Jakość zdjęć i filmów
- aparat tylny (szerokokątny): 12 Mpx, f/1,8, PDAF, Smart HDR
- aparat tylny (zoom optyczny 2x): 12 Mpx, f/2,4, PDAF, Smart HDR
- aparat przedni: 7 Mpx f/2,2, Smart HDR
- filmy (tył): 4K UHD 60 kl/s + zwolnione tempo Full HD 240 kl/s, dźwięk stereo
- filmy (przód): Full HD, 60 kl/s
- stabilizacja optyczna (OIS): tak, w obu aparatach tylnych, (+ cyfrowa w aparacie przednim)
- lampa LED: tak (z tyłu, poczwórna)
- format zapisu zdjęć: HEIC, JPG, RAW/DNG (wymagana dodatkowa aplikacja np. Lightroom)
Przez 2 tygodnie testu iPhone XS wykonałem około 1000 zdjęć i kilkanaście filmów. Miałem okazję używać go przy dobrej pogodzie i słabej, w dzień i w nocy, wewnątrz i na zewnątrz i... muszę przyznać jedno: nie jest to telefon z najlepszym aparatem. Jest jednym z najlepszych, ale umieściłbym go raczej w pierwszej piątce, a nie w pierwszej trójce. Jestem jednak przekonany, że większość osób mając taki aparat w telefonie byłaby wręcz zachwycona.
iPhone XS - zdjęcie z aparatu tylnego
iPhone XS - zdjęcie z aparatu tylnego
iPhone XS - zdjęcie z aparatu tylnego
Miałem okazję testować wiele nowoczesnych flagowców i moim zdaniem jakość jest gorsza np. od OnePlus 6, Google Pixel 2 / Pixel 2XL i Galaxy Note 9. Oczywiście dotyczy to podstawowego formatu JPG, bo w formacie HEIC/HEIF niekiedy obraz jest lepszy (ale są to drobne różnice).
Apple iPhone XS może też zapisywać zdjęcia w RAW’ach, ale wymaga to użycia dodatkowej aplikacji, takiej jak choćby popularny Adobe Lightroom. W formacie RAW (DNG) jakość i szczegółowość jest bardzo dobra, ale ze względu na mniejszą rozdzielczość gorsza niż np. w Huawei P20 Pro.
iPhone XS - zdjęcie z aparatu tylnego (makro)
Na szczęście nie brakuje też zalet
Jest bardzo szybki - Dzięki nowemu procesorowi obrazu i ogólnej optymalizacji smartfon wykonuje i zapisuje zdjęcia tak szybko, że ledwie zdążę dotknąć przycisk migawki na wyświetlaczu, a fotka jest już zrobiona. Działa po prostu błyskawicznie. Nie spotkałem się z żadnymi „lagami” aparatu.
Świetne portrety - Szybkie i precyzyjne przetwarzanie obrazu w połączeniu z dopracowanym rozpoznawaniem głębi ostrości daje jeden z najlepszych trybów portretowych jaki można spotkać we współczesnych smartfonach. Jest on dostępny zarówno w aparacie tylnym, jak i przednim. Oceńcie sami poniższe zdjęcia (kliknijcie by powiększyć):
iPhone XS - tryb portretowy - aparat tylny
iPhone XS - tryb portretowy - aparat przedni
Tzw. „bokeh”, czyli rozmycie tła możemy regulować, nawet po wykonaniu zdjęcia. W praktyce możemy więc zapisać zdjęcie z rozmyciem, a jeśli się rozmyślimy zawsze możemy wejść do galerii, wyedytować zdjęcie i usunąć rozmycie.
Oświetlenie sceniczne - Tryb portretowy to nie tylko rozmyte tło, ale również możliwość wyboru oświetlenia. Moim zdaniem jest to funkcja całkiem ciekawa, bo niekiedy można faktycznie uzyskać bardzo nietypowe efekty.
iPhone XS - zdjecie z efektem oświetlenia scenicznego
Smart HDR - Apple iPhone XS mocno stawia na HDR. Aparat domyślnie robi zdjęcia właśnie w tym trybie. Moim zdaniem to dobrze, bo dynamika tonalna jest fantastyczna jak na telefon i w rezultacie zdjęcia są przyjemne dla oka. Smart HDR działa w każdym aparacie.
iPhone XS - aparat tylny, szerokokątny
iPhone XS - aparat tylny, zoom optyczny 2x
Stabilizacja optyczna w obu aparatach tylnych - Pisząc krótko: działa znakomicie. Apple moim zdaniem wykonało tutaj robotę na medal. Stabilizacja optyczna działa bardzo skutecznie w czasie fotografowania i filmowania.
