Posiadają swoje wady i zalety, ale w przyszłości większość danych i aplikacji będzie utrzymywana tylko w chmurach.
Zgodnie z raportami firmy Commvault z aplikacji chmurowych korzysta 18% polskich firm. Trendy jednoznacznie wskazują, że liczba ta w 2017 roku będzie rosła, szczególnie w zakresie usług przechowywania danych.
Aplikacje i usługi w chmurze to nie tylko oszczędności, ale również zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych danych. Wiele firm na różnym poziomie działalności staje przed koniecznością podjęcia decyzji - inwestować w wydajniejsze komputery i serwery, nowe lub nowocześniejsze aplikacje, czy po prostu wykupić odpowiednią usługę w chmurze. Trendy wskazują, że w obliczu takiego wyboru, przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają chmurę.
W tym roku częściej zadawanym pytaniem nie będzie „czy korzystać z chmury”, lecz „u jakiego operatora”.
TOP-3 Trendy: dane i aplikacje w chmurze
♦ BaaS (Backup as a Service) usługa kopii w chmurze.
♦ DRaaS (Disaster Recovery as a Service) synchronizacja i kopiowanie systemu operacyjnego do chmury
♦ Opcje wyboru centrum danych i lokalizacji, np.: Europa, USA.
* Wszystkie trendy umieściliśmy w jednym magazynie dostępnym na ISSUU
Chmura musi być bezpieczna
W ubiegłym roku duże obawy budziło bezpieczeństwo danych. Usługi spełniają coraz wyższe standardy bezpieczeństwa, ale ostatecznie wiele i tak zależy od usługodawcy.
Utrata danych w usłudze najczęściej następuje w wyniku błędu użytkownika lub administratora, rzadziej na poziomie dostawcy chmury, choć jak wiemy i te się zdarzają, nawet u największych usługodawców. Trendami zapewniającymi wyższe bezpieczeństwo są automatyczne kopie zapasowe, automatyczne aktualizacje oprogramowania, opcje automatycznego kopiowania danych do zapasowej lokalizacji.
3 najpopularniejsze dyski w chmurze z pakietem aplikacji dla mikro lub małej firmy:
• Google Drive - GSuite
• OneDrive
• DropBox
Maksymalne bezpieczeństwo takiej usługi gwarantują głównie duże firmy, posiadające całodobowy monitoring fizyczny oraz infrastruktury IT, zasilanie awaryjne, dojścia łącz do Internetu z różnych stron, możliwość przetwarzania w rozproszonych centrach danych, czy zapewniający szyfrowane połączenie z chmurą, a także szyfrowanie danych umieszczonych w chmurze. W tej kategorii raczej nie ma co rozpatrywać tanich rozwiązań od małych, lokalnych dostawców.
Chmurowe nowości na 2017 rok
Nowości w zakresie analizy kosztów użycia usług chmurowych, pozwalają na szczegółowe sprawdzenie jakie koszty generują wykorzystywane zasoby (ilość procesorów, pamięć RAM, twardy dysk HDD, prędkość łącza, transfer). Rozliczenie z dostawcą usługi może przebiegać w cyklach godzinowych, dziennych, tygodniowych, miesięcznych. Dodatkowo możemy wybrać jeden z wielu darmowych systemów operacyjnych lub zapłacić za korzystanie z systemu komercyjnego.
iBard24 - usługa dyskowa w chmurze Comarch typu „Ustaw i zapomnij”, w której można przechowywać dane. Automatyczna archiwizacja plików pochodzących z systemów do zarządzania firmą, komputerów i smartfonów. Wszystkie serwery iBard24 zlokalizowane są na terenie Polski.
Nowością chmurową jest opcja wyboru centrum danych, w którym przechowywane będą nasze dane. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie zdecydować przynajmniej czy chcemy, aby dane były przetrzymywane na terenie Europy, czy przykładowo w Stanach Zjednoczonych.
3 najpopularniejsze backupy w chmurze dla mikro lub małej firmy:
• Comarch Cloud iBard24
• Homebackup
• Acronis True Image 2017 Cloud
Warto wskazać dwie najpopularniejsze usługi chmurowe na rok 2017. Pierwszą jest BaaS (Backup as a Service), która realizuje usługę kopii w chmurze. Drugą nową usługą jest DRaaS (Disaster Recovery as a Service), która umożliwia synchronizację i kopiowanie systemu operacyjnego do chmury, w celu łatwego odzyskania systemu w momencie awarii.
Warto iść z trendem
Usługi przechowywania danych w chmurze oraz korzystania z aplikacji udostępnianych zdalnie posiadają wady i zalety. W przyszłości większość danych i aplikacji będzie utrzymywana w chmurach, co widać na przykładzie największych dostawców rozwiązań w świecie IT.
Serwery w chmurze pozwalają na wysoką skalowalność usługi, a ta może zostać elastycznie dopasowana do naszych potrzeb. Co więcej, nie musimy kupować oprogramowania, ponieważ w chmurze najczęściej oferowane jest w modelu abonamentowym.
Z drugiej strony chmura wymaga dobrego dostępu do Internetu. Jeżeli dostęp do Internetu nie działa, wówczas nie dostaniemy się do naszych danych.
Z punktu widzenia firm dostarczających oprogramowanie i klientów korzystających z takiego modelu, chmura jest coraz bardziej efektywna kosztowo, łatwiejsza w skalowaniu. Auto-skalowanie, licznie dostępne kopie rozproszone geograficznie, analityka wykorzystania zasobów, nieograniczona pamięć na dane, pozwala przekonać praktycznie każdej wielkości firmę do korzystania z chmury.
Komentarze
2https://nofile.io - możmy sobie ustawić szyfrowanie i nie trzeba zadładać konta.