Prześmiewcze hasło "wincej rdzeniuf" kojarzone jest głównie z polityką AMD, ale w tym momencie to Intel może się pochwalić "cywilnymi" procesorami z największą ilością rdzeni. W przypadku Core i7 6950X nikomu jednak nie jest do śmiechu, pozostaje tylko podziw po zapoznaniu się z wydajnoscią - i ciężkie westchnienie po zapoznaniu się z ceną.
To procesor dla profesjonalistów, którzy będą potrafili wykorzystać 20 wątków tego wydajnościowego potwora. Cena dobijająca do 8 tysięcy złotych potrafi zniechęcić największego entuzjastę. Silnik gier nie będą potrafiły wykorzystać efektywnie mocy tego monstrum, a relatywnie niskie taktowania sprawiają, że w zastosowaniach rozrywkowych znacznie lepiej sprawdzi się np. Core i7 6700K (który jest pięciokrotnie tańszy).
Pomimo przejścia na niższą litografię, procesor pobiera bardzo podobną ilość mocy w stosunku do swojego poprzednika - TDP wciąż wynosi 140W. Coż, dwa rdzenie więcej robią swoje. Z pomniejszych wad wymienilibyśmy też relatywnie niski potencjał na podkręcanie oraz wciąż niedopracowane działanie Turbo Boost 3.0 (w zależności od modelu płyty głównej czasami trzeba pogrzebać w ustawieniach, by technologia działała prawidłowo).
Tzw. "nerd porn" - tak prezentuje sie wnętrze Core i7 6950X
Intel Core i7 6950X to marzenie profesjonalisty. Dla Kowalskiego ten model to tylko droga ciekawostka (sugerowana cena dla klienta w USA to około 1700 dolarów, w Polsce dobija do 8 tysięcy złotych). To najwydajniejszy desktopowy procesor na rynku - podobnie jak swego czasu jego poprzednik, czyli Core i7 5960X. Intel wzmacnia swoją supremację w segmencie high-end, konkurencji wciąż brak.
Nawiązując do tytułu recenzji - jeśli Duke Nukem posiadałby desktopa, to z pewnością znajdowałby się w nim topowy Broadwell-E ;-).
Ocena końcowa
- najwydajniejszy procesor na rynku do zastosowań profesjonalnych
- 10 rdzeni / 20 wątków
- zgodność z płytami głównymi poprzedniej generacji
- 4-kanałowy kontroler RAM DDR4
- 14-nanometrowa litografia
- 40 linii PCI Express 3.0
- relatywnie mały potencjał OC
- konieczność konfiguracji Turbo Boost 3.0
- bardzo wysoka cena
Komentarze
46Dopiero wtedy uświadamiasz sobie, jaka to bestia jest.
Chyba nie ma gry która by go zajechała na ultra ustawieniach.
Na stronie 5 na samym końcu jest chyba literówka albo ktoś się pogubił :)
Szczerze nie wiem o co tyle krzyku - Intel już dawno wprowadził do oferty procesory o większej ilości rdzeni - takie Xeon E7-8890v3 18 rdzeni.
"Dziś gościmy najdroższego i najbardziej wydajnego przedstawiciela rodziny Broadwell-E, czyli Core !!!i7 6950K!!! (10 rdzeni / 20 wątków). Intel Core i7 6950X (Broadwell-E) zastępuje aktualnego króla wydajności, czyli Core i7 5960X (Haswell-E)."