Lenovo Legion Y540 - dobry laptop do gier
Laptopy

Lenovo Legion Y540 - dobry laptop do gier

przeczytasz w 3 min.

Test najnowszej generacji bardzo popularnych laptopów do gier, wyróżniających się świetną relacją ceny do możliwości. Lenovo Legion Y540 to przykład na to, że dobry laptop gamingowy nie musi kosztować fortuny. Dobra jakość wykonania i niezła wydajność to jego największe atuty.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

wydajność wystarczająca do grania w Full HD; szybki i pojemny dysk SSD; dobra kultura pracy; wysoka jakość wykonania; łatwy dostęp do podzespołów; atrakcyjna relacja ceny do możliwości

Minusy

brak czytnika kart pamięci; niewygodne ułożenie panelu numerycznego

Laptopy do gier to jedne z najchętniej kupowanych modeli dostępnych na rynku. Wybór konkretnego modelu może jednak stanowić problem, ze względu na to, że rozpiętość cenowa waha się od 3 do kilkunastu tysięcy złotych.

Lenovo Legion to seria laptopów gamingowych, które ma ułatwić podjęcie tej decyzji, głównie dlatego, że są dostępne praktycznie na każdą kieszeń. Testowany niedawno przez Wojtka model Legion Y530 otrzymał nawet znaczek Super Opłacalność.

Do sklepów trafiła już tegoroczna wersja tego modelu, oznaczona jako Legion Y540.

Wszystko wskazuje na to, że także ma szansę stać się sprzedażowym hitem w cenie zbliżonej do 4 tys. zł.

Egzemplarz, który otrzymaliśmy do testów jest wprawdzie nieco droższy, ale wybierając wersję z procesorem Intel Core i5, powinniśmy zmieścić się w tym budżecie.

Specyfikacja techniczna Lenovo Legion Y540-15

ModelLenovo Legion Y540-15IRH-PG0 (81SY007JPB)
Cena w dniu testu4399 zł
Gwarancja2 lata
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa, regulowane podświetlanie
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 15,6", 1920x1080
» IPS, matowy
» częstotliwość odświeżania 60 Hz
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 180 stopni
Procesor» Intel Core i7-9750H
» 6 rdzeni / 12 wątków
» 2,6 GHz (4,5 GHz w trybie Turbo) 12 MB cache
» technologia 14 nm, TDP 45W
Pamięć» RAM: 8 GB, DDR4, 2666 MHz
» maksymalnie: 32 GB
Karta graficzna» Intel UHD Graphics 630
» Nvidia Geforce GTX 1650, 4 GB GDDR5
Dysk twardy» 512 GB SSD M.2
model: WDC PC SN520 SDAPMUW-512G
» możliwość montażu drugiego dysku SATA
Napęd optycznybrak
Bateria52 Wh
Wymiary36 cm x 27 cm x 2.5 cm
Waga2,4 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 5 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.2
Złącza» 3x USB 3.1
» 1x USB typ C z Display Port
» 1x HDMI 2.0
» 1x mini Display Port 
» 1x RJ45
» gniazdo audio
Dodatkowe funkcje» głośniki Harman z Dolby Atmos
» kamerka internetowa
» Oprogramowanie: Lenovo Vantage

Wygląd i jakość wykonania

Stylistyka obudowy nie zmieniła się ani o jotę w stosunku do poprzedniej generacji czyli Legion Y530. Zainteresowanych mogę odesłać do recenzji Wojtka, ale sam też dorzucę kilka własnych spostrzeżeń odnośnie designu notebooka.

Tym, co go wyróżnia od innych laptopów, jest nietypowe umiejscowienie ekranu. Zawiasy nie znajdują się mianowicie na krańcu panelu roboczego, lecz są przesunięte o kilka centymetrów do przodu. Takie  rozwiązanie ma na celu przede wszystkim usprawnienie działania układu chłodzenia. Czy to się udało, o tym przekonacie się w dalszej części recenzji. W tylnej części znajdują się wyloty powietrza odprowadzające ciepło z wnętrza obudowy.

Lenovo Legion Y540-15

Odmienne ustawienie zawiasów sprawiło, że środek ciężkości także uległ przesunięciu, a to ułatwia otwieranie laptopa - można to zrobić jedną ręką. Same zawiasy działają płynnie, a zarazem są solidne. Efekt chybotania ekranu jest niewielki. Wyświetlacz można odchylić o 180 stopni i położyć płasko na stole. Można to wykorzystać, jeśli np. chcemy podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora.

Lenovo Legion Y540-15 ekran na płasko

Pokrywa ekranu jest sztywna i stosunkowo mało podatna na wyginanie. Nacisk na górną część obudowy nie powoduje zakłóceń na wyświetlaczu, co zawsze jest oznaką odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji. Na tym elemencie znajduje się jeden z nielicznych ozdobników. Jest nią logo Legion z podświetlaną literą O.

