• benchmark.pl
  • galerie
  • Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię
Smartfony

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię

Podczas oficjalnej premiery składanego Huawei Mate Xs w Barcelonie mieliśmy okazję spędzić kilka chwil z tym smartfonem. Oto pierwsze wnioski okraszone galerią zdjęć.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 1

Huawei Mate Xs podobnie jak poprzednik robi niesamowite wrażenie rozkładanym ekranem, szczególnie w oczach osób, które sprzęt mobilny traktują jako przyjemny dodatek, a nie treść swojego istnienia. Teraz będzie dostępny również w Europie, a to znaczy, że liczba jego amatorów na pewno wzrośnie. Tak jak wzrosła wydajność głównej jednostki obliczeniowej w porównaniu z Mate X. Wewnątrz Mate Xs znajduje się chipset Kirin 990 5G, poprzednik miał Kirina 980.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 2

Fascynujące w Huawei Mate Xs jest to, że przed rozłożeniem możemy go używać jak zwykły, choć gruby (11 mm) smartfon. Z lekko zakrzywionym ekranem po lewej stronie. Waga 300 gramów daje się we znaki, ale entuzjazm związany z tym co może za chwilę się wydarzyć pozwala o niej szybko zapomnieć.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 3

Po rozłożeniu dostajemy dużo więcej przestrzeni roboczej, którą Huawei zdołał wykorzystać w 100%. Możemy ją podzielić na części podobnie jak czyni się to natywnie w systemie Windows 10, regulując rozmiar każdego roboczego okna. A nawet jeśli ekran wypełni jedno okno to efektywnie. W razie potrzeb możemy skalować obszar wyświetlania tak, by nie wypełniał całości i przypominał tradycyjną przestrzeń robocza smartfona.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 4

Jak w przypadku każdego produktu z elastycznym ekranem, także i w przypadku Huawei Mate Xs pojawiają się wątpliwości co do wytrzymałości ekranu. Nie bez powodu, bo już od początku widać, że rozłożony ekran nie jest idealnie płaski. Garb pośrodku jest widoczny, wyczuwalny palcem nawet przy rozłożonym Mate Xs. Producent zrobił wszystko by miejsc, w które mogą dostać się zanieczyszczenia było jak najmniej. Nie możemy jednak liczyć na wododporność tego smartfona - wystarczy sobie wyobrazić co uczyniłaby woda, która dostała się pod ekran w miejscu zgięcia, gdy zacznie ono pracować.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 5

Natomiast jakość wyświetlania na całej powierzchni ekranu zasługuje na najwyższą ocenę. Ewentualne problemy na zagięciu to konsekwencja praw fizyki i pojawiających się zgodnie z nimi odblasków.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 6

Przyciski regulacji głośności i czytnik linii papilarnych a zarazem przycisk włączania umieszczone zostały w idealnej pozycji. Na nieprzesłoniętej wyświetlaczem krawędzi. Idealnej gdy korzystamy z Mate Xs jak ze zwykłego smartfona. Gdy go rozłożymy zależnie od orientacji te przyciski mogą znaleźć się po róznych stronach. Przyzwyczajenie się do takiego stanu rzeczy wymaga czasu. Huawei Mate Xs z pewnością nie jest w trybie rozłożonym smartfonem, który obsłużymy jedną dłonią.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 7

Powód jest też inny. Na widocznej na zdjęciu tylnej ściance, czyli tej części wyświetlacza, która pełni tę rolę przy złożonym smartfonie oraz zgrubieniu, w którym schowana jest elektronika i aparaty cyfrowe, widać czerwony przycisk. To on służy do "otworzenia" Huawei Mate Xs. Gdy go otworzymy, rozchyla się on pod wpływem wewnętrznych sił, ale by w pełni go rozłożyć potrzebne będą dwie dłonie. Moim zdaniem to nie problem, bo Mate Xs w rozłożonym stanie najlepiej uzywać trzymając go oburącz. Chyba że nie chcemy manipulować w interfejsie, wtedy jedna dłoń wystarczy.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 8

