Na wstępie należy dodać, że celem tej części artykułu nie jest opisanie całej funkcjonalności systemu operacyjnego, a jedynie tych aspektów, które zapewniają jakość i komfort pracy z testowanym urządzeniem.
Oprogramowanie dobry plus |
Ekran blokady wyświetla podstawowe informacje, które mogą okazać się przydatne dla użytkownika, takie jak: czas, dzień, data, poziom naładowania baterii, nadchodzące zdarzenia zapisane w kalendarzu, ilość nieodebranych rozmów oraz nieodczytanych SMS-ów i wiadomości pocztowych.
Znany z poprzedniej wersji Windows Phone interfejs Metro UI został udoskonalony i delikatnie rozbudowany. Nie stracił przy tym nic ze swojej przejrzystości, czytelności i intuicyjności oraz - przede wszystkim - płynności działania. Motywem przewodnim systemu jest integracja. Wiele funkcji Windows zintegrowanych jest tak bardzo, że wraz z szeregiem innych tworzą nierozerwalną całość.
Dobrym przykładem integracji funkcji społecznościowych może być Me Hub (Ja). Sam Hub okazał się bardzo funkcjonalny, łącząc informacje napływające z serwisów społecznościowych z kontem LIVE. Możemy skorzystać też z opcji zameldowania się w danym miejscu (np. kawiarni), dając tym samym do zrozumienia znajomym, że chętnie się z nimi tam spotkamy jeśli akurat są w pobliżu (wymagane uruchomienie geolokalizacji).
Jeśli jesteśmy akurat na pulpicie, a chcielibyśmy przenieść się do listy aplikacji zainstalowanych w smartfonie, wystarczy że wykonamy jeden płynny ruch palcem po ekranie (z prawej strony na lewą). Opcjonalnie możemy też dotknąć białej strzałki widocznej w prawym górnym rogu.
Jeśli lista aplikacji jest bardzo długa, odnalezienie pożądanego programu mogłoby być męczące. Na szczęście do dyspozycji użytkownika oddano wyszukiwanie, które działa błyskawicznie i nieomylnie.
Przytrzymując palec przez około sekundę na wybranym elemencie rozwiniemy menu, które daje możliwość przypięcia go do ekranu startowego, a w niektórych przypadkach dokonania oceny i opisu aplikacji oraz jej odinstalowania.
Kontakty synchronizują się automatycznie od razu po zalogowaniu się na swój profil społecznościowy (np. Facebook). Nie zabrakło też możliwości importowania kontaktów z tradycyjnej karty SIM. Oprócz samego przeglądania kontaktów, wybierania ich numerów telefonów i komponowania SMS-ów możemy również błyskawicznie przejrzeć nowinki z Facebooka i Twittera – wystarczy że przeciągniemy ekran w lewo lub w prawo.
Windows Phone 7.5 wprowadza na pokład smartfonów długo wyczekiwaną wielozadaniowość. Jak z niej skorzystać? To proste – wystarczy przytrzymać przez około sekundę przycisk Back (strzałka w lewo). Następnie wyświetli się seria ekranów, które otwieraliśmy wcześniej. Dzięki nim przejście do aplikacji, którą wykorzystywaliśmy kilka minut temu będzie proste i szybkie.
Zużyciem pamięci operacyjnej raczej nie należy się martwić. Procesy pracujące w tle nie zużywają baterii prawie wcale, a niewielka ilość wolnego RAM-u zdaje się nie przeszkadzać systemowi Windows. W czasie testów system działał bardzo płynnie nawet jeśli w tle otwartych było wiele aplikacji.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, HTC nie zastąpiło całego interfejsu Windows swoim własnym Sensem, jednak dorzuciło za to kilka mniejszych, ale również przydatnych udogodnień. Jedną z nich jest dobrze znany flip-clock, czyli zegar występujący w tym przypadku z prognozą pogody dla zdefiniowanych wcześniej miast.
W kolejnej sekcji HTC Huba znajdziemy również notowania giełdowe.
Czytnik zintegrowany z Hubem pozwala na dostęp do najnowszych informacji napływających z wybranych źródeł. Przebierać możemy w wielu działach, np. Technologia, Biznes, Urządzenia Mobilne, Podróże, Fotografia.
Bez problemu przejrzeć możemy również katalog aplikacji narzędziowych i gier dostępnych wprost z HTC Huba. Wybór obecnie jest dość skromny, ale z pewnością warto zaznajomić się z ofertą.
Do dyspozycji otrzymujemy też sklep Marketplace powiązany z usługą XBOX Live. Tutaj wybór oprogramowania jest już całkiem spory. Aplikacje podzielone zostały na kategorie główne, takie jak Muzyka + Filmy, Narzedzia + Programy, Rozrywka, Podróże + Nawigacja, Styl Życia, Zdrowie + Fitness itp.
