Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

UEFI - co nam się podoba :

  • szybszy start komputera
  • szeroki dostęp do zasobów sprzętowych
  • bezproblemowa obsługa dużych dysków
  • wygodny interfejs graficzny

UEFI - co nam się nie podoba:

  • DRM
  • potencjalna utrata kontroli nad działaniem komputera
  • producenci płyt głównych nie wykorzystują możliwości tego systemu

Obecnie wszystkie płyty z podstawką 1155 (Sandy Bridge) wyposażone są w EFI, bądź też w jego namiastkę (częściowa funkcjonalność, ale brak interfejsu graficznego). Jak należy przypuszczać zostaną w niego wyposażone także płyty z podstawką AM3+ oraz z LGA 2011. Nikt nas nie będzie się pytał, czy mamy ochotę na zamianę BIOS na EFI, albo czy też chcemy płytę główną z DRM, czy też bez. Zmiany są w toku i prawdopodobnie wkrótce wszystkie nowe konstrukcje będą wyposażone w UEFI.
 


Przyszłościowe wykorzystanie EFI wg MSI

Producenci płyt głównych sprawiają wrażenie, że dopiero zaczynają odkrywać możliwości, które kryją się w EFI. Owszem, mamy już 64-bitowy system obsługi, co przynosi wiele korzyści i ładny graficzny interfejs obsługiwany myszą, ale wydaje się, że na tym ich inicjatywa się kończy. Nowoczesna architektura daje EFI przewagę nad starym rozwiązaniem, ale jak na razie w EFI znajdziemy dokładnie te same funkcje, co w BIOS. W przypadku Asusa nawet umiejscowienie opcji jest niemal identyczne.

W nowych konstrukcjach z EFI pozostało też kilka starszych rozwiązań, jak choćby test sprzętu POST. Nie da się ukryć, że po pierwszym wybuchu entuzjazmu na widok pierwszej płyty głównej z EFI poczuliśmy się rozczarowani. EFI daje naprawdę potężne możliwości, ale jak na razie nikt nie zdecydował się głębiej po nie sięgnąć.

Wraz z EFI nie przyszły żadne wielkie rewolucje, a raczej modernizacje, które zresztą powinny mieć miejsce już spory czas temu. Można prognozować, że EFI przejmie funkcje takich mini-systemów operacyjnych jak Asus Express Gate (dostęp do przeglądarki WWW, poczty, czy Skype przed załadowanie systemu). Pod EFI można pisać sterowniki i oprogramowanie, więc zewnętrzne rozwiązania nie będą już potrzebne.

Liczymy, że rozwój EFI pójdzie we właściwym kierunku, to znaczy udostępniania nowych funkcjonalności, a nie utrudniania życia użytkownikom i pozbawiania ich kontroli nad własnym komputerem.

Polecamy:  

Green PC - komputer oszczędny i wydajnyIntel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznychIntel Sandy Bridge - chipset P67 vs H67

 

Komentarze

114
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Danketch
    3
    ...Teraz czekam na pierwszego wirusa pod EFI...
    • avatar
      Konto usunięte
      3
      EFI to:
      DRM + inwigilacja.
      I to chodzi.
      • avatar
        Hakuren
        1
        Caly ten halas z EFI jest mocno na miejscu. Szczegolnie wbudowany DRm jest totalnie haniebnym rozwiazaniem. A polaczenie z siecia jest tak chore, ze nawet nie wymaga komentarza. Teraz przejmowanie komputerow z drugiego konca swiata bedzie jeszcze prostsze i nie bedzie wymagac zadnych specjalnych "zawirusowan", wystarczy zdalny dostep i troche wiedzy na temat potencjalnych zabezpieczen.

        Ja tam stary BIOS lubie i nie mam nic przeciwko. Owszem ma on swoje wady, temu nie da sie zaprzeczyc, ale robi to co do niego nalezy i nic ponad to. Ostatnia rzecza, jakiej BIOS potrzebuje to pojscie droga On-line i calkowicie nieskrepowanego dostepu z zewnatrz (kazde haslo i kazda sciane ogniowa mozna obejsc, a w warunkach domowych bedzie to juz kompletnie banalne - ilu ludzi dzis w domu ma haslo na BIOSie? Moze ze 2% globalnej populacji).

        I calkiem na koniec. Swoboda interfejsow, to juz zdecydowanie za duzo. Dobrym przykladem jest plyta ASRock Fatality. Tak jaskrawy czerwony kolor, ze oczy same chca wyplynac po 20 sekundach od uruchomienia BIOSu. Oczym Ci idioci tworzacy cos takiego mysla. Nalezy uzywac neutralnych, niemeczacych kolorow - czern, ciemna zielen, navy czy cos w tym stylu a nie fundowanie przyslowiowej plachty na byka. Przeciez to elementarna ergonomia.
        • avatar
          piotrek8x
          1
          Ten DRM to totalna przesada...
          • avatar
            y0ddh4
            1
            Szybsze ładowanie systemu i wsparcie dla wielu (dużych partycji) i inne udogodnienia soft/hardware są IMO miłym plusem (nigdy nie lubiłem tego całego Asus Express Gate - nie po to kupuje się komputer, system i programy żeby korzystać z jakichś wersji mini).

