Premiera procesorów Kaby Lake nie należała do zbyt emocjonujących wydarzeń, bo w praktyce dostaliśmy ciut przyspieszone modele w tej samej cenie. Najważniejsze zmiany dotyczą zintegrowanego układu graficznego, który oferuje trochę lepszą wydajność, a przy tym wspiera sprzętową akcelerację VP9 i HEVC – zmiany te mają znaczenie głównie w słabszych i tańszych modelach, bo bohaterzy dzisiejszego testu raczej będą łączeni z zewnętrznymi kartami graficznymi.
Spore nadzieje wiązano z modelem Core i3-7350K, a więc teoretycznie tańszą alternatywą dla entuzjastów. Wprawdzie przy standardowych zegarach nie powala on osiągami (zwłaszcza w zastosowaniach wielowątkowych), ale podkręcenie pozwala tutaj wykrzesać dodatkowe pokłady wydajności – przy znośnym napięciu można go przyspieszyć do 5 GHz, a przy takich ustawieniach depcze on po piętach lub nawet dogania starsze modele z serii Core i5.
Niestety, czar taniego podkręcania prysł po szybkiej kalkulacji wydatków – sam procesor ma u nas kosztować około 900 złotych, ale do jego przetaktowania wymagana jest jeszcze dopłata do płyty głównej z chipsetem Z170 lub Z270 oraz zakup wydajnego chłodzenia. Przy mocno optymistycznym scenariuszu z podanej kwoty wychodzi już około 1100-1200 złotych, a w tej cenie możemy nabyć np. wydajniejszy model Core i5-7600. Jeżeli rzeczywiście zależy nam na niskiej cenie, dobrą alternatywą wydają się ciut słabsze i tańsze układy Core i3-7300 i 7320 (nie można ich podkręcić, więc można zdecydować się na tańszą płytę główną).
Jak wypada Core i5-7600? Ot, po prostu następca starszego Core i5-6600 – docelowo ma on być dostępny w takiej samej cenie (około 1100 złotych), ale pracuje z ciut wyższymi zegarami i oferuje o kilka procent lepsze osiągi. 7600 nieźle sobie radzi w zastosowaniach jedno- i wielowątkowych, więc sprawdzi się np. w wydajnym komputerze do grania, a i niestraszne mu będą też półprofesjonalne zastosowania.
Mimo wszystko opłacalność procesora stoi pod dużym znakiem zapytania i ciekawszym wyborem jednak wydają się inne modele z serii Core i5 - z jednej strony mamy trochę słabsze i zauważalnie tańsze układy Core i5-7400 i 7500, a z drugiej niewiele droższy i ciut wydajniejszy Core i5-7600K z możliwością podkręcenia (co wiąże się z dodatkowymi kosztami, jak w przypadku Core i3-7350K).
Core i3-7350K i Core i7-7600 to ciekawe procesory, ale w ofercie producenta można znaleźć lepsze modele
Modele Kaby Lake to dobre procesory, ale niewiele różnią się od udanych modeli Skylake. Jeżeli spodziewaliście się czegoś więcej, pozostaje poczekać na kolejną, 8. generacją układów Intel Core o nazwie kodowej Cannon Lake (pierwszych modeli w 10-nanometrowym procesie technologicznym) lub konkurencyjnych procesorów AMD Ryzen (pierwszych modeli na bazie mikroarchitektury Zen).
Intel Core i3 7350K - ocena końcowa
- obsługiwany przez płyty główne z serii 100 (po aktualizacji BIOSu)
- dobra wydajność w zastosowaniach jednowątkowych
- układ graficzny ze wsparciem dla sprzętowej akceleracji VP9 i HEVC
- niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
- niezły potencjał na podkręcanie…
- ...ale do podkręcania wymagana jest droższa płyta Z170/270 i wydajne chłodzenie (brak w zestawie)
- słaba wydajność w zastosowaniach wielowątkowych
- nieopłacalny w stosunku do oferowanej wydajności
- niewielki wzrost wydajności w stosunku do poprzedniej generacji
Intel Core i5 7600 - ocena końcowa
- obsługiwany przez płyty główne z serii 100 (po aktualizacji BIOSu)
- dobra wydajność w zastosowaniach jedno- i wielowątkowych
- układ graficzny ze wsparciem dla sprzętowej akceleracji VP9 i HEVC
- niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
- zablokowany mnożnik
- nie aż tak opłacalny na tle Core i5 7400 i 7500
- niewielki wzrost wydajności w stosunku do poprzednika
Komentarze
40+ gdzie testy, z grami? :)
Dolar dolarem ale te przeliczniki i ceny to niesmaczny żart.
Jakby pół miesiąca pracy to było mało za kawałeczek krzemu xD
w 2008 pierwsze i7 były za tysiaka
no wiadomo kurs $
Benchamrk zawsze testy do niczego !!