Czy możemy jednoznacznie stwierdzić, jakie urządzenie jest dla nas lepsze, laptop czy tablet? A może jednak ultrabook konwertowalny? Przed podjęciem decyzji warto zadać sobie pytanie: do czego i jak zamierzasz używać komputera. Do pracy, do nauki, rozrywki? A może dla Ciebie ważniejsza będzie mobilność i wytrzymała bateria? Wybór może być kwestią osobistych preferencji, ale aby o nich zadecydować warto zapoznać się z cechami i możliwościami każdego z urządzeń.
Dla osób gotowych do zakupu, lecz nie dysponujących tak obszerną wiedzą na temat sprzętu, jak większość naszych zaawansowanych czytelników, przygotowaliśmy ten prosty poradnik. Analizujemy poszczególne cechy, typujemy najlepsze urządzenia w pewnych zastosowaniach. Nasi redakcyjni eksperci ocenili je w kilkunastu kategoriach, których podsumowanie będzie pomocne w podjęciu decyzji. Zapraszamy!
Wydajność ogólna
Ogólna sprawność działania komputera to rzecz bezpośrednio wpływająca na komfort użytkowania. Dzięki zastosowaniu wydajnych procesorów takich jak np. intel Core i5, Core i7, nowe ultrabooki i laptopy wykorzystywać możemy do większości typowych zadań, wliczając to pracę biurową, zabawę z multimediami i przeglądanie internetu. Tak naprawdę oba typy urządzeń mogą pełnić funkcję stacji roboczych, które w pełni zastąpią tradycyjnego, stacjonarnego „peceta”. Nie da się tego samego napisać o zwykłym tablecie, który zazwyczaj dysponuje znacznie mniejszą wydajnością i bardziej ograniczonym systemem operacyjnym. Zaoferuje on komfortowy dostęp do internetu, muzyki i gier nawet w podróży, ale wydajnie pracować na nim się nie da.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: ilość użytkowników jednego komputera; montaż filmów HD; zaawansowana edycja zdjęć; prace graficzne; tworzenie złożonych arkuszy i prezentacji.
Wydajność w grach
Na ultrabooku da się grać. Z reguły wyposażone są one w ekonomiczne karty graficzne zintegrowane z procesorem. Jednak coraz większa popularność tych urządzeń sprawia, że producenci wyposażają je także w dodatkowe, bardzo wydajne układy graficzne, na których można uruchomić również bardziej zaawansowane gry.
W laptopach znajdziemy jeszcze wydajniejsze układy graficzne, które umożliwiają grę w najnowsze tytuły w wysokiej jakości obrazu i komfortową płynnością obrazu.
Wydajności graficznej tabletów nie da się porównać bezpośrednio z laptopami. Gry są zoptymalizowane tak, że działają na większości urządzeń ultramobilnych, ale ich grafika nie może równać się z produkcjami na platformę PC.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: możliwość wykorzystania zewnętrznych kontrolerów, rozrywka mobilna czy stacjonarna, wymagania wobec poziomu graficznego gier, wymagany czas pracy na baterii
Komfort pisania
Najwyższy komfort pisania oferuje oczywście klawiatura sprzętowa. W laptopach i ultrabookach jest wyposażeniem standardowym. W przypadku tabletów klawiatura może być urządzniem opcjonalnym, z reguły dokupiona oddzielnie, i nie zawsze jest tak wygodna jak tak w laptopach. Ultrabooki konwertowalne mają tę przewagę, że są lekkie i poręczne, więc pisać możemy wygodnie np. trzymając urządzenie na kolanach lub używając go na kanapie, a w razie potrzeby zmienić go w tablet dotykowy.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: wpisywanie dużej ilości tekstu do komputera; bardzo częste odpowiadanie na maile; aktywny udział w dyskusjach na forach internetowych.
Komfort obsługi dotykowej
Klasyczne laptopy zazwyczaj pozbawione są ekranu pojemnościowego. Lepiej pod tym względem prezentują się laptopy konwertowalne (z dotykowym ekranem) lub z odłączanym ekranem (po rozpięciu ekran pełni funkcję tabletu). Są one jednak wyposażone w system Windows 8. Dotykowy ekran to nie jedyny element, który czyni urządzenie komfortowym w obsłudze. Najwyższy komfort pod tym względem oferują mimo wszystko dedykowane tablety. Ich systemy operacyjne - np. Android czy iOS - mają interfejsy zaprojektowane głównie z myślą o obsłudze za pomocą dłoni.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: częste przeglądanie internetu; częste oglądanie filmów na youtube; czytanie czasopism w wersji elektronicznej, artykułów lub e-booków.
