Eaton 9PX 3000 – większy brat power banka, czy coś więcej?
UPS

Eaton 9PX 3000 – większy brat power banka, czy coś więcej?

przeczytasz w 3 min.

Eaton 9PX 3000 to zasilacz awaryjny o sporych możliwościach sprzętowych i programowych.

Ocena benchmark.pl
  • 5/5
Plusy

Bardzo duże możliwości konfiguracyjne, Wysoka jakość wykonania, Bardzo duże możliwości konfiguracji poprzez przedni panel, Możliwość podłączania zewnętrznych modułów baterii, Funkcja Bypass, Wysoka wydajność,

Minusy

Praktycznie wszystko co nas otacza, opiera się na systemach, które korzystają z zasilania. Na systemach, dla funkcjonowania których gwarantowane zasilanie pełni rolę wręcz krytyczną. W związku z tym w serwerowniach, od tych niewielkich, aż po potężne centra danych, spotykać możemy zasilacze awaryjne. Mają one za zadanie zabezpieczać systemy IT przed złą jakością zasilania, lub jego brakiem.

Ponadto zasilacze awaryjne przestają być już tylko urządzeniami adresowanymi do zastosowań profesjonalnych, ale coraz więcej gospodarstw domowych także się w nie wyposaża, w celu podtrzymania pracy komputera, routera, NASa, czy chociażby urządzeń CO.

Eaton 9PX 3000

W zależności od wyżej opisanych potrzeb mamy do czynienia z potężnymi zasilaczami centralnymi, lub indywidualnymi, mającymi chronić poszczególne urządzenia. Jednym z tych drugich (aczkolwiek adresowanym raczej do rynku średnich firm) jest opisywany w niniejszym tekście egzemplarz - EATON 9PX 3000.

9PX 3000 to nowy model firmy EATON, który – jak już z samej nazwy urządzenia wynika – oferuje dopuszczalne obciążenie 3000VA/3000W.  Jednak od „zwykłej dużej baterii” wyróżnia go elektronika, czyli możliwość sterowania jego pracą oraz dodatkowe opcje jak podłączanie zewnętrznych modułów baterii, czy też technologia ABM pozwalająca na wydłużenie żywotności baterii o 50%

Nowy właściciel otrzyma Eatona w dużym tekturowym pudle, które nijak nie wygląda na marketowe ;-). No, ale taka jest prawda, że im bardziej profesjonalne urządzenia, tym mniej producent przykłada uwagi do opakowania, bowiem wie, że to nie ono będzie przekonywać nabywcę, ale cena i możliwości.

Gdy już opakowanie otworzymy, to w jego wnętrzu poza UPSem znajdziemy:

  • Stopki do montowania zasilacza w pionie,
  • Szyny montażowe do szafy rack 19”,
  • Instrukcję,
  • Kartę gwarancyjną,
  • Płytę z oprogramowaniem,
  • Kabel komunikacyjny USB,
  • Kabel komunikacyjny RS232,
  • Zaślepki do kabli.

Niewtajemniczonym wyjaśnię, że szafa rackowa jest niczym innym, jak specjalną szafą na serwery i inne urządzenia, które standardowo znajdują się w serwerowniach. 9PX 3000 zajmie w takiej szafie wysokość 2U, co z kolei oznacza, że jego wysokość wynosi w granicach  ≈ 9 cm.

Eaton 9PX w szafie rackowej

Konstrukcja zasilacza wykonana została z profili stalowych pokrytych metalową blachą. Urządzenie, z uwagi na przeznaczenie do montażu w szafach rackowych, przystosowane jest do pracy w poziomie, natomiast jeżeli w firmie nie posiadamy jeszcze takowej, istnieje możliwość postawienia Eatona w pionie i jego ustabilizowania dzięki dokręcanym z boku stopkom.

