Kingston MobileLite Wireless Pro - powerbank, router i czytnik w jednym
Kingston MobileLite Wireless Pro to nie tylko mobilny router, lecz również powerbank, czytnik kart oraz urządzenie do wykonywania kopii zapasowej danych.
mobilny router ze standardem Wi-Fi 802.11b/g/n/ac; spora bateria 6700 mAh; funkcja powerbanku; wbudowana pamięć 64 GB; możliwość wykonania kopii zapasowej danych na pendrive oraz kartę SD; kompaktowe wymiary oraz waga;
Minusyaplikacja Kingston MobileLite mogłaby być bardziej intuicyjna; cena;
Kingston MobileLite Wireless Pro - powerbank, router Wi-Fi, czytnik kart i nie tylko
Kingston MobileLite Wireless Pro to kolejne urządzenie, które z całą pewnością ułatwi nam intensywne życie w ruchu. W tej niepozornej, małej obudowie umieszczono nie tylko przenośną baterię, czyli powerbank. Znajdziemy tu również czytnik kart, port USB dla pendrive'a lub dysku, router Wi-Fi oraz dodatkową pamięć do bezprzewodowej archiwizacji danych ze smartfona. Całość kosztuje ok. 460 zł. Sprawdźmy czy warto.
Budowa oraz ergonomia
Obudowa została wykonana w większości z czarnego, matowego plastiku, jednak jego powierzchnia górna jest błyszcząca. W trakcie używania będzie łatwo zbierać drobne ryski. Wymiary MobileLite Wireless Pro są dość kompaktowe w porównaniu do dużych możliwości tego pudełeczka - 76 x 116 x 24 mm (wys./szer./gł.). Urządzenie z całą pewnością zmieści się do większej kieszeni, a z jego przenoszeniem w plecaku czy torebce nie będzie żadnego problemu. Ciężar to zaledwie 192 g.
Góra urządzenia ma wbudowane 3 diody (ładowanie/zasilanie, stan łączności Wi-Fi, przekazywanie internetu).
Przednia ścianka kryje w sobie dwa przyciski. Czerwony jest odpowiedzialny za włączenie/wyłączenie routera, natomiast mniejszy, schowany w obudowie umożliwia zresetowanie ustawień. Bliżej prawej krawędzi umieszczono port microUSB, który umożliwia naładowanie wbudowanej baterii o pojemności 6700 mAh.
W lewym boku Kingstona umieszczono pełnowymiarowy port USB oraz slot na karty SD. W ten pierwszy można wsunąć jakąkolwiek pamięć USB np. pendrive’a czy też dysk przenośny. W miejsce na karty SD można włożyć nie tylko „duże” karty SD, lecz również mniejsze microSD wraz z odpowiednią przejściówką (którą znajdziemy w opakowaniu).
Prawa ściana zawiera jedynie port na kabel Ethernet. Tył został pozbawiony jakiejkolwiek funkcjonalności.
Power Bank
MobileLite Wireless Pro posiada wbudowaną baterię o pojemności 6700 mAh, która służy nie tylko do zasilania wewnętrznych komponentów, lecz również urządzeń mobilnych, które podłączymy do portu USB. Dzięki temu jesteśmy w stanie naładować w pełni dwukrotnie smartfona wyposażonego w akumulator o pojemności ok. 3000 mAh.
W trakcie mojego testu na pojedynczym ładowaniu MobileLite Pro udało mi się naładować dwukrotnie od 0 do 100% baterię w Samsungu Galaxy Note 4, który jest wyposażony w baterię o pojemności 3220 mAh oraz jeden raz iPada mini 4 (5124 mAh). Pełne naładowanie Samsunga trwało niecałe 2 godziny, podczas gdy czas ładowania tabletu sięgnął niemal 3,5 godziny.
Router Wi-Fi - 5 GHz i 802.11ac
Wbudowany port WLAN Ethernet umożliwia wykorzystanie MobileLite Wireless Pro w roli przenośnego routera. Będąc w hotelu czy też w pracy często do dyspozycji mamy jedynie internet „po kablu”. Kingston MobileLite Wireless Pro został wyposażony w interfejs sieci bezprzewodowej 5 GHz 802.11ac (oraz standardowy 2,4 GHz 802.11b/g/n). Zazwyczaj gwarantuje on lepszą szybkość połączenia niż typowe Wi-Fi 2,4 GHz.
Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie przeglądać zawartość sieci bez praktycznie żadnych opóźnień, o ile nasze urządzenie obsługuje standard 5 GHz i mamy do dyspozycji wystarczająco szybkie łącze internetowe.
W trakcie mojego testu przetestowałem szybkość połączenia jakie gwarantuje MobileLite Pro zarówno na sieci 5 GHz jak również 2,4 GHz.
Deklarowana przez dostawcę prędkość transmisji internetowej to ok. 100 Mb/s (pobieranie) i 4 Mb/s (wysyłanie). W moim teście głównie porównywałem to jaką szybkością cechowało się pobieranie, gdyż stosunkowo niska szybkość wysyłania w każdej sytuacji była maksymalna. Pomiar referencyjny na kablu Ethernet i laptopie z kartą sieciową Bigfoot Killer E2200 dał wynik ok. 96 Mb/s.
