Do najważniejszych zalet telewizji cyfrowej, oprócz możliwości odbioru programów w znacznie lepszej jakości bez "śnieżenia" czy "odbić" (w przekazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują) oraz tego, że programy cyfrowe nadawane są w wysokiej rozdzielczości, zaliczyć można również wysokiej jakości dźwięk oraz funkcje, które zwiększają wygodę i atrakcyjność oglądania telewizji.
Typowa wada analogowej transmisji telewizyjnej – śnieżenie. Widoczna jest ona w sytuacji gdy sygnał telewizyjny jest zbyt słaby.
Przesyłany w standardzie DVB-T dźwięk jest również przesyłany cyfrowo. Oczywiście, zakodowany dźwięk jest wielokanałowy i przestrzenny – podobnie jak w wypadku dzwięku na płytach Blu-ray. Jak już wspomniałem, w DVB-T, podobnie jak Blu-ray, korzysta się ze standardu Dolby Digital Plus (EAC-3 – Enhanced Audio Compression – 3), w którym zaimplementowano szereg usprawnień w stosunku do wykorzystywanego np. na płytach DVD kodowania AC-3. EAC3 obsługuje m.in. do 13 kanałów audio z maksymalnym bitrate wynoszącym 6,144 Mbit/s.
Konfiguracja kina domowego 7.1 korzystającego z systemu Dolby Digital Plus
Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, które zwiększają wygodę i atrakcyjność oglądania telewizji, to DVB-T oferuje funkcję elektronicznego przewodnika po programach (ang. EPG – z ang. Electronic Program Guide). Dzięki niemu na ekranie może być wyświetlany aktualny program telewizyjny dla wszystkich programów danego nadawcy. W EPG można też zaszyć wiele dodatkowych funkcji, np. opcję ustawienia przypomnienia o programie nadawanym w przyszłości, planowanie nagrań, układanie listy ulubionych kanałów, czy wyświetlanie poszerzonego opisu nadawanych programów.
Działanie funkcji EPG dobrze znają użytkownicy cyfrowych platform satelitarnych i kablówek.
Drugą funkcją powiązaną z EPG jest funkcja PVR (ang. Personal Video Recorder), która wykorzystywana jest w dekoderach z opcją nagrywania. Pozwala nagrywać wybrane wcześniej z wyprzedzeniem programy telewizyjne oraz na „zatrzymanie” (funkcja Time shifting) na chwilę lub cofanie programu podczas nadawania audycji telewizyjnej.
Ostatnią funkcją dodatkową możliwą do zastosowania w cyfrowej telewizji DVB-T jest wideo na żądanie, czyli VoD, które stwarza możliwość stworzenia wirtualnych wypożyczalni filmowych. Niestety, na razie w Polsce usługa ta nie jest jeszcze przewidziana.
Multipeksy i kanały
Obecnie w Polsce, ale jeszcze nie na całym obszarze, uruchomione zostały trzy miltipleksy MUX-1, MUX-2 i MUX-3. W multipleksie MUX-1 znalazły się kanały TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV oraz TTV. W multipleksie MUX-2 znalazły się: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, a w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia oraz TVP Polonia.
Szczegółowy harmonogram wdrożeń telewizji cyfrowej w Polsce dostępny jest pod następującymi adresami:
- http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,332.html
- http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,333.html
- http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,554.html
Zasięg oraz częstotliwości działania poszczególnych nadajników dla MUX-1,2 i 3 znaleźć można zaś na stronie:
Uruchomienie do 1 października 2012 r., ludność w zasięgu: 95% populacji Polski
Uruchomienie do 31 grudnia 2011 r., ludność w zasięgu: 94% populacji Polski.
Uruchomienie do 27 października 2011 r., 45% woj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, ludność w zasięgu: 44% populacji Polski.
Komentarze
69Myślę nad zakupem TV tylko po to by oglądać filmy na większym ekranie, anteny zaś podłączać nie zamierzam. Oczywiście to moje zdanie i prywatne widzi-misie. Ale jak widać jest więcej osób bojkotujących telewizję.
WSZELKIE ODBIORNIKI POWINNY SPEŁNIAĆ WYMAGANIA DO ODBIORU NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ W POLSCE ZGODNIE Z ODPOWIEDNIMI ROZPORZĄDZENIAMI, SPRZEDAŻ INNYCH PODLEGA KARZE DO 5000ZŁ.
