Czym różnią się od siebie telefony z Windows Phone 8?
Postanowiliśmy sprawdzić, czym różnią się między sobą dostępne na polskim rynku telefony z Windows Phone i na które z nich warto się zdecydować.
Kupując telefon z systemem Windows Phone warto na początku zastanowić się, jakiej marki weźmiemy telefon. W tym wypadku wybór jest stosunkowo prosty, bo telefony z systemem Windows Phone robi tylko kilka firm, a cały przekrój modeli ma tylko Nokia. Firma uznała, że nie chce robić kolejnych smartfonów z Androidem, związała się więc z Microsoft, która trochę przespała mobilną rewolucję i zapłaciła ogromne kwoty w zamian za promocję swoich rozwiązań. Nokia naprawdę stara się tworzyć możliwie najbardziej dopracowane produkty, wyposażone w mnóstwo dodatkowych funkcji i aplikacji, takich jak chociażby darmowa nawigacja i dobrej jakości mapy działające na całym świecie. Ewentualny sukces telefonów z systemem Windows Phone oznacza dla niej być albo nie być. Dla innych firm tworzenie telefonów z mobilnymi okienkami to po prostu aktywność będąca małym dodatkiem do produkcji urządzeń z Androidem.
Smartfony Nokii są również urządzeniami, które na pewno będą aktualizowane przez długi czas. Do tej pory nie było ważne, jakiej firmy urządzenia się brało, gdyż za dostarczenie aktualizacji odpowiadał bezpośrednio Microsoft. Dzięki temu aktualizację do Windows Phone 7.8 otrzymał nawet 3-letni smartfon LG Swift 7 (E900), który został oficjalnie zapomniany przez swoich twórców. Teraz Microsoft zamierza przekazać proces aktualizacji producentom sprzętu.
O ile możemy być pewni, że Nokia będzie starać się aktualizować swoje telefony, to nie spodziewałbym się podobnego zapału po Samsungu, który nie chce już tworzyć sprzętów z Windows Phone, ani po HTC, który niemal w ogóle nie chce aktualizować swoich flagowych smartfonów, nie mówiąc już o tańszych modelach. Biorąc pod uwagę aktualizacje, trzeba wybrać smartfon z systemem Windows Phone 8, gdyż starsze modele z systemem Windows Phone 7.8 nie doczekają się nowszych wersji oprogramowania.
Poza Nokią mamy do wyboru tylko cztery propozycje:
- Samsung Ativ S z bardzo dużym ekranem 4,7”
- HTC 8X będące konkurencją dla najlepszych Lumii 820 i 920,
- HTC 8S walczącego z tanią Lumią 620
- bardzo taniego Huawei Ascend W1, który jest jednym z najtańszych Windows Phone’ów
W ofercie Nokii jest aż pięć telefonów z systemem Windows Phone 8, a każdy z innego segmentu cenowego. Są to Lumia 520, Lumia 620, Lumia 720, Lumia 820 i Lumia 920. Różnią się one od siebie przede wszystkim ceną i podzespołami. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to na wszystkich telefonach Windows Phone działa szybko i nie sprawia problemów. Zobaczmy więc, czym konkretnie różnią się poszczególne modele.
Procesor i pamięć RAM
Telefony z Windows Phone 8 mają dostępne tylko dwie specyfikacje sprzętowe, co znacznie ułatwia wybieranie telefonu pod takim kątem. Nokia Lumia 520, 620 i 720, Huawei Ascend W1, oraz HTC 8S są wyposażone w dwurdzeniowy procesor Qualcomm należący do rodziny Snapdragon S4 Plus i cechujący się częstotliwością taktowania 1 GHz.
Z kolei modele Lumia 820 i 920, Samsung Ativ S, oraz HTC 8X są wyposażone w mocniejszą, także dwurdzeniową jednostkę o częstotliwości taktowania 1,5 GHz. To najwydajniejsza jednostka z rodziny Snapdragon S4 Plus.
Różnica jest widoczna też w wydajności układu graficznego. Mocniejszy procesor ma dosyć szybkie GPU Adreno 225, podczas gdy w tańszych Windows Phone’ach znajdziemy słabiutkiego Adreno 305.
Obecne na polskim rynku telefony z Windows Phone 8 mają 512 MB lub 1 GB pamięci RAM. Jak łatwo się domyśleć, smartfony ze słabszymi procesorami są wyposażone w mniejszą ilość pamięci. Czy warto dopłacać do 1 GB RAMu? I tak, i nie. Co prawda 99,6% aplikacji dostępnych w sklepie Windows bez problemu działa z mniejszą ilością pamięci operacyjnej, ale najładniejsze i najlepiej wyglądające gry takie jak FIFA 13 zadziałają tylko na najwydajniejszych urządzeniach. Warto mieć to na uwadze kupując telefon. Gracze powinni zainteresować się przede wszystkim wydajniejszymi modelami, osoby używające smartfona przede wszystkim do mniej zaawansowanych zadań mogą wybrać tańsze modele.