Stopki dokręcane do zasilacza Eaton 9PX 3000

Konsekwencją możliwości obracania urządzenia jest fakt, że w ten sam sposób może zostać dopasowany panel zarządzający z wyświetlaczem LCD. Dodatkowo, istnieje możliwość jego odchylenia, tak aby poprawić czytelność gdy np. UPS stoi na podłodze, lub jest zamontowany nisko w szafie. W celu obracania wyświetlacza należy zdjąć plastikową ramkę otaczającą wyświetlacz, która pełni jednocześnie zabezpieczenie dla klapki ochraniającej baterię. 

Obracany panel zarządzania w Eaton 9PX 3000

Do baterii dostajemy się po zdjęciu wyżej opisanej plastikowej klapki oraz delikatnym przesunięciu całego lewego panelu przedniego urządzenia. Wtedy można go odchylić i uzyskać dostęp do modułu bateryjnego. Trzeba przyznać, że jest dość sprytnie zakamuflowane i wymaga sięgnięcia po materiały pomocnicze. 

Dostęp do baterii w Eaton 9PX 3000

Urządzenie z przodu nie odbiega od standardowego UPSa do serwerowni. Mamy wyświetlacz z przyciskami do sterowania opcjami oraz dwie kratki z których – jak już wiemy – lewa się odchyla w celu wymiany baterii, natomiast za prawą schowany został wentylator. 

Przyznam szczerze, że jest to chyba pierwszy zasilacz awaryjny z którym miałem do czynienia, który można w całości obsłużyć przez przedni panel. Ilość informacji i opcji konfiguracyjnych robi naprawdę ogromne wrażenie. 

Ekran LCD w Eaton 9PX 3000

Menu jest bardzo rozbudowane, ale pomimo tego nie odniosłem ani razu wrażenia zagubienia się w nim. Powracając do opisu cech zewnętrznych. Zasilacz z przodu nie odbiega od typowych UPSów, natomiast tył to już prawdziwa poezja złączy.

Przedni i tylny panel w Eaton 9PX 3000

  1. Wyświetlacz LCD informujący o statusie urządzenia oraz umożliwiający konfigurację bez użycia komputera,
  2. Otwierany panel do wymiany baterii,
  3. Miejsce na kartę zarządzającą. Model testowy nie był w nią wyposażony. Można dokupić osobno, lub wybrać model EATON 9PX 3000RTN, który jest w nią wyposażony standardowo.
  4. Osiem gniazd IEC C13 10A podzielone na dwie grupy programowalne (jasna i ciemna) oraz dwa gniazda IEC C19 16A.
  5. Porty:
    • 1 x USB,
    • 1 x zdalnego włączenia i wyłączenia (ROO),
    • 1 x zdalnego wyłączenia (RPO),
    • 1 x przekaźnika.
  6. Złącze zewnętrznej baterii EBM (External Battery Module).

Pomimo, że tego typu urządzeń raczej się nie rozkręca - w końcu dostęp do wymiany baterii został tak skonstruowany, aby nie było takiej konieczności - to jednak pokusiłem się o to, czego wynik możecie na poniższym zdjęciu. 

Eaton 9PX 3000 po zdjęciu górnej pokrywy

Dane techniczne Eaton 9PX 3000
Dopuszczalne obciążenie3000VA / 3000W
TechnologiaOn-line z podwójną konwersją i współczynnikiem korekcji mocy (PFC)
Napięcia200 / 208 / 220 / 230 / 240 V
Napięcia wejściowe
  • 176 - 276 V z kompensacją różnicy napięcia
  • 100 - 276 V z możliwością obniżenia napięcia na wyjściu
WydajnośćDo 94% w trybie online lub do 98% w trybie wysokiej wydajności (Hi-efficiency mode)
Gniazda wejściowe1 x IEC C20 (16A)
Gniazda wyjściowe
  • 8 x IEC C13 (10A) – podzielone na dwie grupy
  • 2 x IEC C19 (16A)
Waga27 kg
Wymiary86,5 x 440 x 605 mm (zajmuje 2U w szafie rackowej)
Poziom głośności40 dB
Gwarancja
  • 3 lata na urządzenie
  • 2 lata na baterie

 

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login