W ofercie znajduje się wiele płatnych i bezpłatnych programów oraz gier. Przed zakupem możemy przetestować działanie aplikacji dotykając przycisku Wypróbuj. Interfejs działa w języku polskim.
Klawiatura ekranowa jest wygodna. Naturalnie urządzenie nie sprawuje się pod tym względem równie dobrze jak HTC Titan, bo ekran ma prawie o cal mniejszą przekątną, ale i tak sytuacja wygląda całkiem dobrze. Wysoki komfort pisania zawdzięczamy przede wszystkim dobrze przemyślanemu interfejsowi Windows Phone 7.5 Mango.
Klawiatura spisuje się świetnie zarówno w pionie, jak i poziomie. Funkcja podpowiedzi działa w języku polskim, a interfejs daje dostęp do wszystkich standardowych polskich znaków diakrytycznych.
Po przytrzymaniu cyfry 1, 2 lub 3 na klawiaturze numerycznej otrzymujemy szybki dostęp do ułamków i potęg. Z kolei jeśli przytrzymamy symbol waluty Euro, będziemy mogli wybrać również symbole innych walut np. Dolara, Funta czy Jena.
Kopiowanie tekstu w Windows Mango również nie sprawia trudności. Wystarczy dotknąć pierwszego wyrazu w kopiowanej sekcji i przeciągnąć odpowiednie uchwyty, a na końcu kliknąć ikonkę kopiowania, która wyświetla się tuż obok tekstu (lub niekiedy wprost na nim).
Kalendarz systemowy synchronizuje się automatycznie z kontami społecznościowymi i powinien sprawdzić się bardzo dobrze w charakterze prostego organizera. Wydarzenia odnoszące się do różnych kont oznaczone są różnymi kolorami, np. LIVE (zielony), Facebook (niebieski), kalendarz urodzinowy (czerwony), święta państwowe (fioletowy) itp. Aplikacja ta stanowi kolejny przykład integracji usług społecznościowych z mobilnym systemem Microsoftu.
O kliencie pocztowym pisać możemy jedynie w superlatywach – należy do najlepszych w swojej klasie. Nie chodzi co prawda o ilość opcji konfiguracyjnych, bo tych jest niewiele. Główną zaletą jest wzorowa przejrzystość interfejsu i genialna prostota działania. Co ważne, dokumenty biurowe przesłane w załącznikach otwierają się natychmiastowo w pakiecie Microsoft Office.
Pakiet biurowy daje możliwość tworzenia i edycji dokumentów tekstowych (Word), arkuszy kalkulacyjnych (Excel) i prezentacji (PowerPoint) oraz korzystania z dokumentów za pośrednictwem Microsoft SharePoint Server.
Najbardziej spodobała nam się aplikacja służąca do szybkiego tworzenia notatek - OneNote. Po wpisaniu tekstu wystarczy cofnąć się do menu, a notatka zostanie automatycznie zapisana i wysłana na konto Live (SkyDrive). Na dysku internetowym możemy również zapisywać pliki Worda, Excela i PowerPointa.
Wchodząc w Muzykę+Wideo otrzymujemy dostęp do plików multimedialnych, w tym do radia FM, które do działania wymaga podpiętych słuchawek. Smartfon odtwarza takie formaty jak: m4a, m4b, mp3, wma (Windows Media Audio 9), 3gp, 3g2, mp4, m4v, mbr, wmv (Windows Media Video 9 i VC-1) oraz obsługuje programowe wspomagacze dźwięku (SRS, 5.1 surround sound). Nagrywane filmy zapisywane są w formacie mp4.
Po zablokowaniu ekranu odtwarzacz dostępny będzie w formie miniaturowej, oferując podstawowe funkcje, takie jak odtwarzanie, pauzowanie, przewijanie, przeskok oraz wyświetlanie nazwy utworu i wykonawcy.
Mobilna wersja Internet Explorera 9 sprawuje się naprawdę dobrze. Strony WWW renderują się w identyczny sposób, jak te otwierane w „pecetowym” IE. Samo renderowanie jest wspomagane sprzętowo, więc płynność animacji stoi na najwyższym poziomie. Aplikacja obsługuje też HTML5. Ponadto oferuje odtwarzanie audio i wideo, geolokalizację oraz szereg poważnych zmian w interfejsie. W dalszym ciągu brakuje jednak obsługi technologii Adobe Flash.
Telefon synchronizuje się z komputerem za pomocą aplikacji Zune. Oprogramowanie, oprócz samej synchronizacji, umożliwia też dokonywanie zakupów za pośrednictwem Zune Marketplace, odtwarzanie i zgrywanie treści audio, ściąganie okładek albumów, zarządzanie biblioteką plików (w tym metadanymi) oraz wysyłanie plików przez sieć. Aplikacja nawiązuje do Windows Phone 7 zarówno stylistycznie, jak i pod względem intuicyjności oraz prostoty działania.