Urządzenie wielofunkcyjne HP Deskjet Ink Advantage 3525 przeszło standardową redakcyjną procedurę testową. Sprawdzono działanie wszystkich funkcji, począwszy od druku (zarówno z komputera przy pomocy USB, WiFi, ePrint), poprzez skanowanie dokumentów i grafik, aż po próby kserowania w trybie monochromatycznym i kolorowym.
Próbki wydruków, które zawierają elementy brane pod uwagę przy ocenie możecie sprawdzić na poniższych skanach. Zawierają one 3 wersje, a każda to jeden z trzech trybów: roboczego, standardowego i najlepszego z dostępnych. Dwa pierwsze wykorzystują standardowy papier ksero, a w trybie najwyższym zastosowano uniwersalny, matowy papier fotograficzny do codziennego użytku.
Mierzony jest także czas drukowania poszczególnych materiałów dla każdego trybu.
Wydruki są skanowane i porównywane ze wzorcami.
Grafiki z każdej wersji zostały ze sobą połączone w celu łatwiejszego porównania.
W trybie najszybszym pierwszy wydruk pojawia się średnio po 15 sekundach dla tekstu i grafiki. W trybie standardowym czas wydłużał się do 25 sekund, a w trybie najwyższej jakości trwało to 100 sekund dla tekstu i 140 dla grafiki.
Podczas druku z wykorzystaniem dupleksu czas wydłużał się ponad dwukrotnie, gdyż drukarka ma zaprogramowany czas, który potrzebny jest na wyschnięcie atramentu na danym podłożu. Dopiero gdy całość jest sucha, arkusz wciągany jest ponownie, by zadrukować jego drugą stronę. Dzięki temu to, co znajdowało się na pierwszej stronie, nie zostanie rozmazane przez mechanizm podajnika i jego rolki.
Tryb roboczy oferuje wysoką szybkość jak na tak niedrogie urządzenie - wydruki otrzymujemy po kilkunastu sekundach. Jakość tego, co widać na wydrukach, pozostawia jednak sporo do życzenia. W miejscach, gdzie kolor powinien być jednolity są widoczne pojedyncze punkty oraz przejścia głowicy. Problem ten nie występuje w trybach standardowym i najwyższej jakości. Tryb szybki zazwyczaj przydaje się, gdy tworzymy wydruki próbne, a tam jakość jest mniej ważna od szybkości.
Mechanizmy drukarki nie są zbyt głośne i nie powinny zanadto przeszkadzać nawet podczas wieczornego użytkowania.
Skaner działa poprawnie, lecz nawet w trybie najlepszej jakości widać problemy z jednorodnością kolorów - pojawia się wyraźny raster i pojedyncze punkty. Można to nieco zniwelować, wybierając w opcjach programową poprawę jakości.
Sprzęt tego typu jest przeznaczony do użytku domowego i biurowego, dlatego nie można wymagać od niego profesjonalnej jakości. Szybkość także sprawia, że nie można używać go do skanowania dużej ilości dokumentów naraz. Gdy zdecydujemy się na wprowadzenie obrazu fotografii o wielkości A4 w najwyższej jakości (1200 dpi), to poczekamy na wynik 13 minut, a plik wynikowy JPEG będzie miał 160 MB.
Fotografia w jakości 75 dpi była zaś skanowana przez kilka sekund – to jakość trybu podglądu, więc od razu można zapisać taki obraz, a jago wielkość to ok. 330 kB. Obraz A4 w jakości 300 dpi skanowany był przez 30 sekund i miał wielkość 6,5 MB.
W usłudze ePrint, którą obszernie opisałem w tekście HP ePrint - poznaj technologię ePrint i korzyści jakie zapewnia, zyskujemy możliwość drukowania zdalnego poprzez chmurę. Na wybrany adres e-mail wysyłamy wiadomość z załącznikiem – plikiem tekstowym, dokumentem PDF czy zdjęciem lub arkuszem kalkulacyjnym, a system ePrint automatycznie obrobi dane i zleci drukarce nanieść je na papier.
Skanować można zarówno do pliku graficznego JPEG, jak i dokumentu PDF. Dane mogą zostać przesłane do komputera, a odpowiedni plik zostanie zapisany w katalogu "Moje dokumenty" użytkownika, który jest aktualnie zalogowany.
Co więcej, można zapisać skan na karcie pamięci włożonej do czytnika drukarki, a także wysłać na określony adres e-mail jako załącznik do wiadomości. Ta ostatnia opcja pojawi się, gdy tylko zainstalujemy stosowną aplikację ze strony ePrint Center, wybierając ją spośród dostępnych rozszerzeń gotowych do pobrania.
Ważną informacją może być fakt, że zanim dane nam będzie wysłać skan na adres, który nie został wcześniej zdefiniowany i zapisany w bazie danych, na adres ten zostanie wysłany list z wygenerowanym unikalnym 4-cyfrowym numerem PIN. Wystarczy go odczytać i wpisać w odpowiednim polu w formularzu wyświetlonym na ekraniku drukarki. Po zapisaniu danych możemy z tego adresu korzystać do woli. Niektórym może się to wydać uciążliwe, lecz gdy w grę wchodzą ważne i często poufne dokumenty, to chyba niewiele osób chciałoby, by tego typu dane dostały się w niepowołane ręce.
Tryb kopiarki pozwala wybrać tryb mono lub kolor, liczbę kopii, tryb dwustronny, rodzaj papieru, powiększenie lub pomniejszenie, a także jasność. Świetnie sprawdza się moduł dupleksu, gdyż przy skanowaniu dokumentu urządzenie samo prosi o odwrócenie arkusza na szybie i od razu zadrukowuje dwie strony kartek z podajnika.
Gdyby tego było mało, można wydrukować jeden z dostępnych szablonów: kalendarz tygodniowy, miesięczny, papier milimetrowy, nutowy, okładkę faksu, listę kontrolną, notatnik, plansze do gry w sudoku, labirynt, nawet czy kółko i krzyżyk. Listę można powiększyć poprzez zainstalowanie dostępnych na stronie szablonów i aplikacji. Po ich wybraniu zostaną one przesłane do pamięci drukarki.
Ważnym aspektem jest pobór energii elektrycznej podczas pracy urządzenia. Atramentowa HP Deskjet Ink Advantage 3525 jest urządzeniem, które nie jest zbytnio zachłanne na energię. Podczas skanowania najwyższy pobór wyniósł 6 W a podczas drukowania wartość maksymalna to 18 W. Wartości średnie to 14 W dla druku i 4,5 W dla skanowania.