Zoom optyczny 2x - iPhone XS ma z tyłu jeden aparat szerokokątny, a drugi przybliżający obraz dwukrotnie. Jest to zoom optyczny 2x, który wypada całkiem dobrze na tle konkurentów (szczególnie Galaxy Note 9 lub Galaxy S9+). Jakość obiektywu i sensora w aparacie z zoomem jest w pełni akceptowalna, ale oczywiście użyteczna tylko w dzień.
iPhone XS - aparat tylny, szerokokątny
iPhone XS - aparat tylny, zoom optyczny 2x
HEIF/HEIC - To skrót od High Efficiency Image File Format. W tym formacie iPhone XS może robić zdjęcia. Często są one znacznie mniejsze od zdjęć JPG, a mimo to niekiedy oferują trochę wyższą jakość. Aby sprecyzować format należy w ejść w Ustawienia - Aparat - Formaty. Pamiętajmy, że klasyczny JPG jest wciąż najbardziej kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi i programami do przeglądania zdjęć.
RAW vs JPG
iPhone XS - standardowe zdjecie JPG
iPhone XS - zdjecie RAW wywołane do JPG
Wysoka jakość nagrań - Pod względem jakości filmów iPhone XS to prawdziwa elita. Rozdzielczość 4K + płynność 60 kl/s + świetna stabilizacja optyczna + dobry dźwięk stereo + kodowanie H.265 + dobra jakość optyki sprawiają, że filmy z iPhone’a XS ogląda się z przyjemnością. Oczywiście sama stabilizacja daje radę w "normalnych" warunkach, ale jak widać na drugim filmie poniżej w czasie jazdy terenowej nie ma możliwości by sobie poradziła (żaden smartfon by nie dał rady, chyba, że zamontowany na gimbalu).
Podsumowanie
Jeśli sądzicie, że jestem fanbojem i zupełnie nie widzę wad iPhone XS, to muszę Was rozczarować. Moim zdaniem iPhone XS nie jest najlepszym smartfonem na rynku. Nawet gdyby kosztował o 1000 zł mniej, to i tak nie byłby najlepszy.
Nie mam zamiaru polecać go Wam wcale. Jeśli chcecie flagowca, to lepiej kupcie OnePlus 6, albo poczekajcie na OnePlus 6T.
Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że znajdzie się mnóstwo osób, które kupią iPhone XS. Czy zatem uważam, że źle wybrali? Z mojej perspektywy, jeśli te osoby znają system iOS, wiedzą jakie ma zalety, a jakie ograniczenia i stwierdziły, że iPhone XS to sprzęt, który idealnie spełni ich wymagania, to uważam, że dobrze zrobią kupując go.
Jeśli jednak macie zamiar kupić "ajfona" tylko po to, by świecić nadgryzionym jabłuszkiem na lewo i prawo, pokazując, że jesteście lepsi od innych, to... weźcie zastanówcie się nad sensem życia.
Tym optymistycznym akcentem chciałbym zakończyć recenzję iPhone XS. Miłego dnia!
Ocena końcowa:
- bardzo wysoka wydajność i szybkie działanie systemu iOS
- znakomity wyświetlacz OLED z HDR i 3D Touch
- atrakcyjna, wodoszczelna obudowa ze stalowymi ramkami
- smartfon bardzo wygodnie leży w ręce
- dobry aparat z zoomem optycznym 2x
- świetna stabilizacja optyczna w obu aparatach tylnych
- znakomita jakość filmów 4K 60 kl/s
- regulacja głębi ostrości w aparacie tylnym i przednim
- dobra jakość i donośność dźwięku z głośników
- znakomita jakość dźwięku z wyjścia Lightning
- bezprzewodowe ładowanie baterii
- ulepszone rozpoznawanie twarzy (TrueDepth Face ID)
- dość dobry czas pracy na baterii
- długi czas ładowania (słaba ładowarka w komplecie)
- brak klasycznego wyjścia słuchawkowego 3,5 mm
- brak przejściówki słuchawkowej mini jack 3,5 mm w komplecie
- Siri wciąż nie rozumie j. polskiego
- wysoka cena
Komentarze
20Poza tym fajna recenzja, dobrze się czyta.
Dlaczego zdjęcia są w tak niskiej rozdzielczości? Nawet po powiększeniu są znacznie mniejsze od fotek zrobionych innymi smartfonami i trudno porównywać detale.
Dla mnie użytkownicy tego telefonu to po prostu szpanerzy, którzy są w stanie wydać kupę kasy, by pochwalić przed innymi.
Tak więc nigdy nie kupię iphona ponieważ jeszcze nie zgłupiałem........
A biale sluchawki i nadgryzione jablko staja sie coraz bardziej synonimem glupoty i marketingowej papki w mozgu wlascicieli, niz elitarnosci.
Ale wynik i tak niezły.