Gigabyte Z490 Vision G - gotowi na Intel Core 10xx?
Płyty główne

Gigabyte Z490 Vision G - gotowi na Intel Core 10xx?

przeczytasz w 4 min.

Dziś nawet twórcy (content creators) mają swoją własną serię płyt i jeśli akurat są zainteresowani najnowszymi procesorami i chipsetami Intela, to Gigabyte Z490 Vision G czeka właśnie na nich. Gotowa na wiele wyzwań, cieszy również oko swoim wyglądem.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- obsługa procesorów Core 10-tej generacji,; - prawdopodobna (brak oficjalnego potwierdzenia Intela) zgodność z kolejną generacją procesorów (Rocket Lake),; - gotowa na PCI Express 4.0 (obsługa w kolejnej generacji procesorów),; - topowy chipset Z490 udostępnia pełne możliwości OC,; - możliwość instalacji 128 GB RAM taktowanych do 5 GHz,; - dwa gniazdka M.2 z radiatorami i trzecie gniazdko zgodne ze standardem PCIe 4.0,; - szybki LAN 2,5 GbE,; - 12-fazowa sekcja zasilania,; - interesujący wygląd i podświetlenie Fusion 2.0.

Minusy

- HDMI w wersji 1.4,; - relatywnie wysoka cena.

Wszyscy którzy pozostali wierni rozwiązaniom Intela mogą w końcu stać się posiadaczami nowych procesorów Intel Core 10xxx (Comet Lake), które to wymagają nowej podstawki (LGA 1200), czyli nowych płyt głównych (serii 4xx). Startujemy z topowymi modelami z chipsetem Z490 - a w tej recenzji przyjrzymy się możliwościom Gigabyte Z490 Vision G.

Generalnie płyty Z490 charakteryzują się bardzo dużą rozpiętość cenową - od 700 do 4000 złotych. Boicie się, że Gigabyte zaraz zabije was ceną? Cóż, nie jest to najtańsza płyta Z490, ale do najwyższych wartości z pewnością jej daleko bowiem w polskich sklepach można ją kupić w cenie nieco powyżej 1100 złotych. Biorąc pod uwagę cenę i wyposażenie, jest to dość podstawowy model Z490, jednak wyposażony w parę bajerów, które na próżno szukać w płytach Z490 poniżej 1000 złotych.

Z490 jest oczywiście następcą Z390 i oprócz obsługi nowych procesorów oddaje użytkownikom pełne możliwości podkręcania - zarówno procesora, jak i pamięci RAM. Z nowości można by tu wymienić PCI Express 4.0, gdyby nie to, że... procesory Comet Lake nie mają wbudowanego kontrolera PCIe 4.0 - trzeba czekać na kolejną generację.

Gigabyte Z490 Vision G - recenzja

Gigabyte Z490 Vision G - obok pudełka

Płyta główna GIGABYTE Z490 Vision G - dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?

  • obsługa procesorów Core 10-generacji (Comet Lake) oraz (chociaż nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzone przez Intela) nadchodzących procesorów Rocket Lake
  • gotowa na PCI Express 4.0 - ALE obsługa dopiero w procesorach Rocket Lake
  • możliwość instalacji do 128 GB RAM taktowanych do 5 GHz (OC)
  • dwa gniazdka M.2 zgodne z PCIe 3.0 wyposażone w radiatory + jedno gniazdko M.2 PCIe 4.0
  • LAN 2,5 GbE
  • 4 x UBS 3.2 Gen 2 (10 Gb) + możliwość wyprowadzenia USB 3.2 Gen 2 typu C na przód obudowy
  • dwa gniazdka na PCB do zewnętrznych kart rozszerzeń Thunderbolt 3
  • cena na tle topowych Z490 modeli nie przeraża

Gigabyte Z490 Vision G - w całej okazałości

GIGABYTE Z490 Vision G - specyfikacja

Podstawka CPUIntel LGA 1200
ChipsetIntel Z490
Technologie multi-GPUtak (CrossFire/SLI)
Możliwość wykorzystania zintegrowanej grafikitak (HDMI 1.4 i Display Port 1.4)
Sloty RAM4 x DDR4
Maks. Taktowanie RAM5000 (OC) MHz
Maks. Ilość RAM128 GB
Sloty PCIe x163 x z czego ostatni z maksymalną przepustowością x4
Sloty PCIe x4brak
Sloty PCIe x12
SO-DIMM.2brak
Gniazda wentylatorów/WC5 (2+3)
Porty SATA/SATA Express8 x SATA III 6 Gb/s
Sloty M.23 (1 x PCIe 3.0 x4 i SATA i 1 x PCIe 3.0 x4
+ 1 x PCIe 4.0)
Thunderboltbrak (ale są dwa pinowe wyjścia
do kart Thunderbolt 3)
Wi-Fi / Bluetoothbrak
LAN2,5 GbE (Intel)
USB 2.0 (tylny panel)6 (2)
USB 3.2 Gen 1 - 5 Gb (tylny panel)6 (4)
USB 3.2 Gen 2 - 10 Gb (tylny panel)5 (4)
Gniazda zasilania1x 24-pin + 1x 8-pin + 1x 4-pin
AudioRealtek ALC1220-VB (+ AMP słuchawkowy)
Dodatkowe technologieQ-Flash Plus, Direct Touch Heatpipe II,
RGB FUSION 2.0, Intel Optane Memory Ready,
Ultra Durable, Hybrid Fan Headers
FormatATX (24,4 cm x 30,5 cm)