Testowany Kingston przeznaczony jest głównie do współpracy z urządzeniami mobilnymi, więc w teście szybkości połączenia bezprzewodowego wykorzystałem smartfona Samsung Galaxy S6 edge+. Pomiary na początku wykonałem 1 metr od routera. Jak się jednak okazało nawet stojąc 4-5 metrów od Kingstona można było otrzymać podobne rezultaty na sieci 5 GHz. Spadek był naprawdę niewielki (z 95 na 91 Mb/s). W trybie 2,4 GHz było gorzej (spadek o ok. 40%).
Po lewej wyniki uzyskane na sieci 2,4 GHz a po prawej na 5 GHz.
Jak widać wynik uzyskany przez sieć 5 GHz jest o wiele lepszy. Można też zauważyć zdecydowanie lepszą stabilność połączenia. Tryb 5 GHz polecam do codziennego użytku. Wbudowana bateria Kingstona pozwoliła na około 5-godzinne działanie sieci 5 GHz z podłączonymi do niej 2 urządzeniami.
Kopia zapasowa danych
Coraz częściej producenci rezygnują z umieszczania w swoich urządzeniach portów na karty micro SD, które umożliwiłyby łatwe rozszerzenie ich pamięci. Osoby chcące wykonać kopię zapasową swoich zdjęć muszą korzystać z „chmury” czy też po prostu pamiętać o tym by regularnie zgrać je na swój komputer.
MobileLite Wireless rozwiązuje ten problem. Nie tylko obsługuje karty SD/microSD oraz nośniki USB, ale ma też własną, wbudowaną pamieć o pojemności 64 GB (realna pojemność to niecałe 59 GB).
Wszystkie kopie zapasowe można wykonywać bezprzewodowo przez Wi-Fi przy pomocy aplikacji Kingston MobileLite. Nasze dane mogą trafić bezpośrednio do pamięci MobileLite Pro lub na jedną z pamięci zewnętrznych. Jest to bardzo prosta i szybka metoda archiwizacji danych, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy poza domem lub biurem. Rozwiązanie jest znacznie szybsze od przesyłania plików do chmury (na dysk internetowy).
Aplikacja Kingston MobileLite Wireless
Aplikację tę testowałem w połączeniu ze smartfonem Samsung Galaxy Note 4, który działał pod kontrolą Androida 5.1.1.
Duża funkcjonalność, niezbyt przyjazny interfejs
Aplikacja Kingston MobileLite Wireless przeszła już długą drogę. Ostatni raz miałem z nią styczność podczas korzystania z Kingston MobileLite Wireless G2. Obecnie działa ona o wiele stabilniej niż kiedyś i jest zdecydowanie lepiej zoptymalizowana. Problemem według mnie wciąż pozostaje jednak niezbyt przyjazny, ociężały interfejs, który utrudnia wygodne korzystanie z funkcjonalności Kingstona.
Po pierwsze jest on nieintuicyjny i czasem trzeba kilkunastu „kliknięć” aby znaleźć to czego się szuka. Po drugie w wielu miejscach widać błędy w ułożeniu tekstu, który potrafi wyjechać na przykład poza ekran smartfona. Sprawa wygląda o wiele lepiej na urządzeniach z iOS.
Poza tymi wadami, aplikacja działa prawidłowo i nie można narzekać na jej funkcjonalność.
Możemy wykonać kopie zapasową wszystkich danych z naszego urządzenia. Bardzo przydatna okazuje się także funkcja automatycznego tworzenia kopii zapasowej wykonanych zdjęć, która pozwala na szybkie wysłanie ich na MobileLite Pro. Wszystkie pliki jakie znajdują się na urządzeniu lub pamięciach zewnętrznych podłączonych do niego możemy otwierać (o ile nasz smartfon/tablet na to pozwala), udostępniać, a także segregować.
W przypadku Samsunga Galaxy Note 4 połączonego przez sieć 5 GHz do Kingstona tworzenie kopii zapasowej zdjęć oraz filmów (łącznie około 7 GB danych) trwało nieco ponad 2 minuty. Na dysk online przesyłalibyśmy to wielokrotnie dłużej.
Podsumowanie
Kingston MobileLite Pro jest udanym urządzeniem, które z całą pewnością ułatwia życie w ruchu. Dzięki niemu możemy naładować smartfona poza domem, zrobić szybką kopię zapasową zdjęć, filmów, muzyki i dokumentów oraz wygodnie utworzyć szybki hotspot Wi-Fi.
Jedynym mankamentem Kingstona jest według mnie cena wynosząca około 450 zł. Za połowę mniej możemy kupić siostrzany, nieco uboższy model Kingston MobileLite G3, który cechuje się niemalże identyczną budową co MobileLite Pro. Tak samo jak on obsługuje sieci Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pozwala też wykonać kopię zapasową, ale tylko na nośniki zewnętrzne. Poza brakiem pamieci wbudowanej G3 oferuje też mniejszą baterię.
Decyzja czy na Kingtona MobileLite Wireless Pro warto wydać dodatkowe dwie stówki należy oczywiście do Was. Moim zdaniem decydując się na droższy model nie będziecie żałowali.
Ocena końcowa:
- Mobilny router ze standardem Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
- Spora bateria 6700 mAh
- Funkcja powerbanku
- Wbudowana pamięć 64 GB
- Możliwość wykonania kopii zapasowej danych na pendrive oraz kartę SD
- Kompaktowe wymiary oraz waga
- Aplikacja Kingston MobileLite mogłaby być bardziej intuicyjna
- Cena
Może Ciebie również zainteresować:
Komentarze
3