Huawei P20 Pro - jakość zdjęć i filmów
- aparat tylny: potrójny, optyka Leica, aparat główny 40 Mpx, rozmiar 1/1.7”, jasność f/1.8 + 20 Mpx czarno-biały, f/1.6 + 8 Mpx zoom optyczny 3x, f/2.4 ze stabilizacją optyczną, AF z detekcją fazy i pomiarem laserowym
- aparat przedni: pojedynczy, 24 Mpx, f/2.0
- filmy (tył): 4K Ultra HD 30 kl./s, Full HD 60 i 120 kl./s, HD maks. 960 kl./s
- filmy (przód): Full HD i Full HD+ 30 kl./s
- stabilizacja optyczna: tak (tylko aparat z zoomem)
- lampa LED: tak (z tyłu)
Stabilizacja optyczna na każdym obiektywie?
Na początek ciekawostka. Producent podaje, że oficjalnie stabilizacja optyczna zastosowana jest tylko w jednym aparacie - tym z zoomem optycznym.
Znany serwis ifixit rozebrał Huawei P20 Pro na czynniki pierwsze i zauważył bardzo interesującą rzecz. Otóż mechanizm elektromagnetycznej stabilizacji optycznej został umieszczony w każdym z trzech aparatów tylnych. Zaprezentowali to nawet na krótkim filmie ruszając każdym obiektywem. Najprawdopodobniej dodatkowa stabilizacja jest też używana w czasie fotografowania w trybie nocnym - wtedy smartfon łączy siłę algorytmów AI ze stabilizacją by uzyskać nieporuszone zdjęcia, nawet gdy wykonujemy kilkusekundową ekspozycję trzymając telefon w ręce (bez statywu).
Bardzo dobra jakość w formacie RAW
Poniżej umieszczam porównanie zdjęć. Pierwsze z nich zostało wykonane w formacie RAW (DNG) i wywołane następnie w programie Adobe Lightroom do postaci JPG. Drugie zostało zapisane bezpośrednio do JPG.
UWAGA! Zdjęcia umieściliśmy na portalu Flickr. Aby poprawnie ocenić jakość należy kliknąć zdjęcie, a następnie po przejściu do serwisu Flickr kliknąć w prawym dolnym rogu ikonę pobierania (strzałka w dół). Pobierać należy zdjęcia w oryginalnej, najwyższej rozdzielczości.
Huawei P20 Pro - zdjęcie RAW (DNG) wywołane do JPG
Huawei P20 Pro - zdjęcie zapisane bezpośrednio do JPG
W pomniejszeniu widać głównie różnicę w kolorach oraz winietę na zdjęciu RAW (którą można usunąć w programie).
Gdy jednak porównamy oba zdjęcia w pełnym rozmiarze (1:1) to możemy zauważyć znaczną przewagę zdjęcia RAW pod względem szczegółowości. Nie jest ono odszumione, ani nie jest tak skompresowane jak zwykły JPG. Dlatego realnie widać więcej detali (np. na gałęziach drzew w centrum kadru lub na budynkach).
RAW > JPG
Obraz w zdjęciach RAW (format DNG) można modyfikować (edytować) w o wiele szerszym zakresie. Gdy zdjęcie JPG jest przepalone, to... cóż... po prostu jest przepalone i tyle. A w RAW’ach możemy w większym lub mniejszym stopniu odzyskać obraz z miejsc zbyt jasnych lub zbyt ciemnych. Mamy też większą władzę nad kolorami, odszumianiem i wyostrzaniem.
Huawei P20 Pro - zdjęcie RAW wywołane do JPG
Huawei P20 Pro - zdjęcie RAW wywołane do JPG
Huawei P20 Pro - zdjęcie RAW wywołane do JPG
W praktyce format RAW jest o wiele lepszy od JPG właściwie pod każdym względem oprócz jednego. Zdjęcia RAW mogą ważyć 80 MB (+ JPG który z nich powstaje), a oryginalne zdjęcia JPG ważą 15-18 MB. Innymi słowy zwykłe JPG nie zapychają tak mocno pamięci i można je łatwiej przesyłać przez internet.
Zoom
Mamy jeden aparat z zoomem optycznym 3x (odpowiednik 80 mm). Teoretycznie ma on 8 Mpx, ale w praktyce zdjęcia jakie generuje mają maksymalną rozdzielczość 10 Mpx.
Tak zwany zoom działa dość sprytnie. Obiektyw tele znajduje się tuż pod obiektywem aparatu głównego. Oba kadry mniej więcej się pokrywają, więc realnie oprócz zoom’u optycznego 3x mamy jeszcze zoom hybrydowy 5x. Ten drugi możliwy jest do osiągnięcia dzięki współpracy obu sensorów (40+8 Mpx).
Huawei P20 Pro - obiektyw główny, 10 Mpx
Huawei P20 Pro - zoom optyczny 3x, 10 Mpx
Huawei P20 Pro - zoom hybrydowy 5x, 10 Mpx
HDR
Zdjęcia z aparatu głównego mają około 40 Mpx, ale jest to sensor, który ma nieco inny filtr Bayera - tak zwany Quad Bayer, w którym kolorowe piksele pogrupowane są w kwadraty po 4 subpiksele (4 czerwone + 2x4 zielone + 4 niebieskie). Najprawdopodobniej może on wykonywać dwa zdjęcia jednocześnie na różnym naświetlaniu (i korzystając z różnych pikseli) oraz łączyć je ze sobą by szybko uzyskać fotografie HDR (realnie mają one około 10 Mpx).
