Kiano Elegance 13.3 360 - test taniego konwertowalnego laptopa
Laptopy

Kiano Elegance 13.3 360 - test taniego konwertowalnego laptopa

przeczytasz w 3 min.

Test Kiano Elegance 13.3 360 - konwertowalnego laptopa z dotykowym ekranem obracanym o 360 stopni i rozdzielczości Full HD. Laptop może pochwalić się smukłą i lekką obudową oraz podzespołami, które pozwolą na przeglądanie internetu i obsługę podstawowych aplikacji.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

wygodna klawiatura; dotykowy, obrotowy ekran Full HD IPS; wysoka jasność wyświetlacza; lekka i smukła obudowa; czytnik linii papilarnych; możliwość montażu dodatkowego dysku; nielimitowana licencja Minecraft; atrakcyjna cena

Minusy

podstawowa wydajność; kiepski touchpad; brak podświetlenia klawiatury

Wśród tanich laptopów, czyli takich, których cena oscyluje wokół 1-1,5 tys. złotych, coraz częściej pojawiają się urządzenia marki Kiano. Czy tanie musi oznaczać pośledniej jakości? Testowałem już kilka laptopów tego producenta i zdążyłem się przekonać, że niekoniecznie. M.in. bliźniaczy model Kiano Elegance 13.3, który w testach towarzyszył mi wyjątkowo długo.

Oczywiście pod warunkiem, że spojrzy się na nie w określony sposób, z określonymi oczekiwaniami. Są to bowiem komputery do podstawowych zastosowań, a za takie uznaję przeglądanie internetu, pisanie, czy oglądanie filmów.

Kiano Elegance 13.3 360 potrafi sobie z tym poradzić, a poza tym oferuje coś, czego w tej półce cenowej próżno szukać. Dotykowy, obracany o 360 stopni ekran o rozdzielczości Full HD. Podzespoły nie są wprawdzie najwyższych lotów, trudno bowiem za takie uznać procesor Intel Celeron, ale już 4 GB pamięci RAM i dysk 64 GB wyglądają lepiej.

Co jeszcze ma w zanadrzu konwertowalny laptop za 1300 zł? Pora się przekonać.

Specyfikacja techniczna Kiano Elegance 13.3 360:

ModelKiano Elegance 13.3 360 Minecraft Edition
Cena w dniu testu1299 zł
Gwarancja24 miesiące
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa, brak podświetlenia
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 13.3", 1920x1080
» IPS, błyszcząca
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 360 stopni
Procesor» Intel Celeron N3350
» 2 rdzenie/2 wątki
» 1.1 GHz, Turbo 2.4 GHz, 2MB cache
» technologia 14 nm
Pamięć» RAM: 4 GB, DDR3 1600 MHz
» max: 4 GB RAM
Karta graficzna» Intel HD 500
Dysk twardy» 64 GB eMMC
model: SanDisk DF4064
» możliwość instalacji dysk SSD do 128 GB
Napęd optycznybrak
Bateria9000 mAh
Wymiary31 x 21 x 1.2 cm
Waga1,4 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 b/g/n
» Bluetooth 4.0
Złącza» 2x USB 3.0
» 1x mini HDMI
» czytnik kart pamięci microSD (do 128 GB)
» gniazdo audio
» czytnik linii papilarnych
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa 2 Mpix
» Minecraft

Stylistyka i jakość wykonania

Na pierwszy rzut oka laptop ten niczym nie różni się od testowanego już przeze mnie Kiano Elegance 13.3. Jedynie liczba 360 w nazwie sugeruje, że jest to model o zupełnie innej konstrukcji. Po bliższych oględzinach da się jednak zauważyć kilka różnic, które decydują o charakterze urządzenia.

Kiano Elegance 13.3 360 przód

Zacznę od podobieństw. Przede wszystkim Kiano Elegance jest...eleganckie. Naprawdę. Za każdym razem, kiedy zabieram się za testy urządzeń tej marki zaskakuje mnie to, bowiem cały czas z tyłu głowy mam ich cenę. Pokuszę się o stwierdzenie, że wśród urządzeń poniżej 1500 zł Kiano nie ma praktycznie konkurencji pod względem stylistyki i jakości wykonania, a i niejeden droższy laptop mógłby się czasem schować.

Obudowa wykonana jest w całości z tworzywa sztucznego o matowej powierzchni, które stara się imitować szczotkowane aluminium i wychodzi mu to całkiem udanie. Konstrukcja jest solidna i nie poddaje się łatwo naciskom. Jedynie środkowa część panelu roboczego, bezpośrednio pod ekranem wypada gorzej. Cała reszta jest sztywna, nawet pokrywa ekranu, co w tym przypadku jest szczególnie istotne.

Kiano Elegance 13.3 360 przód i tył

Jeśli chodzi o ekran, to tutaj są największe różnice w stosunku do "zwykłego" Kiano Elegance 13.3. Cały front jest bowiem jednolitą taflą szkła, więc nie znajdziemy tutaj klasycznych ramek ekranu.