INACZEJ - IDĘ DO SKLEPU, KUPUJĘ TUNER I MA DZIAŁAĆ TERAZ I ZA 3 LATA. BO CO NA PRZYKŁAD, KIEDY NADAWCA - MAJĄC DO TEGO PEŁNE PRAWO - ZMIENI SYSTEM NADAWANIA DŹWIĘKU? ANO OBEJRZYMY SOBIE MECZE EURO 2012 W HD ZA FIRKO (ZA ABONAMENT RTV) ALE BEZ DŹWIĘKU (AKURAT BEZ SZARANOWICZA MAŁA STRATA, ALE JEDNAK).
WSZELAKIE INNE UWAGI TYPU: WOLNE PRZEŁĄCZANIE, DIODA ŚWIECI ZA MOCNO, USB Z TYŁU NIEWYGODNIE, MAJĄ DRUGORZĘDNE ZNACZENIE.
Włącz myślenie !!!
A co do anten posiadam kierunkową o dużym zysku, lecz nawet siatkową odbieram bardzo wysokiej jakości
Niestety MUX3 już nie :( a antena pokojowa wygląda okropnie.
Ktoś pisał że nie ogląda TV bo są reklamy... rzeczywiście widać że się zatrzymał w epoce analogowej kilkanaście lat temu, bo w chwili obecnej są stacje bez reklam. Są też takie które nie przerywają filmów reklamami, ale między programami są reklamy. DVBT ma tą zaletę że przy odpowiednim odbiorniku możesz sobie nawet w 5 sekund zaprogramować w TV co i kiedy ma być automatycznie wyświetlane lub też nagrywane żebyś mógł sobie obejrzeć w dowolnej dla siebie chwili.
szukając po internecie znalazłem 3 modele które mnie zaciekawiły
Media-Tech MT4160
Maximum T-102 HD PVR
WIWA HD-100
jednak do wiwy jakoś nie jestem przekonany. Czy mieliście styczność z którym z tych tunerów?
Maximum i Media Tech widzę zbierają dobre opinie, jednak MT4160 odtwarza rmvb i mkv co mnie bardziej kusi.
Oczywiście wydając przy tym niepotrzebne pieniądze ludzi.
Czy jakiś urzędnik koordynował przejście z obrazu czarnobiałego na kolorowy albo z procków 32bit na 64bit? No właśnie niepotrzebne wydawanie kasy przez socjalistów.
Chyba będę musiał się zaopatrzyć w lepszą antenę...
(tyko ze we francji)
http://www.youtube.com/watch?v=aq_WbMSHC8k
Co do widoczności anteny nadawczej z odbiorczą to nie jest to potrzebne ponieważ transmisja jest za pomocą modulacji OFDM.
A co do mnie to odbieram DVB-T z nadajnika oddalonego o 50km, zwykłą anteną pokojową. MUX 1 jest zawsze idealny, a MUX 3 to zależy kiedy, raz jest, a raz nie ma w ogóle sygnalu, ale to przez to, że MUX3 ma nadajniki tylko 20 kW.
... Widać nawet benchmark.pl nie potrafi ogarnąć tematu dogłębnie. Szkoda, bo ma dostęp do komputronika.
Ze swojej strony dodam, że ściśle ustawowo, są określone parametry nadawania....
A jednak ludziom TVN nie nadaje z dźwiękiem. Sam chciałbym kupić TunerTV, ale nie mam pojęcia jaki. Bo dziś może działać, a jutro nie.
a do autora mam pytanie:co to jest "antena DVB-T" ??czyzby wiedza o tym pochodzila z opakowan?bo zdaje sie,ze obecnie jest taka tendencja znakowan wszelakich paczek z antenami..moze warto bylo wczesniej poczytac fachowa prase i pewnie by sie okazalo ze nie ma czegos takiego jak antena cyfrowa?
a tak poza tym art w sumie przydatny,bo jak sie okazuje,wielu naszych rodakow nie ma pojecia na temat klopotow zwiazanych z odbiorem DVB-T i kiedy beda do tego zmuszeni..
Poza tym w analogowej telewizji naziemnej przy słabszym sygnale np. w gorszych warunkach pogodowych zdarza się tylko lekkie śnieżenie a w przypadku cyfrowej jest czkawka (przeskoki obrazu i dźwięku), artefakty i zniekształcenia.