Akumulatory w Huawei Mate Xs są dwa, o łącznej pojemności 4500 mAh (to trochę więcej niż w Galaxy Fold). Umieszczono je pod ekranem. Podobnie jak w innych smartfonach rozkładanych podział jest konieczny, bo środkowa część obudowy ciągle pracuje. Do naładowania możemy użyć dowolną ładowarkę z przewodem zakończonym portem USB typu C, ale w opakowaniu ze smartfonem znalazł się potężny zasilacz 65W, taki jak dołączany do Matebooków.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 9

Drugą, po chipsecie, istotną zmianą w Huawei Mate Xs względem Mate X jest sposób wykonania zawiasu. Jego krawędzie wcześniej przypominały bransoletę, teraz są chronione elementem, który na pierwszy rzut oka przypomina schowany w obudowie rysik. Prawdę mówiąc to ten element, a nie wybrzuszenia obecne czy też pojawiające się na ekranie, wzbudził najwięcej moich wątpliwości. Ale cóż można o nim powiedzieć po kilku godzinach używania Mate Xs. Za to widać od razu, gdzie umieścimy karty SIM i karty rozszerzenia pamięci NM (domyślnie mamy 512 GB). Głośnik jest też tylko jeden. A przydałyby się dwa (pomijamy tu słuchawkę, która nie przyda się przy oglądaniu filmów lub słuchaniu muzyki).

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 10

Tylna ścianka, lub wewnętrzna jeśli smartfon jest złożony, nie jest elementem, który poraża estetyką. Podobnie jak miejsce styku dwóch części obudowy. Na zewnątrz w tym miejscu mamy wciąż pracujący ekran, z tyłu stykające się ciasno metalowe krawędzie.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 11

Podsystem fotograficzny jest taki jak w Mate X. A tenże był taki jak w Huawei P30. Czyli aparat ultraszerokokątny, standardowy i zoom optyczny x3. Oznacza to, że dostaniemy wyjątkowo dobrej jakości zdjęcia (porównanie zdjęć z Mate 30 Pro i P30 Pro zamieścimy w oddzielnym materiale). Aparaty umieszczone są w grubszej cześci obudowy wraz z elementami elektronicznymi. Sprawia to, że rozłożony Mate Xs przypomina na przykład tablety Lenovo Yoga. Ta grubsza część sprawdza się też jako wygodny uchwyt na dłoń, ale też wymusza trzymanie obudowy w konkretnej orientacji.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 12

Tym co wyróżnia Mate Xs jest pojedynczy zestaw aparatów. W Galaxy Fold mamy ich całą armię, z przodu, z tyłu, a Huawei zdecydowało się na inne rozwiązanie. Możemy fotografować jak zwykłym smartfonem, robić sobie selfie głównymi aparatami, albo korzystać z dużej powierzchni ekranu. Szkoda tylko, że nie udało się mi znaleźć w menu opcji, która pozwala wyświetlić podgląd jednocześnie po obu stronach złożonego smartfona. Na szczęście to funkcja, którą można wprowadzić programowo.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 13

Sposób składania Huawei Mate Xs, czyli taki, w którym krawędzie ekranu nie przylegają do siebie jak w Galaxy Fold, a jedna z nich zachodzi na drugą, sprawia że złożony Mate Xs nie zwraca od razu uwagi jako rozkładany smartfon. Przypomina bardziej portfel niż książkę. Z tego też powodu sprzedawany będzie w dużych pudełkach rozłożony, by nikt nie zapomniał o jego najważniejszej zalecie.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 14

Mocnym punktem Mate Xs moim zdaniem jest ograniczenie się producenta do jednego ekranu, ale o zmiennej powierzchni aktywnej. Takie rozwiązanie pozwala na szczególny efekt. Rozkładając smartfon nie musimy przenosić bowiem uwagi z zewnętrznego na wewnętrzny wyświetlacz jak w Galaxy Fold. Cały czas widzimy ekran główny, który "magicznie" rozszerza dwukrotnie rozmiar pulpitu.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 15

I jeszcze raz rzut okiem na elementy "z tyłu" Mate Xs. Miejsce na dodatkowe aparaty jakby jeszcze jest, ale chyba wolałbym by rozwijając tę serię produktową Huawei pomyslał też o innej cesze aparatu. Tej, o którą każdy pyta się w sklepie.

