Notebooka można włączyć na dwa sposoby. Po wciśnięciu przycisku Power uruchamia się domyślnie zainstalowany system operacyjny (w moim przypadku Windows Vista).
Menu główne Media Direct
Można też użyć przycisku z ikoną domku – włącza się wówczas specjalna wersja Windows XP oraz oprogramowanie multimedialne MediaDirect.
Przeglądanie zdjęć w Media Direct
Lista kontaktów
MediaDirect jest zbliżony funkcjonalnie do Windows Media Center. Pozwala na słuchanie muzyki, przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów – w oknie lub na pełnym ekranie. Ma też ciekawą opcję Instant Office, pozwalającą na przeglądanie kontaktów (z książki adresowej Windows) i oglądanie prezentacji (np. PowerPointa). MediaDirect można też włączyć jako zwykłą aplikację z poziomu Windows Vista.
Centrum obsługi kamery internetowej
Dell dołączył też do notebooka sporo oprogramowania (firmy Creative) do obsługi zintegrowanej kamery internetowej. Można za jego pomocą nagrywać filmy, robić zdjęcia, uruchomić tryb monitoringu (wykrywa ruch i alarmuje np. za pomocą maila), pozwala monitorować otoczenie notebooka przy przez Internet, a także nagrywać filmiki rozłożone w czasie (np. jedna klatka co minutę).
Dell Webcam Console
Jeden z efektów specjalnych nakładany na obraz z kamery - śnieg
Panel sterowania Dell Webcam Console daje istnieje możliwość włączenia efektów graficznych (ogień, odbicie lustrzane, wstawianie obrazu w różne tła, rysowanie na obrazie z kamery) i dźwiękowych (zmiana barwy dźwięku), które są w czasie rzeczywistym nakładane na obraz i dźwięk z kamery. Można też regulować jasność, kontrast i kolory, czy włączyć śledzenie twarzy.
Tworzenie własnego avatara
Wybór spośród już stworzonych avatarów
Można też tworzyć własne avatary, które będą występowały np. w podczas videokonferencji w Skype zamiast naszego prawdziwego wizerunku.
Oprócz tego Dell dołączył do notebooka oprogramowanie do konfiguracji sieci WiFi i czytnika biometrycznego (rejestracja odcisków, logowanie do systemu i innych aplikacji), a także pakiet Roxio Creator DE 10.2, służący do nagrywania płyt.
Na dysku twardym umieszczono 10 GB partycję do odzyskiwania systemu. Gdyby to nie wystarczyło, w pudełku z notebookiem znajdują się płyty z kopiami bezpieczeństwa oprogramowania i systemu operacyjnego.