Ekran
Kwestia ta jest dosyć skomplikowana, gdyż składają się na nią typ ekranu, jego rozdzielczość i wielkość. Od razu rzuca się w oczy, że to element którym najbardziej różnią się pomiędzy sobą telefony z W8P. Aby ułatwić sobie wybór, ekrany można podzielić na dwie grupy pod względem oferowanej rozdzielczości: 800x480 pikseli oraz HD, czyli 1280x720 lub 1280x768 pikseli.
- Nokia Lumia 520 ma ekran TFT o przekątnej 4 cale.
- Nokia Lumia 620 ma lepszy jakościowo ekran IPS, ale mniejszej przekątnej równej 3,8”,
- Huawei Ascend W1 ma nieco większy 4 calowy ekran, także IPS.
- HTC 8S także dysponuje ekranem 4 calowym, ale Super LCD
- Lumia 720 jest wyposażona w taki sam ekran jak Lumia 620, ale o większej przekątnej 4,3.
- Lumia 820 ma lepszy, cechujący się o wiele lepszą czernią i nasyceniem barw ekran AMOLED i przekątnej 4,3”,
a wszystkie powyższe ekrany mają rozdzielczość 800x480 pikseli
Druga grupa to ekrany o rozdzielczości HD - HTC 8X oferuje ekran typu S-LCD2, o przekątnej 4.3"
- Lumia 920 ma wyświetlacz IPS o przekątnej 4,5”.
- Samsung Ativ S ma największy ekran 4.8 cala, SuperAMOLED
Ostatni telefon może być dla wielu osób zdecydowanie za duży, ale inne modele idealnie leżą w dłoni i kieszeni.
Pamięć na dane wbudowana i rozszerzalna
Samsung Ativ S ma wbudowane 32GB oraz możliwość rozszerzenia kartą microSD do 64GB. Co prawda Lumia 920 ma także aż 32 GB wbudowanej pamięci, ale nie da się jej rozszerzyć za pomocą karty pamięci. Podobnie HTC 8X, nierozszerzalne, a ma wbudowane już tylko 16GB.
Wszystkie inne smartfony Nokii mają tylko 8 GB pamięci flash, ale zostały wyposażone również w gniazdo kart microSD obsługujące karty o pojemności do 64 GB. Dzięki temu na pewno nie zabraknie w telefonie miejsca na zdjęcia, filmy, aplikacje i muzykę. Telefony HTC 8S i Huawei Ascend W1 oferują najmniej - tylko 4GB, ale mają gniazdo micro SD.
Aparat
O tym, że Nokia przywiązuje do aparatów dużą wagę świadczy model 920, czy niedostępny jeszcze Lumia 1020. Zastosowane w nich aparaty cechują się jakością niemal dorównującą aparatom kompaktowym. W modelach 620, 720 i 820 zastosowano słabsze aparaty, ale wystarczą one do robienia zdjęć nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych, gdyż zostały wyposażone w diody błyskowe. Tej nie ma Nokia Lumia 520, która i tak w warunkach oświetleniowych robi całkiem dobre zdjęcia, zwłaszcza jak na swoją cenę.
W przypadku HTC 8X dwie wbudowane kamerki sprawują się dobrze, gdy łapią odpowiednią ilość światła - słoneczny dzień lub jasne pomieszczenie. Wieczorem i w ciemniejszych pokojach jakość zdjęć i filmów Full HD spada dość wyraźnie.
Huawei Ascend W1 oferuje dobrej jakości zdjęcia - zwłaszcza wykonywane za dnia, ale przeciętnej jakości nagrania wideo.
Akumulator
Większy akumulator nie zawsze oznacza dłuższy czas pracy smartfonu bez ładowania. Długość pracy urządzenia zależy od apetytu na energię zastosowanych w nim podzespołów, a zwłaszcza wielkości ekranu. Z tego powodu, mimo że Samsung Ativ S ma akumulator o pojemności 2300mAh, a Lumia 920 tylko 2000 mAh, to przez zastosowanie największego i najbardziej szczegółowego ekranu działają bez ładowania krócej niż inne Lumie.
- Lumia 520 została wyposażona w ogniwo o pojemności 1430 mAh,
- Lumia 620 - 1300 mAh,
- Lumia 820 - 1650 mAh
- HTC 8S - 1700 mAh
- HTC 8X - 1800 mAh
- Huawei Ascend W1 - 1950 mAh
- Lumia 720 - 2000 mAh
Jak łatwo się domyśleć, najdłużej z nich działa Nokia Lumia 720, która dzięki słabszym podzespołom niż w modelu 920 i tak samo pojemnym ogniwom może nie być ładowana przez dwa lub niekiedy nawet trzy dni.
