Nowy interfejs Emotion UI w wersji 1.5 to naszym zdaniem jeden z najmocniejszych punktów Ascenda P2. Nie dość, że wyraźnie zwiększa funkcjonalność Androida, to w dodatku wygląda przyjemnie i co najważniejsze - działa płynnie. Musimy przyznać, że pod tym względem Huawei zrobił na nas wrażenie znacznie lepsze niż się spodziewaliśmy.
Oprogramowanie: dobry plus |
Oczywiście od czterordzeniowego procesora powinniśmy wymagać dobrej wydajności, ale pamiętajmy, że płynność animacji interfejsu oraz szybkość uruchamiania się poszczególnych funkcji zależy również od optymalizacji samego systemu. Huawei najwyraźniej przyłożył się do tego zadania, bo w czasie testów nie spotkaliśmy się z żadnymi wyraźnymi objawami lagowania.
Jedną z rzeczy, które zauważyć można już w czasie pierwszego kontaktu ze smartfonem P2 jest brak przycisku, który pozwala przejść do galerii aplikacji. Jak zatem uruchomić pożądane oprogramowanie? Sprawa jest naprawdę prosta - producent postanowił zintegrować galerię aplikacji z pulpitami. Wystarczy więc palcem wykonać gest od prawej do lewej krawędzi wyświetlacza, a znajdziemy dokładnie to, czego szukaliśmy.
Część aplikacji umieszczona została w folderach, które po dotknięciu rozwijają się do postaci małych okienek.
Po przytrzymaniu palca na pulpicie wyświetli się niewielkie menu, które pozwoli zmienić tapetę, dopasować efekty przejścia między pulpitami, dodać widżety oraz zmienić ilość pulpitów wirtualnych.
Co ciekawe użytkownik ma możliwość ustawienia automatycznej zmiany tapety co określony czas (od 5 minut, do 1 dnia).
Jedną z rzeczy, którym należy się szczególne wyróżnienie jest opcja zmiany wyglądu interfejsu za pomocą wbudowanych motywów. Jest ich 18, a każdy można dostosowywać.
Jak widać na powyższych przykładach różnorodność motywów graficznych jest naprawdę spora. Prezentują się bardzo ciekawie i nie wpływają negatywnie na płynność działania.
Użytkownik może też bardzo precyzyjnie dopasować profil ustawień obejmujący m.in. głośność, jasność, wibracje, łączność bezprzewodową i automatyczną synchronizację. Oprócz tego dostępne są cztery profile predefiniowane.
W górnej części rozwiniętego obszaru powiadomień odnaleźć możemy zestaw skrótów aktywujących wybrane funkcje systemowe np. komunikację bezprzewodową, lokalizację GPS, zmianę profilu lub dopasowanie jasności podświetlenia. Skróty zostały podzielone na dwie strony (przełączamy się między nimi wykonując gest palcem w poprzek ekranu. Istnieje możliwość usunięcia zbędnych skrótów i dodania nowych.
Prosty, czytelny, ale przydatny menadżer plików pozwala sprawnie zarządzać ilością miejsca w pamięci wewnętrznej. Jest to o tyle ważne, że w Ascendzie P2 nie ma slotu na dodatkową pamięć microSD, więc trzeba dbać o utrzymanie porządku. Menadżer może też przydać się do instalacji aplikacji w postaci plików .apk,
Aplikacja obsługuje też nośniki zewnętrzne podłączone przez micro USB (wymagana dodatkowa przejściówka z micro USB na pełnowymiarowe USB).
Jeśli nie chcemy aplikacji zapisanych w pamięci instalować pojedynczo, lecz cały proces wolimy wykonać hurtowo, to możemy użyć programu o nieskomplikowanej nazwie Instalator Aplikacji.
Huawei oferuje również możliwość tworzenia kopii zapasowych najważniejszych danych. Zarchiwizować możemy np. kontakty, SMS-y, kalendarze, zawartość pulpitów, listę połączeń telefonicznych, aplikacje (również te systemowe), filmy, zdjęcia oraz inne dokumenty. Pliki zapisywane mogą być w pamięci wewnętrznej smartfona lub na nośniku zewnętrznym (np. pendrive podłączonym przez przejściówkę do złącza micro USB).
Smartfon oddaje do dyspozycji użytkownika łączność zbliżeniową (NFC), którą możemy wykorzystywać np. do obsługi coraz popularniejszych „tagów” NFC lub do płatności w zastępstwie za kartę płatniczą.
Aby wykonać zrzut ekranowy wystarczy wcisnąć jednocześnie dwa klawisze POWER (blokada ekranu) oraz VOL- (zmniejszanie głośności). Opcjonalnie możemy też wykorzystać odpowiednią funkcję systemową (dostępna z poziomu rozwiniętego paska powiadomień).
Najciekawszą funkcją klawiatury smartfona Huawei Ascend P2 jest możliwość regulacji jej wysokości. Pola klawiszy rozciągają się dzięki czemu osobom posiadającym duże palce pisze się łatwiej.
Regulacja wysokości nie dotyczy jednak interfejsu w orientacji poziomej. Tutaj pola znaków są odpowiednio duże już w standardzie.
Mimo, że klawiatura oferuje wsparcie dla języka polskiego wraz z autokorektą i przewidywaniem kolejnego wprowadzanego wyrazu nie udało nam się tej funkcji uruchomić. Aktualizacja słownika systemowego i listy popularnych słów nie pomogła. Restart systemu również.
Do tworzenia i edycji dokumentów biurowych służy domyślnie zainstalowany pakiet Kingsoft Office 5.5. Oferuje on tak bogate możliwości, że na jego opis należałoby poświęcić odrębny artykuł. Możemy zapewnić, że jeśli w podróży będziemy potrzebowali funkcjonalnego i stosunkowo wygodnego w użyciu edytora plików zgodnych z MS Word, Excel i PowerPoint to Kingsoft Office sprawdzi się doskonale.
Do prowadzenia błyskawicznych zapisków służy inna aplikacja o dość oczywistej nazwie Notatki. Nie oferuje ona żadnych możliwości formatowania, ale jest bardzo prosta w użyciu i działa płynnie.
Aktualizacja oprogramowania smartfona możliwa jest wprost z poziomu urządzenia (on-line) oraz z pliku zapisanego w pamięci wewnętrznej i zewnętrznej. Opcjonalnie nowy firmware możemy ściągnąć z poziomu komputera PC za pomocą programu HiSuite.
Pakiet HiSuite posłuży również do zarządzania multimediami zgromadzonymi w smartfonie, wiadomościami i kontaktami. Co ciekawe możemy też uruchomić edytor motywów graficznych (EmotionUITool)oraz funkcję wykonywania zrzutów ekranu.