Przypomnijmy jeszcze tylko, że Gigabyte Vision to seria płyt dedykowanych twórcom - jest to niejako połączenie idei podstawy stacji roboczej ze szczyptą technologii dla entuzjastów. W rezultacie otrzymujemy nieźle wyposażoną i ciekawie wykonaną płytę. Szału może nie ma, ale... zarazem cena jest do przełknięcia (chociaż po taniości to z pewnością nie jest).

GIGABYTE Z490 Vision G - sloty i porty

Gigabyte Z490 Vision G - sloty

Przede wszystkim są tu dwa wzmocnione sloty PCIe x16. Wedle Gigabyte, pierwszy z nich może być slotem PCIe 4.0, oczywiście pod warunkiem, że na płycie wyląduje kontroler PCIe 4.0, którego w obecnej generacji CPU po prostu nie ma. Jest to zarazem trochę kiepskie, jak i... jest to powód do zadowolenia. Bowiem wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Intel szybko nie ubije tej podstawki i posłuży ona przynajmniej jeszcze jednej generacji procesorów (które będą miały na pokładzie kontroler PCIe 4.0).

Żadnych zmian w obsłudze linii tu nie ma - jeśli obsadzimy dwa pierwsze sloty to będą one działać z prędkościami x8. Trzeci (czarny) slot PCI Express standardowo (jak na segment mainstream) pracuje z maksymalną przepustowością x4. Znajdziemy tu jeszcze dwa sloty PCIe x1. W dolnej części znalazło się miejsce na dwa (osłonięte radiatorami) gniazdka M.2.

Gigabyte Z490 Vision G - porty SATA

Jeśli M.2 wam nie wystarczają, znajdziemy tu również sześć portów SATA III. Ponownie - standardowa, ale w zupełności wystarczająca ilość. Po prawej stronie portów SATA widzimy dwa pinowe wyjścia (3 i 5-pin) do zewnętrznych kart Thunderbolt 3.

Gigabyte Z490 Vision G - tylny panel

Na tylnym panelu znajdziemy dwa porty USB 2.0 (czarne) oraz łączone gniazdko PS2 (do obsługi myszki lub klawiatury starszego typu). Dodatkowo są tu cztery porty USB 3.2 Gen 1, czyli 5 Gb (niebieskie), dwa wyjścia obrazu (HDMI 1.4 i DP 1.4). Dalej mamy kolejne gniazdka USB 3.2 Gen 2 10 Gb (2 x czerwone typu A, 1 x białe typu A oraz jedno typu C), oraz finalnie gniazdko LAN 2,5 Gb oraz sześć portów mini-jack do obsługi audio.

Biały port USB jest podpisany BIOS i służy oczywiście do flashowania UEFI - nawet wtedy kiedy na płycie nie jest zainstalowany procesor, czy pamieć RAM.

Gigabyte Z490 Vision G - przód

Jeśli potraficie liczyć do trzech i na płycie doliczyliście się tylko dwóch gniazdek M.2 to tylko dlatego, że trzecie gniazdko M.2 (nieaktywne w przypadku instalacji procesorów Intel Comet Lake), znajduje się za... naklejką Limited Functionality! Check Manual!. Aby sprawdzić je w działaniu potrzebna będzie kolejna generacja procesorów.

Gigabyte Z490 Vision G - tył

GIGABYTE Z490 Vision G - UEFI BIOS

GIGABYTE Z490 Vision G - UEFI BIOS Easy ModeGIGABYTE Z490 Vision G - UEFI BIOS Advanced ModeGIGABYTE Z490 Vision G - UEFI BIOS regulacja wentylatorówGIGABYTE Z490 Vision G - UEFI BIOS i profil benchmarkowy

Na oficjalnej stronie producenta można zobaczyć UEFI BIOS w ślicznej białej wersji - tymczasem nasza wersja prezentowała się... standardowo. Może nowa wersja zostanie zaprezentowana po premierze? Fajnie, że interfejs UEFI korzysta z rozdzielczości Full HD.

Z recenzenckiego obowiązku wspominamy, że mieliśmy niejakie problemy z limitami mocy CPU - trzeba je było konfigurować ręcznie. Zapewne było to jednak spowodowane wczesną wersję BIOSu, a użytkownik kupujący płytę po premierze nie spotka się z takimi problemami - choć oczywiście nie wiemy tego na pewno.

GIGABYTE Z490 Vision G - czy warto kupić?

