IP-200PHD - recenzja 2mpx kamery PoE
Firma AirLive to lider w produkcji urządzeń sieciowych – przewodowych jak i bezprzewodowych. Ostatnimi jednak czasy firma zaczęła wprowadzać na rynek urządzenia związane z monitoringiem sieciowym (kamery IP, NVR, rutery z NAS). W moje ręce wpadła kamera IP-200PHD, jest to kamerka PoE, która posiada 2 megapikselowy sensor optyczny, dzięki czemu nagrywa obraz w rozdzielczości 1600x1200. Nie powiem, rozdzielczość jak na monitoring bardzo imponująca, zwłaszcza w porównaniu do klasycznych rozwiązań CCTV. Kamerka była testowana wraz z ruterem N450R w warunkach domowych. Zaczynajmy!
1. Opis ogólny, podstawowe funkcje
IP-200PHD posiada szereg funkcji, które w znaczny sposób ułatwiają monitoring. Najważniejszą chyba jest bardzo wysoka rozdzielczość kamery, pozwala ona na nagrywanie bardzo szczegółowego obrazu, kilkakrotnie lepszej jakości niż w standardowych rozwiązaniach CCTV. Kolejnym plusem jest znajdujący się na obudowie slot kart microSD – po konfiguracji kamera może nagrywać obraz bezpośrednio na karcie, dzięki czemu możemy ją zamontować w miejscu, gdzie trudno doprowadzić kabel Ethernet. Oczywiście, czas nagrań na karcie zależny jest od wielu czynników, najważniejsze z nich to jakość nagrywanego obrazu oraz pojemność karty. Ważna uwaga – kamera posiada gniazdo PoE, dlatego też można ją zasilać tym samym kablem, co przesyłanie danych. Kamerka posiada wbudowany mikrofon oraz wyjście audio, dzięki czemu możliwa jest dwukierunkowa komunikacja.
2. Instalacja, ergonomia korzystania
Instalacja kamery przebiegła szybko oraz sprawnie, proces instalacyjny przebiega w dużej mierze tak samo jak w większości kamer więc nie będę się zagłębiał w szczegóły. Skupię się natomiast nad funkcjami kamery oraz samym panelem administracyjnym, gdyż oferuje on naprawdę wiele. Po zalogowaniu się widzimy taki oto ekran:
Na powyższym screenie widać okno, w którym znajduję się aktualny widok z kamery, opcje streamingu, profil nagrywania oraz wybór języka. Duży plus dla producenta – panel jest w języku polskim! Testowałem kilka urządzeń sieciowych, ale jak do tej pory nie spotkałem się z w pełni spolszczonym panelem. Poniżej znajdują się dodatkowo dwa przyciski, Ustawienia oraz Ustawienia Klienta. Pierwszy służy do ustawień podglądu, co przedstawiam poniżej:
Druga zakładka natomiast prowadzi nas do rozbudowanego menu, w którym możemy zmieniać dosłownie wszystko. Te ustawienia postaram się w szczegółowy sposób opisać w kolejnych rozdziałach owego testu.
3. Szczegółowe funkcje kamery, Panel Administracyjny
Po przejściu do ustawień klienta naszym oczom ukaże się okno, w którym po lewej stronie znajduje się menu, po prawej stronie natomiast opcje. W menu znajdują się następujące pozycje:
- Sieć
- Kamera
- System
- Video
- Audio
- Użytkownik
- Wykrywacz ruchu
- Pamięć
- Lista nagrań
- Serwer Zdażeń (literówka!)
- Obsługa zdarzeń
Po kolei opiszę teraz każdą z tych pozycji
3.1 Sieć
W tej zakładce zmieniamy ustawienia dotyczące sieci, po kliknięciu w pozycję Sieć z lewego menu ukaże się nam okno z dodatkowymi zakładkami. Pierwsza zakładka to oczywiście Sieć, gdzie możemy zmienić ustawienia DHCP oraz DNS.
Druga zakładka to HTTPS, gdzie możemy ustalić włączenie bądź wyłączenie połączeń szyfrowanych oraz określamy port.
Trzecia zakładka to DDNS, tutaj standardowo ustawiamy, czy jest włączony czy też nie oraz z jakiego usługodawcy korzystamy. Do wyboru jest m.in. dyndns.org.