Różnorodność oprogramowania
Większość nowoczesnych laptopów i ultrabooków wyposażonych jest w system Windows 8. Możemy w nim zainstalować właściwie każdy rodzaj oprogramowania, począwszy od prostych aplikacji narzędziowych, a kończąc na profesjonalnych pakietach, takich jak Adobe Photoshop. Urządzenia te mogą w pełni zastąpić komputer stacjonarny. Na tabletach można wygodnie przeglądać internet, słuchać muzyki i oglądać filmy w podróży, ale do profesjonalnych projektów i zadań raczej się nie nadają. Wybór oprogramowania w sklepie Google Play czy App Store jest ogromny, jednak zazwyczaj aplikacje na tablet są mocno uproszczone. Trudno przy ich użyciu wykonać profesjonalne prace lub wymagające większej precyzji.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: konieczność używania aplikacji dedykowanych dla PC - w pracy, na uczelni lub w szkole.
Rozmiar i waga
Zalety tabletów z pewnością docenimy przeglądając internet na ławce w parku, oglądając film w samolocie, czy czytając książkę w autobusie. Ekrany o rozmiarze 10-cali oferują zadowalający komfort do czytania i oglądania, a tablety ważą zazwyczaj trzy razy mniej niż laptop z ekranem dotykowym. Jeszcze lżejsze i bardziej komfortowe są tablety 7-calowe, ale mniejsze wyświetlacze nie spisują się dobrze w każdym zastosowaniu. Jeśli zamierzasz połączyć mobilność z wydajnością i uniwersalnością, to optymalny będzie konwertowalny ultrabook z ekranem dotykowym. Takiego komputera nie musimy trzymać na blacie biurka - ultrabook, który waży 1,5 kg będzie poręczny również wtedy, gdy używamy go poza biurkiem.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: częstotliwość korzystania z urządzenia poza biurkiem, np: uczelnia, konferencje, autobus, pociąg; częste podróżowanie z podręcznym bagażem.
Ilość pamięci na dane
W pamięci komputera przechowujemy wszystkie najważniejsze dane. Najwięcej miejsca zazwyczaj zajmują zdjęcia, filmy, muzyka, gry, duże projekty graficzne lub multimedialne. Największej ilości miejsca na dane możemy oczekiwać od laptopów. Czasami możemy używać jednocześnie szybkiego nośnika SSD i pojemnego dysku HDD.
Pod tym względem tablety wypadają bardzo skromnie. Ilość pamięci masowej jest w nich niewielka.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: duża biblioteka muzyki, filmów, zdjęć; zgrywanie zdjęć lub filmów z aparatu, smartfona, kamery; pobieranie dużej ilości danych z internetu.
Ważne! Duże ilości danych można również przechowywać poza urządzeniem, np: na domym serwerze plików NAS lub w chmurze internetowej. Jest to jednak dodatkowy wydatek.
Styl i jakość wykonania
Trudno jest określić jednoznacznie czy tablety są ładniejsze od laptopów, ale z pewnością wyróżnić należy ultrabooki. Są bardziej smukłe i wyglądają nowocześniej. Jakość materiałów to rzecz odrębna, ale przyznać musimy, że aluminium i szkło stosowane w wielu ultrabookach jest bardziej szlachetne i wygląda lepiej niż tworzywo sztuczne w tabletach.
Jakość wykonania jest uzależniona od ceny. W każdej kategorii znajdziemy produkty wykonane świetnie, jak i słabo. W ogólnym rozrachunku jednak najlepiej wypadają ultrabooki w aluminiowych obudowach. Szczotkowane aluminium prezentuje się bardzo elegancko i nadaje obudowie prestiżu, ale najlepiej spisuje się w kolorze naturalnym (jeśli jest lakierowane, to można je łatwiej uszkodzić).
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: częstotliwość korzystania z urządzenia; używanie komputera poza biurkiem; częste przenoszenie i podróżowanie z komputerem.
Cena
Przeciętny tablet kupić możemy już za kilkaset złotych. Średniej klasy laptop kosztuje od 1200 do 2500 zł, a na ultrabooka dotykowego warto zarezerwować minimum 2500 zł. Oczywiście za wyższą cenę otrzymamy wydajniejsze i lepiej wyposażone komputery. Niekiedy lepiej jest wydać nieco więcej i zyskać o połowę wyższą wydajność, szerszą funkcjonalność czy jakość wykonania.
Warto mieć na uwadze, że prosty tablet jest tanim urządzeniem, ale pod względem możliwości i wydajności na pewno zestarzeje się szybciej niż laptop i ultrabook. Jeśli planujemy zakup sprzętu na trzy/cztery lata, lepiej ponieść wyższy koszt inwestując w bardziej uniwersalne urządzenie.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: częstotliwość korzystania z urządzenia; planowana żywotność; zastosowanie komputera w przyszłości; wymagania względem wydajności i funkcji.
Uniwersalność
Ultrabooki konwertowalne łączą w sobie najlepsze cechy tabletów i laptopów. Są wydajne i dysponują bardziej wszechstronnym systemem operacyjnym, a przy okazji obsługiwać można je w sposób dotykowy. Można ich używać zarówno do profesjonalnej pracy, jak i rozrywki w czasie wolnym. Podobnie jak na tabletach możemy pograć sobie w relaksujace gry np. Angry Birds, ale nie musimy na tym poprzestawać.