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 16

Huawei Mate Xs będzie drogim, elitarnym smartfonem. Cena 2499 euro przetłumaczona na złotówki to kwota pięciocyfrowa, a to dopiero szacunki. Będzie jednak dostepny i to dobrze, bo daje nadzieję na coraz lepsze wersje w kolejnych latach i ciekawą konkurencję w segmencie składanych czy też rozkładanych smartfonów. Prawdopodobnie poczekamy co najmniej dwa lata, by takie konstrukcje traktować jak dojrzały produkt. Droga do celu będzie wyboista mimo zaangażowania ogromnych zasobów w tworzenie i promowanie ekosystemu HMS. Bo na powodzenie Mate Xs i jego następców przełożą się sukcesy jakie zanotuje Huawei AppGallery (o ile Huawei nie zdecyduje się wrócić do usług GMS o co ostatnio zaczął zabiegać sam Google). 

Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 1Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 2Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 3Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 4Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 5Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 6Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 7Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 8Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 9Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 10Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 11Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 12Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 13Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 14Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 15Huawei Mate Xs - chciałbym by ten smartfon był sukcesem, nawet jeśli go nie kupię | zdjecie 16

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    MastaLama
    5
    Dobrze, że składaki z kilku stajni pojawiły się w tym samym czasie- to oznacza, że startują w podobnym momencie i daje szansę tym producentom już zbierać doświadczenia w tym zakresie :)

    Dla mnie pomysł jest trochę szalony choć muszę przyznać, że idea gdzie w pracy mógłbym chodzić z samym smartfonem (ok trochę grubszym niż przeciętny) bez laptopa jest kusząca:) mam nadzieję, że kolejne generacje będą coraz lepsze pod kątem wytrzymałości
    • avatar
      Prezes Internetu
      1
      Zamyka się nie w tą stronę. Ekran powinien być w środku a nie od zewnątrz.
      • avatar
        Smuga
        -1
        Nigdy żadnego sukcesu nie życzę chinolom. Może to sobie zrobić dowolna firma na świecie, nawet jakiś Januszex spod Wałbrzycha, ale nic od tych skośnookich złodziei nie chcę. Dopóki nie nauczą się szanować własności intelektualnej - będą tylko tańszym zamiennikiem tworów z zachodu (choć teraz to już nawet niekoniecznie tańszym). Choć dobrze wiem, że sporo Polaków jest gotowych się zadeptać nawzajem aby tylko dorwać nowego Huiałeja albo Śjajomi w promocji.
        • avatar
          chemix
          0
          Właście zdjęcie nr 4 pokazuje ile to jest warte.
          • avatar
            Gatts-25
            0
            Chińskie firmy i kilka Koreańskich są wybawieniem dla naszych portfeli od drożyzny jaką przynoszą Amerykańskie firmy a przynajmniej większość.Konkurencja jest tu potrzebna i to się liczy.Niestety nie na moją kieszeń ten Smartfon i Tablet w jednym ale rzeczywiście powinien się dobrze sprzedać bo jest typowym produktem Premium od Huawei.
            Ja rozumiem , że dla sporej ilości ludzi najlepiej byłoby jakby takie urządzenie było oznaczone marką Apple ale trzeba zrozumieć też jak między sobą się różnimy.Są ludzie , którzy w produktach Apple widzą na prawdę dobry produkt ale przewartościowany.Dlatego przepłacanie pozostawiam tym co ślinią się w stronę Amerykańskich projektów.
            Część ludzi próbuje wmówić innym , że Apple jest najlepszy i nikt inny się nie liczy ale to samo mogą myśleć o Apple osoby uważające inne firmy za lepsze produkty Premium.
            Obecnie na przykład taki iPhone 11 Pro Max z 6GB RAM/512GB na dane użytkownika gorzej się prezentuje i jest sporo droższy od Xiaomi Mi 10 Pro z 12GB RAM/512GB na dane użytkownika.
            Trzeba zrozumieć , że obecnie Huawei robi bardziej dopracowane produkty Premium a Apple niestety się spóźnia.Już chodzą fajne memy po internecie jak Apple da do nowych iPhone 12 zoom optyczny x5 i fani będą wniebowzięci bo to taka innowacja.Dwa lata za Huawei.
            Produkt Premium to nie tylko nazwa firmy oraz kraj pochodzenia ale także udowodnienie prawdziwej wartości.Uważam , że wszystkie marże producenta za produkty powyżej 50% to złodziejstwo zgodne z prawem.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login