Czwarta zakładka to PPPoE – jeżeli korzystamy, oczywiście wpisujemy odpowiednie dane do rubryk. Jeżeli nie, pozostawiamy wyłączone.
Piąta zakłądka to Streaming – w tej zakładce ustanawiamy porty RTSP oraz RTP, również możemy je przetestować czy dobrze je skonfigurowaliśmy.
Szósta zakładka to ustawienia UPnP, standardowe ustawienia typu nazwa, zakres portów czy zewnętrzny IP. Oczywiście możliwość włączenia lub wyłączenia również i w tym wypadku występuje.
Kolejna zakładka to ustawienia Bonjour, standard – włączony lub wyłączony oraz ustalanie nazwy.
Następna zakładka pokazuje nam ustawienia ONVIF, oraz konfigurujemy standard ONVIF.
Dziewiąta zakładka pozwala na filtrowanie IP, tutaj klasyczne opcję zezwolenia/zabronienia połączenia. Ostatnia zakładka pozwala na przydzielenie adresów IP konkretnym maszynom.
Przejdźmy teraz do pozycji Kamera.
3.2 Kamera
Ta pozycja w menu dzieli się na dwie zakładki – zdjęcie oraz Privacy Mask (niedotłumaczenie!)
W zakładce Zdjęcie możemy ustawić takie opcje jak rotacja, balans bieli, częstotliwość czy maksymalny czas ekspozycji. Można tutaj również ustawić takie zmienne jak jasność, kontrast, ostrość czy poziom koloru, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie obrazu do własnych potrzeb oraz wymagań. Zakładka Privacy Mask pozwala na naniesienie własnej maski na aktualnie nagrywany obraz, dzięki czemu możemy np. podpisać, co konkretnie obserwujemy (jaką część budynku, pokoju, podwórka etc.)
3.3 System
Kolejną pozycją w menu jest System, która z kolei dzieli się na trzy zakładki – System, Data&Czas oraz Maintenance .
W zakładce System znajdziemy przede wszystkim log systemy, w którym zapisywane są wszystkie zdarzenia. Dodatkowo możemy w tej zakładce wyłączyć działanie diod LED, zmienić nazwę urządzenia czy włączyć bądź wyłączyć usługę DIPS.
Zakładka Data i Czas pozwala nam na określenie dokładnego czasu urządzenia, włącznie z synchronizacją z serwerem NTP.
Zakładka Maintenance pozwala nam na powrót do ustawień fabrycznych urządzenia, backup ustawień, import ustawień oraz upgrade firmwareu. Dodatkowo, w tym miejscu możemy sobie zrestartować całe urządzenie.
3.4 Video
Teraz przejdźmy do pozycji nazwanej Video, jak sama nazwa wskazuje można tutaj zmienić opcje obrazu, który jest aktualnie podglądany bądź będzie nagrywany. Ta pozycja dzieli się na trzy zakładki.
Zakładka Zwykły pozwala na zmianę profilu wideo, można tutaj zmienić tryb nagrywania na 720p lub 2 megapikselowy. Również w tym miejscu ustalamy kolor wyświetlanego tekstu, kolor tła, przezroczystość, maskę daty, czasu oraz tekstu.
Zakładka Profil Video pozwala nam nieco poszaleć, tutaj można zmienić progile nagrywania oraz dodawać nowe. Naprawdę, opcji jest bardzo wiele, dlatego też początkujący administratorzy mogą mieć niemałe problemy z doborem odpowiedniej rozdzielczości oraz fps’ów pasujących do aktualnych warunków połączenia. W tej zakładce wybieramy takie opcje jak kodek, rozdzielczość, bitrate, fps.
Kolejna zakładka to ROI, czyli Region of Interest.
3.5 Audio
Ta pozycja pozwala na zmianę ustawień dźwiękowych, włącznie z trybem przesyłania dźwięku, typem oraz regulacją wejścia/wyjścia.
3.6 Użytkownik
Ta pozycja pozwala na administrowanie użytkownikami, ich tworzenie oraz nadawanie im praw.
