać komputer, to potrafi obsługiwać system Microsoftu. Windows jest cały czas rozwijany a jego twórcy poważnie traktują zapewnianie mu wsparcia w postaci łatek i aktualizacji usuwających wykryte problemy, usterki i niedoróbki.

Trudno wyobrazić sobie biuro bez pakietu Office Microsoftu pod Windows, a jednak jest to możliwe… [źródło: Microsoft]

Jego wieloletnia dominacja na rynku spowodowała też, że z systemem tym współpracuje zdecydowanie największa ilość sprzętu i oprogramowania. Kiedyś to powodowało pewien problem: z uwagi na tak wielką różnorodność możliwych kombinacji software’u i hardware’u system Microsoftu w wielu przypadkach miał problemy ze stabilną pracą. To jednak są już zamierzchłe czasy a mit o niestabilności tego systemu to… no właśnie, mit.

Nie oznacza to jednak, że konkurencja nie ma nic do zaoferowania. Pierwszym produktem konkurencyjnym będą komputery Mac z systemem OS X. Platforma Apple’a, dzięki uniksowym korzeniom i bardzo wygodnym interfejsie użytkownika stanowi nie lada pokusę. Na dodatek wiele wiodących pakietów oprogramowania jest dostępnych również w wersji dla OS X.

...Microsoft Office dostępny jest również na platformę Mac OS. [źródło: Microsoft]

Należą do nich, między innymi, aplikacje Adobe, takie jak Photoshop czy Illustrator, a nawet sam Microsoft Office. OS X nie obsługuje tak wiele urządzeń zewnętrznych, jak Windows, ale biorąc pod uwagę typowy rodzaj sprzętu wykorzystywanego w firmie, czyli drukarki, skanery i projektory, najprawdopodobniej nie będzie z tym większego problemu. Apple oferuje też bardzo przyzwoite własne rozwiązania do pracy, takie jak iWork. Główną wadą komputerów Mac jest jednak ich cena. Są to maszyny o efektownym wzornictwie, dużych możliwościach i znakomitym systemie operacyjnym. Apple zdaje sobie z tego sprawę, bezlitośnie nakładając na swoje produkty wysoką marżę. Komputery Apple i system OS X są bardzo dobre, z pewnością są mocną konkurencją dla maszyn z Windowsem. Ich ewentualna przewaga to jednak wciąż niuanse, warto się więc zastanowić, czy warto za to dopłacać niemałe pieniądze.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login