Ma to swoje uzasadnienie w fakcie, że zastosowano tutaj oczywiście panel dotykowy. Z tego też względu kamerka internetowa jest osadzona wewnątrz obudowy i nie wystaje poza jej powierzchnię, co prezentuje się znacznie lepiej.

Kolejna różnica to zawiasy, które tutaj są dwa, podczas gdy w niekonwertowalnym Kiano zastosowano jeden podłużny zawias. Ekran można obrócić o 360 stopni i korzystać z urządzenia w trybie tabletu.

Kiano Elegance 13.3 360 tryb tabletu

Ponieważ Kiano Elegance 13.3 360 waży 1,4 kg, jest to całkiem wygodny sposób na przeglądanie internetu, czy oglądanie filmów. Z jednym jednak zastrzeżeniem, o którym wspomnę za chwilę.

Złącza

Liczba złączy jest standardowa jak na laptopa o smukłej konstrukcji, w dodatku konwertowalnego. Po prawej stronie znajdziemy port USB, złącze mini HDMI oraz gniazdo zasilania.

Kiano Elegance 13.3 360 prawy bok

Po przeciwnej stronie umieszczono kolejne USB (oba są w standardzie 3.0), gniazdo słuchawkowe, czytnik kart pamięci microSD, a także przełącznik, który dezaktywuje klawiaturę.

Kiano Elegance 13.3 360 lewy bok

Klawiatura i touchpad

Kiano może pochwalić się całkiem niezłą klawiaturą. Pisanie na niej jest naprawdę wygodne, nawet pomimo twardego skoku klawiszy. Same klawisze są sporych rozmiarów, więc nie ma problemów z błędnie wciskanymi znakami. Udało się to uzyskać, zmniejszając górny rząd klawiszy funkcyjnych oraz kursorów. Najważniejsze dla użytkownika pozostałe obszary klawiatury są już standardowych rozmiarów.

Wspomniałem już o tym wcześniej, ale warto to podkreślić. Kiano jest naprawdę solidne, co ma swoje odzwierciedlenie także w klawiaturze. W trakcie pisania klawisze nie uginają się, aby tak się stało, trzeba użyć większej siły. Duży plus za ten aspekt wykonania.

Kiano Elegance 13.3 360 klawiatura

Jedyne, do czego można mieć zastrzeżenia, to brak podświetlenia, ale to prawdopodobnie zbyt wygórowane oczekiwana w stosunku do laptopa za niespełna 1300 zł. Dość nietypowe jest także umiejscowienie klawisza Delete.

Jest jeszcze jedna rzecz. Otóż zazwyczaj w laptopach konwertowalnych w momencie, gdy obracamy ekran, klawiatura jest automatycznie wyłączana. Tutaj niestety tak się nie dzieje. Jeśli chcemy uniknąć przypadkowych wciśnięć klawiszy, kiedy korzystamy z Kiano w trybie tabletu, trzeba skorzystać ze wspomnianego wcześniej przełącznika na lewym boku.

O ile to jeszcze jestem w stanie zrozumieć, tak fakt, że touchpad pozostaje przez cały czas aktywny, już nie bardzo. Po prostu jest to irytujące, kiedy trzymając laptopa w ręce, bezwiednie przesuwam kursorem. Przełącznik powinien dezaktywować także gładzik. A tak trzeba o tym pamiętać i wyłączyć go skrótem klawiszowym Fn+F2, co jest o wiele mniej wygodne.

O touchpadzie chciałbym powiedzieć równie wiele dobrego, ale niestety nie jest to możliwe. O ile jego obsługa jednym palcem, czyli poruszanie się po stronie internetowej, kliknięcia w linki przebiegają w miarę bezproblemowo, to korzystanie z gestów potrafi doprowadzić do białej gorączki. Najczęściej zamiast przewijania strony zostaje ona powiększona lub pomniejszona, co jest bardzo irytujące. Poza tym precyzja gładzika pozostawia sporo do życzenia.

Na szczęście można posiłkować się dotykowym ekranem, który w wielu sytuacjach będzie po prostu wygodniejszy. Problem oczywiście nie dotyczy osób, które preferują korzystanie z myszki.

Rozmiary touchpada są standardowe jak na typ laptopa. Przyciski są zintegrowane z płytką sensoryczną. Ich klik jest płytki i głośny.

Kiano Elegance 13.3 360 touchpad

W narożniku gładzika umieszczono jeszcze czytnik linii papilarnych. To miłe zaskoczenie, nieczęsto bowiem w laptopach z tej półki cenowej znaleźć można to udogodnienie.

Kiano Elegance 13.3 360 czytnik linii papilarnych

Czytnik działa bez zarzutu. W większości przypadków za pierwszym razem rejestruje dotknięcie i pozwala na znacznie szybsze logowanie się do systemu, bez konieczności wpisywania hasła bądź pinu. Te jednakże muszą być ustalone w ustawieniach systemowych, w przeciwnym razie nie możemy korzystać z tej formy logowania się do systemu.


Na kolejnych stronach znajdziesz testy wydajności, ocenę ekranu, pomiar czasu pracy na baterii oraz kulturę pracy laptopa.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login