Aparat Huawei P20 Pro potrafi rozpoznawać 19 różnych scen w czasie fotografowania w podstawowym trybie „Zdjęcie”. Inaczej dobiera parametry obrazu gdy rozpozna niebo, rośliny, jedzenie, a nawet kota.
Zazwyczaj ogranicza się to do zwiększania nasycenia kolorów, podbijania kontrastu i drobnych regulacji jasności. Efekty niekiedy bywają atrakcyjne, ale czasami aparat przesadza z „żywymi kolorami”. Przykład poniżej:
Huawei P20 Pro - zdjęcie z efektem AI "Niebieskie niebo"
Huawei P20 Pro - zdjęcie z aparatu monochromatycznego
Tryb portretowy w aparacie tylnym spisuje się bardzo dobrze. Efekt rozmytego tła można włączyć zarówno w kamerce tylnej jak i przedniej.
Tryb portretowy: aparat przedni
Autofokus i stabilizacja optyczna
System ustawiania ostrości (autofokus) działa szybko i precyzyjnie. Nie mogłoby być inaczej, bo mamy tutaj rozpoznawanie fazy, kontrastu, jak i laserowy pomiar odległości.
Jeśli chodzi o stabilizację to tak jak wspomniałem wcześniej - jest na każdym obiektywie tylnym, ale działa tylko na teleobiektywie. Aparat główny nie ma żadnej stabilizacji w czasie robienia zdjęć w dzień i nagrywania filmów 4K. Stabilizacja jest jednak włączona w czasie nagrywania filmów Full HD 30 kl./s (i działa bardzo dobrze) oraz aktywuje się w trybie nocnym. Wtedy łączy siły z algorytmami sztucznej inteligencji, byśmy mogli wykonać dłuższe naświetlanie i uzyskać nieporuszone zdjęcia bez użycia statywu.
Filmy można nagrywać zarówno w kodeku H.265, jak i starszym H.264. Pierwszy z nich zapewnia niezłą jakość i znacznie mniejsze pliki. Jakość filmów z kamery tylnej jest dobra. Kamerką przednią nagramy filmy Full HD i Full HD+ 30 kl./s.
Podsumowanie
Huawei P20 Pro to bardzo dobry smartfon z najwyższej półki. Pod względem możliwości i jakości aparatu może śmiało konkurować z najlepszymi flagowcami. Mamy znakomity tryb profesjonalny, robi imponujące zdjęcia w formacie RAW, automatycznie rozpoznaje 19 różnych kompozycji, ma zoom optyczny 3x i hybrydowy 5x (ze stabilizacją optyczną) oraz może nagrywać filmy 4K UHD, a w trybie zwolnionego tempa FHD 120 kl./s lub HD 960 kl./s.
Jego atutem są nie tylko aparaty. P20 Pro działa szybko, jest dobrze zoptymalizowany, ma 6 GB RAM, 128 GB szybkiej pamięci masowej, dobry procesor, dual SIM, NFC, atrakcyjną, wodoszczelną obudowę, niezłe głośniki i bardzo dobry wyświetlacz AMOLED otoczony z trzech stron cienkimi ramkami. Jest też szybki czytnik linii papilarnych i równie dobre rozpoznawanie twarzy.
Nawet bateria wypada pozytywnie. Co prawda moje pierwsze SOT’y wahały się między 4, a 6 godzin, ale po aktualizacji systemu korzystając głównie z Wi-Fi telefon potrafił wykręcić nawet 8 godzin. Realnie musiałem go ładować co niespełna 1,5 dnia. Smartfona Huawei P20 Pro używa się na co dzień bardzo przyjemnie. Jeśli macie w planie kupno bardzo dobrego, nowoczesnego flagowca, to moim zdaniem warto wziąć P20 Pro pod uwagę.
Ocena końcowa:
- szybkie działanie systemu Android 8.1
- jasny i szczegółowy wyświetlacz AMOLED
- bardzo cienkie ramki z trzech stron ekranu
- wodoszczelna obudowa (IP67)
- Dual SIM, NFC i szybkie LTE
- dobry aparat przedni 24 Mpx
- bardzo dobra jakość zdjęć z aparatu głównego 40 Mpx (RAW)
- zoom optyczny 3x (8 Mpx) oraz hybrydowy 5x
- 6 GB RAM i 128 GB szybkiej pamięci masowej
- skanowanie twarzy i szybki czytnik linii papilarnych
- nadajnik podczerwieni (IR) z funkcją uniwersalnego pilota RTV
- dobra jakość głośników
- atrakcyjna stylistyka (szkło i metal)
- szybka ładowarka 5A
- brak klasycznego wyjścia słuchawkowego 3,5 mm (jest przejściówka)
- brak miejsca dla karty microSD (ale jest dużo pamięci wbudowanej)
Komentarze
25Ale mnie irytują takie komentarze. Kiedy do ludzi dojdzie że slot na karty pamięci nie służy tylko do rozbudowania pamięci telefonu na gry. W dzisiejszych czasach ludzie posiadają trochę "gadżetów" jak drony, kamery sportowe, aparaty. I chcieliby czasem swoje nagrania na czymś obejrzeć/obrobić/podzielić się. Telefon/tablet jest małym komputerem, dzięki czemu nie musimy z sobą targać na każdy urlop laptopa. Przecież po coś te funkcje społecznościowe/filtry/programy do obróbki zdjęć i filmów na urządzenia przenośne są!
Usuńmy podstawowe funkcje, jacki, wymienne baterie - cofajmy się dalej zamiast iść do przodu.
Huawei już dziękuję.
Pozdrawiam