Lenovo Legion Y540-15 przód i tył

Obudowa została w całości wykonana z czarnego tworzywa sztucznego. Matowa powierzchnia prezentuje się estetycznie i elegancko, ale dość szybko pojawiają się na niej odciski palców. Te na szczęście łatwo usunąć za pomocą miękkiej szmatki.

Panel roboczy pokryty jest dodatkowym tworzywem, który sprawia wrażenie gumowatego. Jest przyjemne w dotyku, ale to na nim właśnie najbardziej widoczne są odciski palców.

Lenovo Legion Y540-15 kamerka internetowa

Bezpośrednio pod ekranem znalazło się miejsce dla kamerki internetowej. Wymuszone jest to wąskimi ramkami nad ekranem. Takie położenie oznacza niestety mało korzystne ujęcie sylwetki i twarzy użytkownika.

Jeszcze kilka słów o spodzie obudowy. Odwracając laptopa, zobaczymy dużą kratkę, przez którą powietrze dostaje się do wentylatorów. Nie mamy klapki serwisowej, więc chcąc dostać się do wnętrza laptopa, trzeba odkręcić kilka śrubek oraz delikatnie podważyć spód obudowy.

W ten sposób otrzymamy dostęp do slotów dysków twardych, pamięci RAM, wentylatorów i akumulatora.

Złącza

Laptop wyposażony jest w zadowalającą liczbę portów, ale ich rozmieszczenie nie każdemu przypadnie do gustu. Większość z nich znajduje się bowiem z tyłu laptopa, co nie do końca jest wygodne (szczególnie w przypadku, gdy chcemy skorzystać z portów USB). Ale po kolei. Z prawej strony obudowy znajduje się pojedynczy port USB 3.1.

Lenovo Legion Y540-15 prawy bok

Z lewej strony oprócz USB 3.1 mamy jeszcze gniazdo audio.

Lenovo Legion Y540-15 lewy bok

Z tyłu natomiast znajdziemy trzeci port USB 3.1, jedno złącze USB typ C, pełnowymiarowe HDMI, mini DisplayPort oraz gniazdo sieciowe RJ45 (odwrócone do góry nogami) oraz gniazdo zasilania.

Lenovo Legion Y540-15 tył

Jak widać, brakuje tutaj czytnika kart pamięci SD. Szkoda, bowiem wielu użytkowników (w tym ja sam) korzysta z tego rozwiązania np. do przegrywania zdjęć z aparatu.

Klawiatura i touchpad

Klawiatura to zdecydowanie mocny punkt tego laptopa. Pisanie na niej to przyjemność, dzięki dobrze ustawionemu skokowi klawiszy. Jest głęboki i dobrze wyczuwalny. Klawisze działają cicho, a matowa powierzchnia tworzywa, z jakiego zostały wykonane, jest przyjemna w dotyku i zapobiega ślizganiu się palców. Ogranicza to przypadkowe i błędne wciśnięcia klawiszy.

Mamy tutaj oczywiście podświetlenie. Jest jednokolorowe, ale za to mocne (intensywność można regulować).

Lenovo Legion Y540-15 klawiatura

Z prawej strony znalazło się miejsce dla wydzielonego panelu numerycznego. Jego obecność niewątpliwie cieszy, aczkolwiek brak drugiego klawisza Enter, wymagał ode mnie przyzwyczajenia. Także fakt, że poniżej znajdują się klawisze strzałek (pełnowymiarowe), jest dość nietypowym układem w laptopach.

Nie miałem żadnych uwag co do rozmieszczenia pozostałych klawiszy. Wszystko jest na swoim miejscu.

Lenovo Legion Y540-15 touchpad

Touchpad znajduje się nieco na lewo od osi laptopa. Bezpośrednio pod klawiszem spacji. Płytka sensoryczna jest standardowych rozmiarów. Klawisze są wyodrębnione od touchpada. Ich klik jest dość płytki, ale za to głośny (szczególnie lewy przycisk). Sam gładzik działa bez zastrzeżeń. Obsługuje gesty i poprawnie odczytuje dotyk palców.

Głośniki

System audio w laptopie sygnowany jest marką Harman. Składają się na niego dwa głośniki stereo umieszczone na przedniej krawędzi obudowy. Jakość dźwięku okazała się przyjemnym zaskoczeniem. Brzmienie jest czyste i głośne. Brakuje jedynie niskich tonów, więc do słuchania muzyki nadawać się będą mniej. Zarówno do grania w gry, jak i oglądania filmów będą jednak w zupełności wystarczające.

Maksymalna głośność jest w stanie przebić się przez szum wentylatorów, co jest dużym plusem - zarówno dla możliwości głośników, jak i kultury pracy układu chłodzenia (o nim więcej napiszę na następnej stronie).

Na laptopie zainstalowane jest oprogramowanie, za pomocą którego można wybrać jeden z gotowych profili audio lub ustawić poszczególne parametry dźwięku samodzielnie.

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login