Lumia 920 ma fajny gadżet, możliwość ładowania bezprzewodowego. By skorzystać z tej możliwości, trzeba dokupić odpowiednią ładowarkę Nokii, która kosztuje ponad 100 zł. Ładować bezprzewodowo można też modele 820 i 720, ale wymaga to dokupienia nie tylko ładowarki, ale też specjalnych obudów.
Komentarze
7- Ativ S ma 4,8" ekran (na poczatku artykulu jest blad, pozniej piszecie juz poprawnie - 4,8")
- HTC 8X nie jest konkurencją dla L820, a juz napewno nie dla 920 (gorszy aparat, szybsze rozladowanie baterii, gorsza jakosc wykonania, nawet HTC Beats nie daje rady z muzyka z Lumii od 720 w gore)
- bardzo tani nie jest Huawei W1 a Lumia 520, która z resztą jest lepsza od W1
- L920 i Ativ S dzialaja TAK SAMO dlugo jak inne lumie (z wylaczeniem L720)
- L720 ma Gorilla Glass - to jest roznica w ekranach
- Ativ S ma 16gb lub 32gb (w PL prawie niedostepna wersja 32gb)
- Samsung Ativ S dostał aktualizacje "Amber" PRZED Nokią
- HTC aktualizowal swoje modele - z opoznieniem ale aktualizowal (niektore modele brandowane dostana GDR2 razem z GDR3, ale dostana!)
- Adreno 305 jest slabe ale nie slabiutkie skoro takie Halo: Spartan Assault na nim dziala
- FIFA 13 byla exclusiv'em Nokii, cos sie zmienilo w tym temacie? (moze tak, poprostu pytam)
- Lumia 520 ma ekran IPS
- w L720 i L820 także jest aparat na optyce CarlZeiss
- nie napisaliscie o aparatach w Ativ S - fotki swietne, i HTC 8S - slabe (w HTC 8X sa przeklamania kolorow)
- zapomnieliście opisać Lumia 925
Czy wy czytacie co piszecie? Usuńcie ten artykuł albo poprawcie błędy!
plusy i minusy lumii 820 względem HTC 8X:
plusy lumii 820:
- wymienna bateria - duży plus
- Aplikacje noki - bardzo duża zaleta, zwłaszcza nawigacja oraz miasto w obiektywie
- lepsza czerń (ekran amoled), w HTC czerń nie jest tak nasycona
- nokia pracuje dłużej na baterii w trybie czuwania... przykładowo HTC-31 godzin, lumia 820-40 godzin (testowane na GSMArena - najlepsze testy baterii telefonów)
- lepsza jakość dźwięku
minusy 820-tki:
- gorsze wykonanie, HTC 8x, jest o wiele lepiej wykonany niż lumia (w niektórych testach oceniana nawet lepiej niż lumia 920), poza tym w lumii 820 lubią pękać krawędzie obudwowy (mikroskopijne, ale widoczne pęknięcia) - powszechna wada lumi 820.
- przesycone,nienaturalne kolory (ekran HTC wyświetla bardziej naturalne kolory)
- słaba rozdzielczość wyświeltacza (lumia 800x400, HTC 1280x720! - pikselozy nie widać w lumii ale zaleta jest duża... przy przeglądaniu stron nie trzeba tak często zoomować, żeby swobodnie czytać, na lumii niestety przez niższą rozdzielczość trzeba małe teksty często zoomować... przy przeglądaniu stron jest to mało wygodne.
- długość pracy na baterii pod obciążeniem (różnice są wyraźne na korzyść HTC 8x, polecam odwiedzić stronę GSMArena.com)
-gorsze basy niż w HTC 8X - jeśli ktoś lubi nawalankę bum! bum! bum!... htc będzie lepsze.
Tak, że jeśli chodzi o wybór między HTC a lumią 820 to wszystko zależy, co kto lubi.
"Mocniejszy procesor ma dosyć szybkie GPU Adreno 225, podczas gdy w tańszych Windows Phone’ach znajdziemy słabiutkiego Adreno 305."
To 225 jest mocniejsze od 305 nie powinno być odwrotnie?
Kolejny mój faworyt to Lumia 620 - wielkość ma znaczenie!
Lumia 820 - za gruba i za ciężka. Plus za ekran.
Tak, HTC 8X ma tylko 16Gb pamięci i nie można jej rozszerzyć kartami pamięci.
Lumie (poza 920) - mają 8GB pamięci plus gniazdo do kart pamięci.
Z tym, że na karcie pamięci można mieć tylko filmy, zdjęcia i muzykę, żadnych aplikacji ani gier na karcie nie zainstalujemy.
Dlatego jeśli ktoś lubi mieć dużo gier i aplikacji zainstalowanych (czasami jedna gra zajmuje 1GB) to lepszy będzie HTC 8X, bo więcej wejdzie.
Jeśli ktoś ma mało aplikacji i gier ale dużo zdjęć, filmów i muzyki, to lepsza będzie nokia.
Radzę to poprawić w artykule, bo to duża wada!