            Ciekawy artykuł - pozdrawiam :)
            • avatar
              Szymon331
              0
              Ciekawe kiedy będzie można bezpośrednio z EFI korzystać z facebooka?

              Bo przecież trzeba być na bieżąco kręcąc procesor...

              Połączenie BIOSU/EFI z internetem to dla mnie totalnie, tragicznie zły pomysł. Co jak co ale ta część komputera powinna być odcięta od zagrożeń z sieci.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Super recenzja ,Temat EFI i DRM dobrze opisany ,zobaczymy gdy wszystko wtłoczy się w codzienny użytek .
                • avatar
                  sevae
                  0
                  Jak żegnamy BIOS jak EFI to po prostu nowoczesny BIOS? Teraz będą 3 biosy: AWARD, PHOENIX i nowoczesny EFI. Bios to jak sami napisaliście Basic Input/Output System, więc taka płyta z EFI będzie mieć coś jeszcze bardziej "Basic" niż samo EFI?
                  • avatar
                    Kropeczka
                    0
                    A serio niestety obecny BIOS przerasta intelektualnie absolwentów liceum, a przy tym postępie poziomu nauki za 10-15 lat trzeba by inżyniera od biosu.

                    A tak obrazki, jak na amerykańskiej pralne przekreślony kot na tle pralki (nie prać żywych kotów), a amerykanie i tak dzwonią do producenta i pytają czy aby kot się nie zatruje po zjedzeniu pralki - ehhh hamerykany...
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      "Pod EFI można pisać sterowniki i oprogramowanie, więc zewnętrzne rozwiązania nie będą już potrzebne."

                      To znaczy, że z czasem nie trzeba będzie pisać osobnych sterowników pod Linuksa?
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Mogę się mylić, ale chyba Apple od lat stosuje odpowiednik EFI w swoich komputerach, bo zwykłego Biosu tam raczej nie ma...
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          oprucz "DRM" nie podoba mi sie jeszcze "dostep do sieci: tak" i tego zabraklo w "co nam sie nie podoba". Na pewno DRM bedzie wysylac informacje ale niskim Leverem i do tego zaszyfrowane wiec normalnie tego nie nie zobaczymy czy cos polecialo do netu/producenta/innych. Tostep do sieci przez UEFI ma swoje plusy takie jak staly Live Update ale minus poniewaz moga pojawic sie dziury ktore wykorzystaja crakerzy by zagniezdzic w UEFI Backdoor'a albo Trojana czy inne paskudztwo a wtedy bedza schody. To Mi Sie Nie Podoba, i na tym obstane a co jesli bede mial Linux'a czy czasem nie zablokuje mi systemu.
                          Powinna byc opcja wylaczenia/wlaczenia DRM , dla ludzi ceniacych sobie legalnosc bedzie to dobry wybor.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            skoro UEFI u MSI jest po polsku już, to czemu cała strona została poświęcona anglojęzycznemu Asusowi, nie wiem jak Wam, ale mnie zaleciało artykułem sponsorowanym, jakby cały ten tekst powstał właśnie głównie tylko po to by zareklamować płyty główne tego producenta

                            polska strona i powinniście promować producentów którzy szanują nasz rynek i nasz język, a nie firmy "krzaki" z którymi nie można się skontaktować inaczej niż listownie pisząc na Warszawa Al.Jerozolimskie
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Ten artykuł mnie nie przekonał.
                              Wady się mają nijak do 'zalet'.

                              Proste pytanie: po co?

                              Zmienić częstotliwość procka, czy kolejność bootowania mogę zrobić bez myszki, a jak ktos nie potrafi, to nawet efi przerośnie go intelektualnie.

                              Po co jakieś cukierkowe kolorki, fejsiki, żyliardy pamięci operacyjnej, jeśli się tego nie używa na co dzień?

                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                mam nadzieję, że nie będzie takich jaj, że płyta wysyła dane do producenta a kiedy np. proc się przypali po podkręceniu to producent procesora zażąda jakiś logów czy aby na pewno nic nie było podkręcanie.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Kiedyś miałem w 486DX2 AmiBios który był w 100% graficzny - ikonki i obsługa myszą. Ile to było lat temu... 17 ?
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Mimo wszystko efi do mnie nie przemawia:/
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Johnny just overclocked his CPU to 6GHz at Asus Maximus XV Extreme(Buy it at Amazon.com!). Click "I Like It" to overclock yours too!


