Dyski SSD stają się coraz tańsze i wydajniejsze. Jaki wybrać? Testujemy kilkanaście modeli i pomagamy w wyborze.
Przygotowaliśmy test nośników półprzewodnikowych. Dyski SSD stają się coraz wydajniejsze i coraz tańsze. W najnowszym teście znajdziecie modele z różnego przedziału cenowego. Staraliśmy się jednak, aby urządzenia nie pochodziły z najwyższych segmentów, ponieważ mało kto może sobie pozwolić na zakup bardzo drogiego SSD. Dlatego w naszym przeglądzie rynku nie brakuje magazynów danych o mniejszej pojemności, jednak wydajnych i relatywnie tanich.
Jaki dysk SSD wybrać? Mamy nadzieję, że tekst odpowie na to pytanie, a przynajmniej w znacznym stopniu pomoże przy wyborze. Zainteresowanym dyskami SSD odsyłamy także do naszego poprzedniego zestawienia, w którym testowaliśmy pojemniejsze wersje, i w którym można zobaczyć porównanie do dysku HDD.
Dyski SSD są coraz tańsze
Postęp w branży nośników pamięci masowej następuje w szybkim tempie. Jeszcze nie tak dawno temu wszyscy używaliśmy zwykłych dysków HDD z interfejsami IDE, później Serial ATA, a najbardziej potrzebujący (i majętni) entuzjaści inwestowali w Raptory lub inne super-twardziele.
Obecnie kwestia ta wygląda zupełnie inaczej. Dyski talerzowe kierowane są teraz przede wszystkim do osób potrzebujących maksymalnie dużej przestrzeni magazynowej dla danych – jak wiadomo filmy Full HD, wielomegapikselowe zdjęcia i setki albumów muzycznych zajmują ogromną ilość miejsca.
Co jednak zrobić gdy priorytetem jest wydajność? Odpowiedź jest prosta – kupić nowoczesny nośnik SSD. Postanowiliśmy więc sprawdzić jak wygląda wydajność urządzeń z najnowszym interfejsem SATA III oraz nieco starszym, ale wciąż bardzo popularnym SATA II.