Jeszcze raz przypominamy, że sprawdzamy w działaniu układ graficzny który jest zintegrowany z procesorem. Wszelkie porównania do zewnętrznych kart graficznych, które cechują się nieporównywalnie większymi rozmiarami i apetetytem na energię są tu więc nie na miejscu.
Po wynikach testów widać, że czasy, kiedy zintegrowane grafiki nadawały się jedynie do przeglądania internetu czy prac biurowych odchodzą w niepamięć. To nie jest już nawet możliwość zabawy w produkcje casual, ale w duże, wymagające tytuły. Jeśli producenci wpompują w "integry" jeszcze trochę mocy, to komfortowa rozgrywka w Crysis 2 na układzie graficznym zintegrowanym z procesorem stanie się faktem.
Intel pracując nad nowymi układami graficznymi zintegrowanymi wykonał kawał solidnej roboty. W ostatnim czasie producenci nie przestają nas zaskakiwać możliwościami zintegrowanych grafik. Świetnie się to udało firmie AMD przy okazji premiery platformy Brazos i procesorów... przepraszamy - APU Fusion. A przecież już niedługo czeka nas premiera AMD Llano, który to wedle nieoficjalnych pogłosek będzie miał grafikę o wydajności na poziomie Radeona HD 4850.
Oczywiście do wszelkich przedpremierowych pokazów należy podchodzić ze sporym dystansem, ale pewne jest, że premiera Llano jest bardzo oczekiwanym wydarzeniem. Intel z układem HD 3000 wykonał świetną robotę, jednak wyścig technologiczny trwa, co nas zresztą bardzo cieszy. ;-)
Na benchmarku: | ||
AMD Brazos - energooszczędne APU | Najlepsze procesory do komputerów stacjonarnych | Intel Sandy Bridge - chipset P67 vs H67 |
Komentarze
122A po drugie ja także taką posiadam na ati 5470 i w żaden sposób nie potrafie się jej pozbyć podczas oglądania filmów :/
Integry sa fajne do laptopow bo na nich sie zwykle nie gra... i niech tak pozostanie :)
Bardzo się ciesze, że taki test powstał, jednak prosiłbym o uzupełnienie artykułu.
Chciałbym zobaczyć jaki wpływ ukł. graficzny ma na ogólną temperaturę procesora. O ile jest większy pobór prądu przez cpu pracujący z układem graficznym - wiadomo że będzie nieporównywalnie niższy niż karta graficzna, no ale jednak jak coś robić, to tylko porządnie. A tu niestety tego brak :/
Two Worlds II nie jest dziełem People can Fly, tylko Reality Pump.
http://www.gry-online.pl/S046_p.asp?ID=863
ps. Kiedyś ktoś z Epica omawiał temat rozwiązań PC od Intela i były to prorocze słowa. Mianowicie Intel robi wielką krzywdę rynkowi PC i graczom, gdyż jego zintegrowane układy reklamuje się jako wydajne przez co są chętnie kupowane i mylnie traktowane jako baza do gier. Klienci są rozczarowani i łatwiej myślą o rozwiązaniach konsolowych. Praktycznie każdy nowy układ zintegrowany Intela jest o kilka kroków za wymaganiami jakie stawiają topowe gry w tym samym czasie.
HD 3000 Vs. AMD Radeon HD 6310 (500 MHz). Topowy układ graficzny intela z bardzo okrojoną bardzo energooszczędną wersią AMD
To jest dobry kierunek nie potrzebujemy zatwardziałych blaszanych głów którzy chcą siedzieć na tym samym badziewiu a dlaczego (przykład z konsol)
Cytat:
Robiąc na jednej płytce oba procesory, nie mamy między nimi połączenia przez podstawkę. Więcej, marketingowe PCI-Express X16 daje 3-4% wzrost wydajności w stosunku do łącza AGP, nie dlatego, że jest tylko 4% szybsze (bo ma dwukrotnie większą przepustowość) ale dlatego, że ograniczają nas prawa fizyki! Odległości miedzy urządzeniami zabijają wydajność. Połączenie CPU z GPU spowoduje zminimalizowania strat z tego wynikających. Spowoduje to zmniejszenie się komputerów, z obiegu wypadną karty grafiki, zostanie pojedynczy układ chłodzenia. Idąc tym tokiem rozumowania, to samo można zrobić z kartą muzyczną i pamięcią RAM. Dotychczasowa struktura wielordzeniowa stanie się również wieloprocesorowa, z wielofunkcyjnymi bankami pamięci. Obecnie na powierzchni kilku centymetrów można by zmieścić cały komputer. Z tej płytki trzeba by odprowadzić jakoś 250 Wattów ciepła, ale myślę że przy obecnym stanie techniki nie jest to problem.
Miniaturyzacji ulegną wkrótce komputerowe zasilacze. Niezorientowanym wyjaśniam, że dziesiątki kabli wystających z zasilacza ma różne napięcia. Ktoś bardzo sprytny zauważył, że pojedyncza szyna z jednym napięciem w zupełności by wystarczyła.
jakby nie można wstawić zdjęcia jakiegoś referenta ...
rozumiem, że referencyjny 6990 musiał być po testach oddany ale takiego artykułu się nie robi w jeden dzień (chyba)
porównanie do "potworka" z dwoma rdzeniami przecie by dało lepszy efekt "poglądowy" o którym pisał MJ ;)
ech marketing i reklama ...
galeony przeszły z rąk do rąk .. normalnie czary :)
(a może tylko knuty :P)
W tanszych prockach tak by cena byla nizsza niz przy lacznym zakupie procka + grafy odpowiadajacej wydajnosciowo temu ukladowi to oczywiscie byloby dobre rozwiazanie, to jest to tylko kolejny zbedny bzdet.
natomiast jak ktoś nie gra lub gra na "Ryjoksiążce" czy innej tego typu stronce to jest to rewelacyjne rozwiązanie :)
P.S. Sorki za brak polskich znakow. Cos mi sie pochrzandoilo /:
Ode mnie za ro już paluch w górę :)
1. Jak startuje platforma z integra wyposazona rowniez w zewn. karte.
2. Czy i jak\ktora karte wykrywa EFI?
3. Czy przelacza sie z poziomu EFI czy systemu i czy w ogole mozna?
4. Czy sie obydwa GPU nie gryza?
5. Jak z kwestia sterownikow? Czy ewentualne przelaczenie wymusza za kazdym razem reinstalke sterow?
Nie interesuje mnie za bardzo tlumaczenie z Z68 bo na powyzsze pytania mozna chyba odpowiedziec juz teraz.