                                      Przynajmniej więcej będzie komputerów na serwisie przez użytkowników chcących podkręcić swoje cuda przy maksymalnym dostępnym napięciu.

                                      No i jeszcze - ja baaaardzoooo potrzebuję mieć zegar w BIOSie gdy podkręcam procesor!
                                      • avatar
                                        0
                                        Fajny artykuł, ale:
                                        - "Obecnie wszystkie płyty z podstawką 1155 (Sandy Bridge) wyposażone są w EFI, bądź też w jego namiastkę (częściowa funkcjonalność, ale brak interfejsu graficznego)." czy płyty Gigabyte'a także posiadają EFI?

                                        - mogłeś dać galerię EFI'ów (jak to odmienić ;] ?) od innych producentów
                                        • avatar
                                          racedriver
                                          0
                                          wole stary dobry bios awarda,
                                          • avatar
                                            Monos23
                                            0
                                            dodajcie wiecej zdjec przedstawiajacych poszczegolne EFI biosy producentow plyt .
                                            • avatar
                                              krzychu1977l
                                              0
                                              Jest tego rozwiązania kilka wad jedna to.
                                              Pamięć operycyjna 1MB-BIOS maks. dostępna-UEFI/EFI
                                              A jak mamy wadliwe modóly pamięci to nawet nie uruchomimy komputerka bo maks:/
                                              I taki memtest może nam nic nie dać bo BSOD będzie już przy starcie UEFI/EFI .
                                              • avatar
                                                Konto usunięte
                                                0
                                                Jakoś mnie się ta decyzja z wprowadzenie "nowego standardu U/EFI nie uśmiecha, pow pierwsze po kiego grzyba nam dostęp do pełnych zasobów, wbudowane DRM i nie wiadomo czy sam się będzie aktualizować bez zgody user'a.

                                                Co do stwierdzenia że jeszcze takich przypadków ograniczania wolności przez tego typu oprogramowanie nie stwierdzono z ograniczaniem wolności wyboru userów.

                                                Autorowi radzę zakupić Foxcom'a płytę i przesterować dowolną dystrybucje Linux'a, Unix'a lub dowolnego systemu tylko nie Windows (po 20 min padnie przez celowo zwalone ACPI).

                                                Reasumując nowe U/EFI to nowy wynalazek do kontrolowania mas, uszczęśliwiając je spyware dobrze że powstaje coś takiego jak Coreboot + SeaBios - mały upgrade i mam gdzieś DRM -pzdr.
                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Nikt nie wspomnial w artykule że poprzez EFI nie ma opcji podkręcenia procesora.
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    Atrakcyjny wygląd i możliwości - TAK!
                                                    Swoboda w budowaniu interface'u - (o zgrozo) NIE!!!
                                                    • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      EFI jest jak taki Windows 7/vista dla idiotów i bezmózgich gimbusów.
                                                      BIOS był właśnie w swojej prostocie łatwy zarówno w programowaniu jak i objętości i zaawansowaniu. Tam się nie wchodzi non stop bo nie potrzeba.

                                                      Już idea podkręcania spadła na samo dno. Kiedyś był to sport a teraz pod jego szyldem rozwala ostatnią ostoje normalności
                                                      • avatar
                                                        hynio
                                                        0
                                                        BIOS jest w trybie tekstowym? - jak dla mnie nie, nigdy w nim nie wpisywałem żadnej komendy tak jak się to w DOS'ie robi
                                                        • avatar
                                                          Konto usunięte
                                                          0
                                                          Mam nadzieję, że to złamią jak i będzie sobie można wgrać aktualizację scrackowanego EFI bez niepotrzebnych pierdół(drm).
                                                          • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            0
                                                            - jak czytałem ten artykuł, to tylko jedna myśl przyszła mi do głowy... właśnie to co napisał "Danketch" :D i jeszcze podłączenie do sieci "mówi wszystko za siebie"
                                                            • avatar
                                                              Konto usunięte
                                                              0
                                                              zaintrygowała mnie ta "możliwość wykorzystania myszki "...czyżby EFI miał wgrane sterowniki wszystkich myszek ?Bo jak inaczej przed postawieniem systemu ma niby obsłużyć myszkę np. na USB?czy bezprzewodową?myślę ,że to rozwiązanie bedzie źródłem wielu kłopotów, których nie wynagrodzi ładniejszy wygląd-zresztą ile razy przeciętny użytkownik zagląda do BIOS?Po co na tym etapie jest DRM?tylko do kontroli użytkownika, przecież nie do przyśpieszenia startu, czy zwiększenia wydajności :)Ja to widzę w przyszłości tak- DRM sprawdza czy możemy zainstalować system, później po każdym włączeniu łączy się np. z WU i sprawdza legalność -coś nie tak - nie uruchomisz komputera:),BIOS już nie będzie pomocnikiem, ale w wydaniu EFI strażnikiem -dlatego potrzebuje więcej niż 1MB pamięci operacyjnej i połączenia z siecią. Absolutna niedorzeczność.Po pewnym czasie zapewne producenci wydadzą płyty z dual EFI-BIOS:)-czyli ratunkowym starym BIOS który będzie można odpalić zworka aby diagnozować problem z EFI i naprawić..
                                                              • avatar
                                                                strzelec52
                                                                0
                                                                Ktoś wie na jakich płytach to działa??
                                                                • avatar
                                                                  cooger
                                                                  0
                                                                  Jest: "Interfejs pomiędzy firmware a systemem operacyjnym można spotkać pod nazwami EFI, UEFI, czy EFI BIOS."