3.7 E-mail
Tutaj możemy zmienić ustawienia serwera SMTP potrzebnego do wysyłania alertów email. Wpisujemy standardowe dane dotyczące dostępu do skrzynki i już możemy się cieszyć alertami przesyłanymi wprost na skrzynkę mejlową.
3.8 Wykrywacz ruchu
Bardzo ciekawa opcja, pozwala na określenie obszaru podglądanego obrazu, gdzie kamera będzie badać ruch a następnie wykonywać pewne akcje. Mamy tutaj bardzo duże pole do popisu, gdyż poza wielkością obszaru możemy również ustalić wielkość wykrywanego obiektu oraz określić czułość, z jaką ten obiekt będzie wykrywany.
3.9 Pamięć
W tej pozycji możemy zamontować kartę SD, możemy ją sformatować oraz zabezpieczyć. Ukazują się nam tutaj szczegółowe informacje dotyczące karty, tj pojemność, wolna przestrzeń oraz czy karta jest w trybie tylko do odczytu. Warto tutaj zwrócić uwagę na opcję automatycznego czyszczenia dysku, która po określonym przez nas czasie automatycznie wyczyści zawartość karty. Można również ustalić czyszczenie karty w zależności od stopnia zapełnienia nośnika.
3.10 Lista nagrań
Tutaj znajduje się lista nagrać, które zostały wykonanie i zapisane na karcie SD. Moja kamera była dopiero co wyjęta z pudełka w trakcie robienia screenów, także niestety nie zdążyłem nic nagrać.
3.11 Serwer zdarzeń
Ta pozycja jest bardzo interesująca, mianowicie określamy tutaj obsługiwane serwery zdarzeń. Zaczynająć od serwera FTP, ustawiamy konfigurację po to, by kamera mogła wgrywać filmy bezpośrednio na serwer. Opcja bardzo przydatna w przypadku, gdy kamera podłączona jest do bardzo szybkiego łącza internetowego. Następną zakładką jest serwer TCP, gdzie ustanawiamy sobie takie serwery celem późniejszego strumieniowania danych. Zakładka http serwer pozwala na skonfigurowanie serwera http. Ostatnia zakładka to zakładka pozwalająca na konfigurację serwera Samba.
3.12 Obsługa zdarzeń
W tej zakładce konfigurujemy sobie zdarzenia, mogą być one wywoływane podczas konkretnej akcji lub zapisane w harmonogramie. Możemy stworzyć ogromną liczbę zdarzeń, dzięki czemu możemy np. po wykryciu ruchu nagrywać film, wgrywać go jednocześnie na serwer FTP, wysłać do nas email z powiadomieniem oraz włączyć sygnał dźwiękowy na określony czas. Dobrze skonfigurowana funkcja jest niezwykle przydatna. Zaawansowany harmonogram zdarzeń pozwala na idealne dopasowanie wywoływania zdarzeń w określonym czasie. Druga zakładka to Record, gdzie ustalamy, jakim profilem mają być nagrywane filmiki oraz prefixy dla plików.
4. Podsumowanie
Kamera posiada ogromną liczbę funkcji, dzięki którym idealnie nadaje się do nadzoru zarówno mieszkania, jak sklepu czy biura. Ogromne możliwości montażu sprawiają, że można ją sprytnie ukryć praktycznie w dowolnym miejscu. PoE pozwala na ograniczenie ilości kabli, dzięki czemu instalacja jest łatwa i szybka. Jakość obrazu jest zadowalająca, taka rozdzielczość spokojnie wystarczy do domowego monitoringu czy nadzoru małego sklepu. Slot na karty microSD pozwala na oszczędności związane z kupnem NVR.
Ocena: | |
Budowa: | bardzo dobra |
Możliwości współpracy w sieci: | bardzo dobre |
Oprogramowanie: | bardzo dobre |
Funkcje: | bardzo dobre |
Parametry: | dobre |
Obsługa: | bardzo dobra |
Wyposażenie: | dobre |
Ogólna ocena: | |
Cena (sugerowana przez producenta): ok 500PLN |
IP-200PHD | |
Plusy: |
Komentarze
22 mega to może być beznadzieje jak ze smartfona albo jakość jak z lustrzanki.
Nie spodziewam się wiele po kamerze za 500zł ale ta informacja była by rozstrzygającą.
pozdrawiam