Backup danych to podstawa
Oczywiście w sytuacji, gdy najcenniejszym dobrem firmy stają się dane – przechowywane i wykorzystywane w najróżniejszych systemach i urządzeniach – niezbędne jest również zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu ich bezpieczeństwa. Czyli, innymi słowy, zaplanowanie, wdrożenie i bezwzględne stosowanie się do polityki wykonywania backupu oraz kopii zapasowej krytycznych informacji.
Planując taką operację, niezbędne jest zdobycie odpowiedzi na pytania:
- Przy pomocy jakich technologii zabezpieczyć na wypadek awarii dane, zalety i wady środowiska fizycznego i wirtualnego?
- W jaki sposób najefektywniej tworzyć kopie zapasowych?
- Jak najefektywniej odtworzyć dane po awarii?
Oczywiście, odpowiedzi na te pytania będą się różnić w zależności od tego, jakie dane wykorzystuje firma, jak zbudowana jest jej infrastruktura informatyczna, i wielu innych. Generalnie, istnieje wiele narzędzi do tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych danych. W przeszłości firmy korzystały głównie z systemów kopii zapasowych wykorzystujących taśmy magnetooptyczne. Są one w użyciu po dziś dzień, ale szybko tracą na popularności (wg Santa Clara Consulting Group, w latach 2011-2012 liczba takich rozwiązań spadła o 30%), ponieważ organizacje migrują na bardziej elastyczne systemy plików, które zapewniają nadmiarowość danych, często eliminując potrzebę sięgania do kopii zapasowej.
Istnieją również systemy plików zaprojektowane specjalne dla centrów danych i chmur, takie jak otwarty system XtreemFS. Zapewnia on szereg korzyści: może on pracować w wielu rozproszonych centrach danych połączonych przez Internet, co zwiększa odporność na awarie występujące na dużych obszarach. Systemy plików tego rodzaju umożliwiają replikowanie danych na wszystkich systemach podłączonych do sieci. Jeśli plik w takim systemie ulegnie uszkodzeniu lub stanie się niedostępny wskutek awarii sieci lub sprzętu (bądź z innych powodów), system plików automatycznie pobierze ten plik z innego punktu magazynowego w sieci. Ponieważ w obrębie sieci istnieje wiele kopii tych samych informacji, taki system plików zapewnia nadmiarowość w czasie rzeczywistym, tym samym sprawiając, że stosowanie procesów tworzenia i odzyskiwania kopii zapasowych staje się zbędne. Takie systemy plików zapewniają też inne korzyści, takie jak zmniejszony czas oczekiwania na informacje, ponieważ istnieje wiele ścieżek dostępu do danych, a użytkownik zawsze korzysta z tej najszybszej.
Warto zainteresować się np. produktami WD Arkeia, oferującymi szeroki wachlarz zaawansowanych rozwiązań sprzętowych i software'owych, dopasowanych również do specyfiki nowoczesnych systemów big data i chmurowych. W każdym jednak wypadku wybór danego rozwiązania poprzedzony powinien być drobiazgową analizą potrzeb danego przedsiębiorstwa – bo tylko to pozwoli na idealne dobranie backupu do jej potrzeb.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!