Jednymi z najpopularniejszych ostatnio procesorów wśród graczy są niskobudżetowe Pentium Dual Core. Mają one niską cena, świetne mozliwości OC i bardzo dobra wydajnoś. Problemem może byc jedynie znalezienie odpowiedniej płyty głównej, w tej recenzji chciałbym przedstawić dość ciekawą propozycję, Gigabyte EP31-DS3L.
Dane techniczne
Procesor |
|
Chipset |
|
Złącza wewnętrzne |
|
Złącza na panel |
|
Złącza rozszerzeń |
|
BIOS |
|
Budowa
Płyta jest zapakowana w ładne pudełko, na wierzchu którego można dowiedzieć się m.in o obsługiwanym FSB, wsparciu procesorów 45nm czy technologi Ultra Durable 2.
Sama płyta zapakowana jest w folie i zabezpieczoną gąbką przed uszkodzeniem. Zestaw dodatków nie jest zbyt imponujący, ale biorąc pod uwagę cene, nie jest to specjalna wada. W skad zestawu wchodzi:
- Płyta ze sterownikami
- 2 kable stata
- Taśma IDE oraz taśma FDD
- Zaślepka tylnego panelu
- Instrukcja
- Naklejka Gigabyte
Sama płyta spawia całkiem niezłe wrażenie, wykonanie jest całkiem dobre, Wszystkie kondensatory są typu Solid, rozmieszczenie slotów DDR2 pozwala wyjmować je przy zamontowanej j karcie graficznej. Chłodzeniem zajmują sie dwa dośc niewielkie radiatory, cztero fazowa sekcja zasilania pozostawiona jest bez chłodzenia.
Pomiędzy slotami DDR2 znalazły się diody led sygnalizujące obciążenie CPU. Niestety, nie znalazłem sposobu by je uruchomić, działają tylko w czasie uruchamiania komputera i świecą sie wtedy wszystkie cztery. Nie pomgła Instalacja Sterowników ani oprogramowania z płytki.
Chłodzenie chipsetu, jedna z największych wad płyty, jego wysokośc uniemożliwiła poprawne zamocowanie coolera.
Płyta wyposażona jest w cztery porty Sata, jedno IDE, oraz FDD. Umiejscowienie tego ostatniego nie jest najszczęśliwsze, na samym dole płyty. Zdecydowanie lepsze byłoby umieszczenie złącz przy prawej krawędzi płyty.
Zworka resetowanie biosu, dostęp do niej, bez demontażu karty jest praktycznie niemozliwy- spory minus.
Tylny panel, wszystkie potrzebne zlącza na swoim miejscu.
BIOS
Tradycyjny dla Gigabyte BIOS Award sprawdza się całkiem nieźle, wszystko jest bardzo intuicyjne i nie stwarza najmniejszych problemów, nawet dla poczatkujących użytkowników. Opcji do konfiguracji jest całkiem sporo jak na płytę za 200 złoty. Dla mnie jedyną wadą jest brak możliwości zmiany timingów pamięci.
Menu głowne BIOSu.
Zakładka wyświetlająca najważniejsze parametry pracy komputera, wszystkie temperatury, napięcia oraz prędkości obrotowe wentylatorów.
MB Inteligent Tweaker, to tu z pewnością spędzi większość czasu. Ilość ustawień jest wystarczająca do wyciskania wszystkich możliwości z naszych CPU. Można również zmieniać napięcie większości komponentów naszego PC. Istnieje możliwośc automatycznego podkręcania, pomocne jeśli nie znamy sie na overclockingu. Ze względu na dośc słabą, 4 fazową sekcje zasilania, nie polecam korzystać z procesorów czterordzeniowych.
Użytkowanie
Płyta działa już u mnie od kilku miesięcy, w tym czasie nie stwierdziłem żadnych poważnych wad. Kilka razy zdarzyło się jednak że ustawienia BIOSu powróciły do ustawień fabrycznych. Oprócz tego wszystko działa tak jak powinno. Za jakiś czas, wadą bedzie zapewne obsługa maksymalnie 4GB pamięci ram, na dzień dzisiejszy jest to jednak niewielki problem.
OC
Płytę kupiłem z myślą o oc, w tej dziedzinie plyta sprawdza się wyśmienicie. Udało mi się na niej podkręcić e5200 do stabilnej częstotliwości 4GHz, przy FSB 333MHz. Jak na płytę za 200 złoty świetny wynik. Producent deklaruje że płyta jest w stanie osiągnąć FSB rzędu 400MHz, niestety, ze względu na brak odpowiedniego procesora nie byłem tego w stanie sprawdzić- mój e5200 nie jest w stanie pracować z tak wysokim zegarem.
Podsumowanie
Podsumowując, Gigabyte EP31-DS3L jest bardzo dobrym wyborem jeśli myślimy o mocnym OC procesora oraz chcemy kupić e5200 do kompletu. Jeśli jednak chcemy kupić mocnego czterordzeniowca, radziłbym kupić coś lepszego.
Zalety
- Dobre mozliwości OC
- Kondensatory typu Solid
- Sporo ustawień BIOSu
- Cena
Wady
- Słaba sekcja zasilania CPU
- Obsługa maks. 4 GB ramu
- Wysoki radiator chipsetu uniemożliwiający montaż niektórych coolerów
- Nienajlepsze rozmieszczenie niektórych złącz
Komentarze
22Oczywiście tak jest w gigabyte w standardzie.
http://www.google.pl/search?q=gigabyte+ctrl%2Bf1&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
1) Jak opisujesz pudełko, to daj jego zdjęcie, a nie samej płyty głównej :P
2) Zdjęcie tylnego panelu należało dać poziomo, a nie pionowo :D
3) Szkoda że nie wspomniałeś o braku obsługi czterech dwustronnych kości pamięci - dla mnie to spory minus tej płyty.
Dlatego ode mnie dostajesz czwórkę ;)
No i dzieki za pozytywne oceny. :D
napiecie w biosie dalem 1.42x a w cpu-z pokazuje 1.376 :D plyta ma vdroopa jednak nie wiem czy jest tak duzy czy to blad w odczycie :P temperatura na boxie nie przekroczyla 52 stopni w stresie