Nieco inne cechy serwerów NAS będą ważne w przypadku urządzeń przeznaczonych do zastosowań w biurach i MSP. Tu niekoniecznie będą liczyć się funkcje multimedialne czy ładny wygląd. Cechy, które przedstawiliśmy powyżej będą także ważne w przypadku NAS-ów biznesowych, jednak oprócz nich przy wyborze serwera NAS warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka dodatkowych szczegółów.
Nie są one warunkiem koniecznym by uznać dane rozwiązanie za idealne. Jedna w dłuższej perspektywie mogą one ułatwić pracę administratora sieci i serwerów oraz ograniczać powstawanie wąskich gardeł związanych z przepustowością czy ciągłością pracy systemu.
Dwa interfejsy LAN z dodatkowymi funkcjami
Wykorzystanie pojedynczego interfejsu gigabitowego w serwerze NAS w domowej sieci LAN pozwoli bez trudu obsłużyć kilka komputerów. Urządzenie dzięki wysokiej wydajności poradzi sobie z jednoczesnym wysyłaniem streamu multimedialnego przy pomocy DLNA, odtwarzaniem muzyki na drugim komputerze, tworzenie kopii zapasowych czy kopiowaniem plików.
Nieco inaczej wygląda sytuacja z użytkownikami biznesowymi. Jeśli serwer NAS stanowi centralny magazyn danych to żądanie jednoczesnego dostępu do plików będzie generowane przez kilkunastu czy kilkudziesięciu użytkowników. W tym czasie system powinien działać nie tylko wydajnie ale i stabilnie bez przerw.
Dlatego też profesjonalne rozwiązania SMB posiadają nie jeden a dwa interfejsy sieciowe, które są wyposażone w dwie technologie. Jedna z nich to fail-over - rozwiązanie pozwalające na podłączenie dwóch kabli ethernet do tej samej sieci LAN. W przypadku awarii jednego z łącz jego rolę przejmuje drugi interfejs.
Z kolei link aggregation umożliwia zwiększenie niezawodności oraz prędkości przesyłania danych. Tu należy jednak pamiętać, że funkcja wymaga podłączenia NAS-a do przełącznika sieciowego obsługującego protokół 802.3ad.
Hot swap
Nieprzerwana praca serwerów to jedno z zadań, które stawia się przed tego typu urządzeniami. Jest to ważny element nie tylko w przypadku usług sieciowych ale także zwykłych serwerów plikowych czy usług intranetowych. O ile zabezpieczymy odpowiednio łącze LAN oraz skonfigurujemy odpowiednio mechanizm RAID o tyle wyłączanie systemu NAS w celach administracyjnych (np. wymiana dysków) w czasie pracy firmy nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Dlatego wybierając serwer NAS dla firmy wybierajmy modele, które obsługują nie tylko RAID 1, RAID 5, RAID 6 czy 10 a także te modele, które umożliwiają wymianę dysków twardych na gorąco bez konieczności wyłączania zasilania. By wymienić dysk po prostu wyciągamy szufladę, wkręcamy nowy dysk a następnie wkładamy szufladę do zatoki. Pozostanie kliknięcie przycisku odbudowywania lub naprawy i kilka godzin oczekiwania.
Moduły rozszerzające i rozbudowa powierzchni
Kilka terabajtów powierzchni dyskowej, mnóstwo projektów, plików, danych, kopii zapasowych i nagle okazuje się, że nasz serwer NAS nie posiada miejsca na dyskach. Co w takim wypadku zrobić? Wymiana dysków na większe? Jest to możliwe i dość proste jeśli skonfigurowaliśmy macierz RAID to możemy rozszerzyć powierzchnię bez wyłączania serwera.
Proces wymiany i rozszerzania macierzy będzie niemożliwy jeśli posiadamy dyski o maksymalnej pojemności. W takim przypadku pozostają dwa rozwiązania. Jedno z nich to podłączenie do serwera NAS dodatkowych dysków USB lub eSATA. I tu sprawdzi się zakup pamięci masowej z portami USB 3.0 i kilkoma portami eSATA co pozwoli na szybki transfer danych.
Wykorzystanie eSATA umożliwi rozbudowę NAS-a o specjalne stacje rozszerzające. Są to dodatkowe moduły z kilkoma zatokami dyskowymi, które po podłączeniu do serwera NAS mogą stanowić dodatkową powierzchnię i możliwość rozszerzenia zbyt małych wolumenów.
