Decyzja firmy Intel na zintegrowanie z procesorem sprzętowego dekodera multimediów okazała się słuszna. Jeśli twoim hobby jest tworzenie materiałów filmowych lub często konwertujesz filmy na przykład do tabletu bądź przenośnego odtwarzacza, docenisz możliwości procesorów Sandy Bridge w tej dziedzinie.
Przyśpieszenie ze wsparciem zintegrowanego układu graficznego i sprzętowego dekodera jest znaczne szybsze niż w przypadku wykorzystania samego procesora. Dodatkowo zmniejszenie obciążenia jednostki centralnej sprawia, że nie musisz przerywać pracy podczas konwersji. Wydawałoby się, że technologia ta ma same zalety, ale jednak tak nie jest. Spowodowane jest to polityką Intela dotyczącą chipsetów płyt głównych. Układ P67 nie pozwala na wykorzystanie zintegrowanej grafiki, więc automatycznie nie jest możliwe wykorzystania również technologii Quick Sync.
Mało tego - jeśli na płycie z chipsetem H67 używasz zewnętrznej karty graficznej i monitor jest podłączony wyłącznie do niej, Quick Sync również nie będzie działać. Takich problemów nie będą mieli właściciele notebooków wyposażonych w procesory Sandy Bridge. Prawdopodobnie problem można obejść za pomocą oprogramowania Lucid Virtu i być może zostanie on rozwiązany przy pomocy najnowszego chipsetu Z68. Przypomnijmy, że łączy on zalety układów P67 i H67, czyli umożliwia zarówno wykorzystanie zintegrowanej grafiki oraz podkręcanie sprzętu. Testy już wkrótce!
Zalety:
- potężne przyśpieszenie konwersji wideo
- zmniejszenie obciążenia procesora
Wady:
- Quick Sync nie działa z chipsetami, które nie umożliwiają wykorzystania integry (np. P67)
- problemy przy wykorzystaniu zewnętrznej karty graficznej z chipsetem H67/H61
Aplikacje obsługujące Intel QuickSync
Od premiery procesorów Sandy Bridge wyposażonych w technologię Quick Sync minęło już prawie cztery miesiące i na rynku dostępnych jest już kilka aplikacji, które potrafią ją wykorzystać. Na oficjalnej stronie firmy Intel wymienia się takie aplikacje jak: ArcSoft MediaConverter, ArcSoft Media Impressions, Corel Digital Studio, CyberLink MediaEspresso, CyberLink PowerDirector, Elemental Badaboom, MainConcept, Movavi Video Converter oraz Roxio Creator. Nie jest to może wielki wysyp aplikacji, jednak widać, że w tej kwestii coś się dzieje.
Quick Sync należy uznać za udaną technologię, jednak konstrukcja chipsetów płyt głównych segmentu biurkowego mocno ją ogranicza. Właścicieli laptopów problem nie dotyczy i mogą spokojnie korzystać z zalet tego rozwiązania.
Polecamy: | ||
Intel Sandy Bridge - premiera procesorów | Intel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznych | Intel Sandy Bridge - chipset P67 vs H67 |
Komentarze
42- czterordzeniowiec pracujący z zegarem 3.6 GHz, posiadający 10 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (cache L3)
Mam nadzieję, że dzięki AMD ceny Intela trochę siądą, za bardzo rozpaśli się w tym segmencie.
Po prostu wykorzystali GPU wbudowany w procek...
Finito. Tyle. Koniec. Dodali pewnie troszkę tranzystorów oraz dobrze zgrali CPU+GPU, i tyle.
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć co autor miał na myśli ?
mam nadzieje że lista aplikacji współpracując z quick sync do czasu kiedy złoże kompa się powiększy
Dobry test, + idzie. Pozdrawiam
Co do programów obsługujących QS to warto wspomnieć o najnowszej wersji popularnego i darmowego MediaCodera.
Podobnie było z premierą drugiej generacji i3, i5 i i7. Przetestowaliście tylko wersje stacjonarne, a dopiero w późniejszym czasie zaczęliście recenzjonować laptopy z w/w procesorami choć to już nie ten sam test.
Trzeba było kupić coś 100 zł tańszego i byłoby świetnie.
Co najlepsze, sporo przetwarzam filmów.
Żal.pl, ale też wina Intela - nie przeszło mi przez myśl, iż tańszy chipset jest lepszy :-(