Przypomnijmy, że po zajrzeniu do polskich sklepów znajdziemy tę płytkę w cenie nieco ponad 1100 złotych. To opcja dla zdecydowanych na płytę Z490 i takich, którzy nie chcą inwestować w najtańsze modele. Dzięki takiemu wydatkowi otrzymujemy między innymi LAN 2,5 Gb, dwa gniazdka M.2 z radiatorami, czy wyprowadzenie portów pinowych do zewnętrznych kart Thunderbolt 3.

Gigabyte Z490 Vision G - płyta Z490 dla twórców

Na pewno jest to przyszłościowe rozwiązanie, chociaż nie ma co liczyć jak u AMD na wsparcie trzech generacji procesorów. Jeśli mielibyśmy wskazać tu parę minusów (których nie jest wiele), to naszą uwagę zwróciły radiatory na sekcji zasilania - jeden charakteryzuje się mnóstwem żeberek i z pewnością jest efektywny, natomiast drugi to w zasadzie prosty klocek, którego estetyczny wygląd to chyba jedyna zaleta.

Przypomnijmy, że płyty Z490 są "PCIe 4.0 ready", ale w procesorach Comet Lake jest tylko kontroler PCIe 3.0 - do obsługi nowego standardu trzeba czekać na kolejną generację CPU (Rocket Lake-S).

Gigabyte Z490 Vision G to solidna konstrukcja, uszyta na miarę osób o konkretnych potrzebach (np. szybki LAN). Płyty pod nowe procesory Intela to również zwiastun... wyższych cen głównych. Niby są też modele za 700 złotych, ale...

GIGABYTE Z490 Vision G - ocena końcowa

  • obsługa procesorów Core 10-tej generacji
  • prawdopodobna (brak oficjalnego potwierdzenia Intela) zgodność z kolejną generacją procesorów (Rocket Lake)
  • gotowa na PCI Express 4.0 (obsługa w kolejnej generacji procesorów)
  • topowy chipset Z490 udostępnia pełne możliwości OC
  • możliwość instalacji 128 GB RAM taktowanych do 5 GHz
  • dwa gniazdka M.2 z radiatorami i trzecie gniazdko zgodne ze standardem PCIe 4.0
  • szybki LAN 2,5 GbE
  • 12-fazowa sekcja zasilania
  • interesujący wygląd i podświetlenie Fusion 2.0
  • HDMI w wersji 1.4
  • relatywnie wysoka cena

90% 4,5/5

Dobry Produkt benchmark.pl

Może cię również zainteresować:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    bodziokrak
    10
    W plusach, - obsługa procesorów Core 10-tej generacji, to tak jak by kupić samochód benzynowy i usłyszeć że jego zaletą jest to że tankuje się benzynę.
    • avatar
      exodusxxl
      1
      W minusach powinno byc "brak wifi" co w płyrach powyżej 1000zł powinno być już standartem
      • avatar
        Emisariusz_
        0
        hmm nie rozumiem "wysokiej ceny" przecież płyty X570 też zaczynają się w tych okolicach ?
        • avatar
          Konto usunięte
          -1
          z artykułu: "które to wymagają nowej podstawki (LGA 1200", podpowiem wam że ta podstawka będzie na wyłączność intel gen10. jak wyjdzie kolejny gen11, to intel już zmienia podstawkę na większą ilość pinów, dużo większą, więc i tak przy upgrade będziecie musieli po raz kolejny wymienić niemal całe bebechy (zostaną nośniki, i być może RAM). moim zdaniem nie warto zarzynać portfela. przy takich kosztach to wolę albo stację roboczą (o ile bym wybrał intela) na bazie serwerowego Xeona, albo pozostał lub wybrał Gen9 który jest niewiele słabszy, za to dużo tańszy. jednak jak się popatrzy w ogóle na wszelkie za i przeciw, i warunkiem koniecznym nie jest wymaxowanie wydajności na 1 rdzeniu, to o wiele lepszym wyborem jest AMD, albo z serii 4000, albo TR, zależy od zastosowań.

          tak wiem, jest spora grupa maniaków którzy chętnie zabulą 2x więcej za kompa zyskując zamiast 150FPS, mega boost na poziomie 152FPS w grach :D ale to ich portfele, ich prawo. oni kupują, producent zarabia, dalej pracuje nad technologią, i z tego korzystamy my wszyscy. możemy oczywiście to krytykować (nie mylić z pustym hejtem), ale tak było, jest i będzie.
          • avatar
            kitamo
            0
            Cena wysoka nie jest, raczej standardowa.
            Design bardzo ladny.
            • avatar
              Lord_Krecitsqa
              0
              Byłbym w stanie dać te 1100zł za płytę.
              • avatar
                exodusxxl
                0
                Polecana przez wszystkie fachowe portale, nie odbiega niczym od PRO AX czy Elite a cena niższa...VRM radzi sobie super dobrze nawet przy podkręconym 10900k....Ale, co tam, jak "geniusze " na tym portalu bez żadnych testów, wystawią 'fachową" xD opinie....Macie nazwe portalu, macie portal ale jak zwykle z prawdziwą oceną i Fachowym doradztwem to się mijacie po całej lini....Cóż każdy ma takich "szpeców" na jakich ich stać...A tu bieda niestety

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login