Od początku wiadomo było, że płyty z nowym chipsetem AMD tanie nie będą. A ceny topowych modeli - takich jak AORUS X570 Xtreme - zrywają ciżmy ze stóp.
Nowy chipset AMD przynosi przede wszystkim obsługę PCI Express w wersji 4.0 - oczywiście by wykorzystać jego potencjał potrzebne są urządzenia oparte na PCIe Gen4. Z kart graficznych jak na razie mamy tylko Radeony Navi (modele RX 5700 i 5700 XT), ale w przypadku gier nowy interfejs nie przyniesie nam praktycznie żadnego wzrostu wydajności. Przepustowość PCI Express 3.0 wciąż jest olbrzymia i do sięgnięcia jej granic daleka droga. Co innego jeśli chodzi o zastosowania bardziej profesjonalne - przy edycji wideo w rozdzielczości 8K, gdy przepychamy przez interfejs potformą ilość danych, wzrost wydajności na PCIe 4.0 jest widoczny.
Szybciej pożytek z PCIe 4.0 będziemy mieli w przypadku nośników SSD M.2 NVMe. Nawet pierwsze konstrukcje oparte przecież na zmodyfikowanych kontrolerach poprzedniej generacji potrafią pokazać pazurki. 5 GB/s sekwencyjnego odczytu piechotą nie chodzi, a to przecież dopiero początek.
Pomijając już nowy chipset pamiętajmy o tym, że nowa platforma pozwala nam na złożenie mainstreamowego sprzętu o wydajności high-endowych maszyn. Jasne, że brak tu choćby czterokanałowej obsługi pamięci, ale możliwość instalacji procesora o 16 rdzeniach i 32 wątkach korci! Dodatkowo sama płyta jest bardzo bogato wyposażona.
Jest tu "zbroja" osłaniająca PCB i odprowadzająca ciepło, są tu dwa gniazdka LAN w tym jedno o przepustowości 10 Gb/s, jest tu Wi-Fi ax, wzmocnione sloty PCIe, trzy gniazdka M.2, bardzo mocna sekcja zasilania, możliwość wyprowadzenia USB 3.2 Gen2 typu C na przód obudowy, a na deser poziomie umieszczenie portów (w tym 24-pinowego gniazda zasilania i osłona tylnego panelu zintegrowana z płytą główną. W efekcie otrzymujemy bardzo drogą propozycję dla największych entuzjastów.
Gigabyte AORUS X570 Xtreme - czy warto kupić?
Nie. Płyta kosztuje ponad 3500 złotych - to się zwyczajnie na świecie nie opłaca. Podobnie jak zakup Lamborghini, ale... chętnych przecież nie brakuje.
AORUS X570 Xtreme - ocena końcowa
- świetna jakość wykonania i bardzo bogate wyposażenie
- topowy chipset AMD X570
- obsługa PCIe 4.0 (tylko na procesorach AMD Zen 2)
- osłona termalna PCB i backplate
- Wi-Fi ax i LAN 10 Gb/s w standardzie
- trzy gniazdka M.2 PCIe
- płyta X570 BEZ wentylatora na chipsecie
- umieszczenie w poziomie wielu portów (w tym ATX 24-pin)
- osłona tylnego panelu zintegrowana z płytą główną
- dopracowane audio
- podświetlenie RGB Fusion 2.0
- cena zwala z nóg
- brak slotów PCIe x1
- brak wyjść obrazu zintegrowanej grafiki
Komentarze
14Ej ekipa, a gdzie zdjęcia z podpiętym dyskiem? Pokażcie jak to wygląda i ile wystaje zza chłodzenia domyślnie montowanego na płycie.
Może zaraz okazać się że przeszkadza GPU w konstrukcji 3 slotowej.
A tak poza tym to możecie pokusić się o zmianę radiatora na ten w płyty głównej i porównać temperatury dysku....
oraz pokazać jak działają obsadzone 4 sloty pamięci - jaka jest częstotliwość i jakie opóźnienia domyślnie wsadzonych kości.
Kogoś mocno pogięło.