W monitorze zastosowano matrycę typu MVA. Charakteryzuje się ona szerokimi kątami widzenia, dobrą reprodukcją kolorów oraz czasem reakcji szybszym niż w matrycach IPS. Jak wspomniałem wcześniej występują pewne różnice w podświetleniu poszczególnych obszarów ekranu, ale będą one mieć znaczenie przy pracy na zdjęciach, grafikach etc. Na pracę na tabelkach w Excelu i przeglądarce nie będzie to wpływać.
Czas reakcji wynosi według specyfikacji producenta 3 ms. Do przetestowania wyświetlania dynamicznych obrazów użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawił się przy tempie 7. Oznacza to, że monitora można śmiało używać jako sprzętu do gier - jeśli oczywiście dysponujemy komputerem, który poradzi sobie z obsługą rozdzielczości 4K.
Pobór energii
Monitor iiyama ProLite X4071UHSU-B1 pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 47,1 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 59,3 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,1 W. Biorąc pod uwagę rozmiary ekranu są to dobre wyniki. Philips BDM4065UC przy bardzo zbliżonych parametrach zużywa znacznie więcej prądu (odpowiednio 58,3 W i 83,6 W).
Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.
Porównanie monitorów pod względem poboru energii
Podsumowanie
iiyama ProLite X4071UHSU-B1 to kolejny monitor będący potwierdzeniem powiedzenia, że rozmiar się liczy. Wystarczy go rozpakować i ustawić na biurku, aby przekonać się, że to zupełnie inna kategoria urządzeń niż klasyczne 20/30-calowe konstrukcje. Ekran o przekątnej 40 cali oznacza przestrzeń roboczą do której uzyskania trzeba by użyć dwóch lub nawet trzech osobnych ekranów. Olbrzym ten będzie wbrew pozorom oszczędzał miejsce na biurku!
Na ekranie można bez problemu wyświetlić kilka okien, z których każde będzie wystarczająco duże, aby do jego odczytania nie była potrzebna lupa. Odpowiednie rozmieszczenie np. przeglądarki, poczty, aplikacji biurowych zwiększy komfort pracy i szeroko pojętą produktywność.
Jakość obrazu generowanego na matrycy typu MVA jest naprawdę dobra. Rozdzielczość 4K oznacza wysoką szczegółowość i dużą przestrzeń roboczą. Także kontrast i odwzorowanie kolorów stoją na dobrym poziomie. Nieco gorzej wypada kwestia równomierności podświetlenia oraz ergonomia monitora, a konkretnie brak regulacji pozycji ekranu (uzyskaliśmy informację, że w nowej serii produkowanej od kwietnia ma być dodana możliwość regulowania kąta nachylenia), ale za to kąty widzenia są odpowiednio szerokie.
Nie bez znaczenia jest też atrakcyjna cena monitora. iiyama ProLite X4071UHSU-B1 w dniu testów kosztowała nieco ponad 2700 zł, co w kategorii monitorów w tym rozmiarze z rozdzielczością 4K stanowi godną uwagi ofertę. Zwłaszcza, że za tę kwotę otrzymujemy uniwersalny sprzęt.
Parametry
Zastosowanie: biuro, multimedia, rozrywka
- Jasność
super - Kontrast
dobry - Kolory
dobry - Równomierność podświetlenia
zadowalający - Kąty
dobry plus - Szybkość matrycy
dobry - Menu OSD
dobry
Ocena
- Jakość wykonania
dobry - Funkcjonalność
dobry plus - Jakość obrazu
dobry plus - Ergonomia
zadowalający - Energooszczędność
dobry plus
88%
Ocena końcowa:
- olbrzymia przestrzeń robocza
- dobra jakość obrazu
- pilot zdalnego sterowania w zestawie
- wbudowane głośniki
- relatywnie niskie zużycie energii
- dobra relacja ceny do możliwości
- nierównomierne podświetlenie
- brak możliwości regulacji pozycji ekranu
Komentarze
5