Przykładowe zdjęcia
- aparat tylny: 16 Mpx + 2 Mpx, filmy Full HD (1920x1080 px)
- aparat przedni: 8 Mpx
- stabilizacja optyczna: nie
- lampa LED: tak (pojedyncza)
Pod względem jakości zdjęć Honor 7X wypada zaskakująco dobrze. Zdjęcia z aparatu tylnego wykonane w dzień cechują się dobrą szczegółowością i dość nasyconymi kolorami. Nie można narzekać na dynamikę tonalną, szumy są znikome, a kompresja umiarkowana. Słowem - jest dobrze!
Honor 7X - zdjęcie z aparatu tylnego
Honor 7X - zdjęcie z aparatu tylnego
Honor 7X - zdjęcie z aparatu tylnego
Honor 7X - zdjęcie z aparatu tylnego
Co ciekawe nawet w warunkach nocnych można wykonać dobrej jakości zdjęcia. Wystarczy włączyć tryb ręczny (Profesjonalne zdjęcie), a w nim ustawić czułość ISO na minimalną wartość i wydłużyć czas ekspozycji (zazwyczaj od jednej do kilku sekund naświetlania).
Dzięki temu uzyskamy wysokiej jakości zdjęcia nocne, bez szumów, z dobrą szczegółowością i żywymi kolorami. Warunek jest jeden - trzeba wykonywać zdjęcia ze statywu lub uchwytu do smartfona, bo w przeciwnym razie będą poruszone / rozmazane.
Poniżej umieściłem przykładowe zdjęcia nocne, wykonane w trybie Profesjonalne zdjęcie.
Honor 7X - zdjęcie nocne, tryb ręczny ("profesjonalne zdjęcie")
Honor 7X - zdjęcie nocne, tryb ręczny ("profesjonalne zdjęcie")
Aparat tylny Honora 7X ma dwa sensory (16 + 2 Mpx), ale ten drugi wykorzystywany jest głównie w trybie małej głębi ostrości oraz wspomaga aparat główny podczas fotografowania w słabym świetle.
Honor 7X - zdjęcie z efektem małej głębii ostrości
Aparat główny nie ma stabilizacji optycznej, ale dokucza to bardziej w czasie filmowania, niż podczas robienia zdjęć. W porównaniu do Mate 10 Lite brakuje możliwości zapisywania zdjęć do formatu RAW (DNG), nie możemy skorzystać zatem z zaawansowanej obróbki obrazu w takich programach jak Adobe Lightroom (który jest również w wersji mobilnej).
Zdjęcia z kamerki przedniej mają 8 Mpx i też prezentują się nieźle. Oczywiście są nieco mniej szczegółowe i bardziej skompresowane od tylnych, ale ogólna jakość jest zadowalająca.
Honor 7X - zdjęcie z aparatu przedniego
Smartfon nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD i płynności 30 kl./s. Nagrania dzienne wyglądają dobrze - są wystarczająco płynne, szczegółowe i kontrastowe. Filmy nocne prezentują się nieco gorzej, bo aparat silnie podbija czułość ISO, a przez to zwiększają się szumy. Słabiej radzi sobie też autofokus (dość często zdarza mu się dostrajać ostrość w czasie nagrywania).
Podsumowanie
Honor 7X ma duży, jasny i szczegółowy wyświetlacz 18:9, naprawdę solidny aparat (szkoda tylko, że bez stabilizacji optycznej), wystarczająco dobrą baterię oraz metalową, dobrze wykonaną i elegancką obudowę.
Poprawnie zoptymalizowany system Android z nakładką EMUI działa szybko, smartfon ma 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci masowej i dual SIM, ale brakuje mu niestety łączności NFC (nie można płacić zbliżeniowo przez Android Pay), nie jest wodoszczelny, ma tylko jednozakresowe Wi-Fi, a czas ładowania jest dość długi (ok. 2,5 godziny). W ogólnym rozliczeniu jest to jednak smartfon godny uwagi. Co prawda w cenie około 1150 zł powinien oferować nieco więcej, ale jeśli go kupicie i nie używacie funkcji Android Pay, to raczej się nie rozczarujecie.
Ocena końcowa:
- duży, szczegółowy wyświetlacz o proporcjach 18:9
- szybkie działanie systemu
- dobra jakość zdjęć
- szybki czytnik linii papilarnych
- dual SIM (2x nano SIM)
- dużo pamięci (4 + 64 GB)
- miejsce dla karty microSD (zamiast jednej karty SIM)
- wystarczający czas pracy na baterii
- brak łączności zbliżeniowej NFC
- jednozakresowe Wi-Fi (tylko 2,4 GHz)
- brak szybkiego ładowania akumulatora
- starszy port micro USB zamiast USB typu C
- brak nagrywania filmów 4K UHD (tylko Full HD)
Komentarze
3Honor 7, telefon, który nie miał prawa powstać :)