Zapasowe zasilanie
Podłączenie serwera NAS do zasilacza UPS oraz skonfigurowanie jego zachowania w przypadku zaniku zasilania jest tylko połową sukcesu. Zabezpieczenie bateryjne nie uchroni nas przed dłuższą przerwą w dostawie energii. Może być to ważny czynnik w momencie gdy serwer NAS pełni funkcję nie tylko serwera plików ale również np. serwera VPN czy serwera mail.
Przerwanie ciągłości pracy może skutecznie unieruchomić niektóre elementy firmy. Można oczywiście wyposażyć serwerownię w pojemny zasilacz UPS lub agregat, który będzie w stanie podtrzymać zasilanie przez kilka godzin. Jednak nie zabezpieczy nas to przed uszkodzeniem zasilacza serwera NAS. W takim przypadku przerwa w dostępie do usług może być dużo dłuższa.
Mając na uwadze powyższe czynniki przy zakupie NAS-a warto rozważyć wybór modelu z redundantnym zasilaniem. W zależności od konstrukcji serwera zasilacz może mieć funkcję wymienialnego modułu wewnętrznego lub zewnętrznego elementu, który może być opcjonalnym zakupem.
Współpraca z Active Directory
Usługa Active Directory to element sieci Microsoft Windows pozwalająca na łatwe zarządzanie komputerami, użytkownikami, systemami druku oraz zasobami sieciowymi i udostępnionymi. Centralizacja systemu zarządzania zasobami pozwala w szybki sposób konfigurować i stosować odpowiednie ustawienia w sieci lokalnej.
Wdrażając serwer NAS do środowiska AD warto jest podłączyć go do domeny. Pozwoli to na zintegrowanie grupy i użytkowników oraz dostosowanie zabezpieczeń i ułatwi zarządzanie uprawnieniami do zasobów udostępnionych serwera NAS.
Obsługa protokołu iSCSI i maszyn wirtualnych
Protokół iSCSI jest systemem komunikacji i wykonywania operacji dyskowych na komputerze serwerze poprzez protokół TCP/IP. Komunikacja odbywa się przy wykorzystaniu tzw. inicjatora iSCSI oraz celu iSCSI. Celem iSCSI jest zazwyczaj serwer, który udostępnia powierzchnię danych i posiada skonfigurowane jednostki logiczne LUN, które mogą obejmować różne powierzchnie serwera NAS.
Używając protokołu iSCSI możemy w prosty sposób tworzyć dodatkowe powierzchnie dyskowe i wolumeny na komputerach inicjatorach iSCSI. Będą one widoczne przez system jako standardowe jednostki dyskowe.
Usługę iSCSI na biznesowych serwerach NAS warto wykorzystać w inny sposób. Kupując serwer NAS należy zwrócić uwagę czy jest on zgodny z systemami wirtualizacji. Dzięki temu po instalacji na serwerze środowiska wirtualizacji, np. Hyper-V będziemy mogli użyć iSCSI oraz serwera NAS w celu skonfigurowania wolumenów dla każdej z maszyn fizycznych.
Dodatkowe funkcje serwera NAS
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie serwera NAS dla biznesu? Przede wszystkim na dodatkowe funkcje sieciowe i administracyjne. Warto by serwer NAS oprócz udostępniania plików poprzez protokół SMB,, AFP, NFS następujące cechy:
- serwer FTP
- serwer DHCP
- obsługę protokołu SNMP - umożliwia monitorowanie serwera przy użyciu narzędzie zarządzających siecią
- serwer VPN z obsługą popularnych protokołów (PPTP, L2TP, OpenVPN)
- serwer Syslog - pozwala scentralizować logi systemowe z różnych urządzeń lub stacji roboczych w sieci
- rozbudowany system powiadomień - nie tylko mail ale również poprzez komunikatory czy urządzenia mobilne
- dodatkowe pakiety biznesowe i sieciowe - MySQL, PHP, serwer WWW, systemy CMS, platformy programistyczne, systemy ERP, narzędzia do pracy grupowej
Są to dodatkowe niewielkie funkcje, które mogą ułatwić administrację serwerem.