                                                                  A nie powinno być przypadkiem: "Interfejs pomiędzy hardware (sprzętem) a systemem operacyjnym można spotkać pod nazwami EFI, UEFI, czy EFI BIOS."?
                                                                  • avatar
                                                                    Dwd89
                                                                    0
                                                                    zapomnieliście dodać że tam gdzie w biosie można było podkręcić sprzęt do np. 4.0Ghz - stary bios (775), tam Uefi już nie startuje.

                                                                    Asus P5Q-Deluxe. mam stary bios. moge zmienic na uefi, i jak wiekszosc uzytkowników tej płyty stracić możliwość pełnego OC :)
                                                                    • avatar
                                                                      Konto usunięte
                                                                      0
                                                                      "Obecnie wszystkie płyty z podstawką 1155 (Sandy Bridge) wyposażone są w EFI" Bullshit! Gigabyte nadal jedzie na zabytkowym biosie :]
                                                                      • avatar
                                                                        Konto usunięte
                                                                        0
                                                                        4 maja jest Dniem przeciwko DRM więc będzie trzeba go uczcić jakoś ^^

                                                                        Ogólnie to powinno być tak że to my sobie wybierzemy czy chcemy DRM czy nie. Jakby nie było to wydaje mi się że to jest na (lub i poza) granicy prawa. Niby ochrona praw autorskich ale z drugiej strony medalu to ograniczenie naszych praw jako konsumentów. Poczekamy to zobaczymy czy producenci MOBO usuną całkowicie DRM lub dadzą możliwość wyłączenia tego.

                                                                        Dopóki ktoś nie zaatakuje masy PC-tów poprzez EFI BIOS to raczej nikt nie wyłączy w nim dostępu do neta... Tyle ze po kiego grzyba internet w BIOS-ie ?
                                                                        • avatar
                                                                          Konto usunięte
                                                                          0
                                                                          już od dawna to mówię że efi to jest bios owinięty w ładny papierek które wpadło w gówno (DRM)
                                                                          • avatar
                                                                            Konto usunięte
                                                                            0
                                                                            Pchanie sterownikow w EFI?!? Ktos chyba zapomnial jaka jest rola BIOS'u, a jaka systemu operacyjnego.
                                                                            • avatar
                                                                              Plebs
                                                                              0
                                                                              Ważne żeby nie robili jakiś okrojonych wersji, tak jak często sie spotyka w biosach gdzie nawet taktowania procesora nie idzie zmienić.
                                                                              • avatar
                                                                                Konto usunięte
                                                                                0
                                                                                "Pierwsze wykorzystanie EFI miało miejsce około 2000 roku na stacjach roboczych Itanium"

                                                                                Zgadza się Marcinie, ale wydaje mi się, że nie pierwsze. Lata '80 i stacje SGI już posługiwały się czymś, co mocno przypomina to efi z 2000 roku.
                                                                                • avatar
                                                                                  irondick
                                                                                  0
                                                                                  Parę lat temu już czytałem o tym EFI i możliwości zaimplementowania mechanizmów kontroli min. DRM.
                                                                                  Nie ma się czym przejmować bo problem rozwiązuje najzwyklejszy firewall. Swoją drogą ta przemożna chęć śledzenia wszystkiego to jakaś Orvellowska utopia i trzeba z tym walczyć ze wszystkich sił. Trzeba zadać pytanie: Po co to komu potrzebne? Z naciskiem na komu.
                                                                                  • avatar
                                                                                    Konto usunięte
                                                                                    0
                                                                                    w starych AmiBIOSach z początku lat 90 (Am486) też była grafika, obsługa myszki i takie tam bajery. I co? I nic.
                                                                                    • avatar
                                                                                      Sakret
                                                                                      0
                                                                                      Naprawde fajnie to wyglada i w koncu wiecej opcji i w ogole ;]

                                                                                      Witaj!

                                                                                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                                                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                                                      Połącz konto już teraz.

                                                                                      Zaloguj przez 1Login