Tablety z pewnością aż tak uniwersalne nie są. Owszem, we współczesnym świecie coraz częściej zdarzają się sytuacje, które wymagają użycia małego, dotykowego komputerka, który mieści się w dłoni i umożliwia wykonanie kilku prostych czynności, ale dokończenie pracy zapewne wymagało będzie przesiadki na nieco większy i znacznie wydajniejszy komputer.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: ilość użytkowników jednego komputera; podłączanie zewnętrznych urządzeń; konieczność używania aplikacji dedykowanych dla PC.
Złącza funkcjonalne
Jest to cecha zwiększająca praktyczne możliwości wykorzystania komputera. Bywają przecież sytuacje w których podpinamy do niego jednocześnie pendrive, kartę pamięci flash, klawiaturę, myszkę i zewnętrzny monitor. W tym wypadku typowy tablet ma znaczniej mniej do zaoferowania. Laptopy i ultrabooki zagwarantują większą swobodę i szerszą funkcjonalność. Większa ilość obsługiwanych jednocześnie peryferiów i akcesoriów przydaje się szczególnie w zastosowaniach biurowych i biznesowych.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: podłączanie monitora, telewizora lub projektora; zgrywanie zdjęć lub filmów z aparatu, smartfona, kamery; drukowanie, skanowanie; podłączanie pamięci pendrive.
Łączność
Coraz większe znaczenie ma komunikacja bezprzewodowa. Dla wielu osób liczy się łączność komórkowa 3G/4G, oraz popularny Bluetooth i Wi-Fi. Nie możemy jednak zapominać o klasycznych kablach Ethernetowych. W wielu przypadkach korzystanie z nich jest najprostsze, a prędkości największe. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego najbardziej potrzebujemy. W ostatecznym rozrachunku wszystkie nowoczesne laptopy, ultrabooki i tablety spisują się dobrze w komunikacji bezprzewodowej, ale łączność przewodowa w tabletach jest najskromniejsza. Wysoka sprawność karty sieciowej liczy się np. w wieloosobowych grach sieciowych, ale łączność 3G lub Wi-Fi wykorzystamy też w czasie wideokonferencji, transferu plików lub zwykłego przeglądania internetu.
Na Twój wybór mogą mieć wpływ: sposób dostępu do internetu; pobieranie dużej ilości danych z internetu; konferencje głosowe lub wideo; bezprzewodowa transmisja obrazu.
Czas pracy na baterii
W przypadku urządzeń mobilnych jest to kwestia niezmiernie istotna, w końcu używać będziemy ich nie tylko w domu lub biurze, ale również w podróży. Najlepsze tablety potrafią pracować nieprzerwanie przez kilkanaście godzin, co w praktyce oznacza możliwość obejrzenia kilku, a nawet kilkunastu pełnometrażowych filmów pod rząd. Ultrabooki zazwyczaj osiągają czasy poniżej 7 godzin, a klasyczne laptopy pracują na jednym naładowaniu poniżej 3 godzin. Wiele zależy także od pojemności baterii, wydajności komponentów oraz wielkości i jakości ekranu. Jeśli zamierzamy używać sprzętu w podróży i wykorzystywać go głównie do przeglądania internetu i innych prostych zadań, to najlepszy będzie tablet.
Podsumowanie
Chcielibyśmy ogłosić zwycięzcę naszego pojedynku, ale jak wiedzie trudno wydać jednoznaczą opinie, gdyż wiele zależy od preferencji, okoliczności i budżetu. Po zliczeniu punktów okazał by się nim ultrabook konwertowalny. Łączy w sobie atuty laptopa i tabletu, a jego największą zaletą jest uniwersalność. Smukła, lekka i wytrzymała obudowa zapewnia wysoki poziom mobilności, a wydajne podzespoły bez większego trudu powinny sobie poradzić z większością zadań zarówno w pracy jak i w domu. Ultrabook oferuje kompromis, który nie jest wyborem mniejszego zła, ale faktyczną alternatywą dla obu urządzeń. Wprawdzie najmniej korzystnie wypada pod względem ceny, ale w obliczu szybkiego postępu technologicznego i ta kwestia wydaje się tracić na znaczeniu.
Zobacz także:
• Laptop czy tablet? Opinie ekspertów benchmark.pl
• Na youtube nasz poradnik wideo Laptop czy tablet.
Komentarze
12A urządzenia na Androidzie i iOS w porównaniu z konwertowalnymi laptopami typu Helix i Thinkpad2 to zabawki dla dzieci, bo przecież nie da się tego do pracy wykorzystać.
W Polsce nadal będą panowały laptopy i się temu nie dziwię. Każdy woli, żeby troszkę gorzej wyglądało, albo dźwigać 1 albo 1,5 kg więcej i mieć dosyć tanio i wydajnie.
Przyszłość oczywiście należy do ultrabooków, ale nie wcześniej, niż za 3-4 lata.