Test Lenovo ThinkPad L570 - biznesowego laptopa z 15,6-calowym ekranem Full HD, Intel Core i5-7200U, 8 GB RAM, wygodną klawiaturą i złączem stacji dokującej.
bardzo wygodna klawiatura; matowy ekran IPS; cicha praca i niskie temperatury obudowy; duża liczba złącz, ale...
Minusy...brakuje złącza HDMI; brak podświetlenia klawiatury; dość niska jasność ekranu; wolny dysk HDD w testowanej konfiguracji
Seria laptopów Lenovo ThinkPad to modele przeznaczone do wykorzystywania w środowiskach biznesowych. Producent oferuje całą gamę urządzeń w ramach tej linii, od smukłych ultrabooków nastawionych na mobilność, po zamienniki stacjonarnych komputerów (w formie laptopa oczywiście).
Lenovo ThinkPad L570 jest soldinym modelem środka. Dobrze wykonanym, z wygodną klawiaturą, dużą liczbą złącz i dobrą kulturą pracy. Nie jest to jednak wcielenie mobilności - głównie ze względu na swoje rozmiary. Ale po kolei. Zacznijmy od specyfikacji testowanego modelu.
Lenovo ThinkPad L570 specyfikacja techniczna:
Model | Lenovo ThinkPad L570 |
Cena w dniu testu | 4099 zł |
Gwarancja | 2 lata w serwisie zewnętrznym |
System operacyjny | Windows 10 Pro |
Klawiatura | wyspowa, klawisze wyprofilowane |
Touchpad | matowy, gładki |
Ekran | » 15", 1920 x 1080 » IPS, matowy » maksymalny kąt odchylenia ekranu - 180 stopni |
Procesor | » Intel Core i5 7200U » 2 rdzenie/4 wątki » 2,5 GHz, Turbo 3,1 GHz, 3MB cache » technologia 14 nm, TDP 15W |
Pamięć | » RAM: 8 GB, DDR4, 2133 MHz » max: 32 GB RAM |
Karta graficzna | » zintegrowana karta graficzna: Intel HD 620 |
Dysk twardy | » HDD: 1000 GB, 5400 RPM model: WD-WX51A1750CH9 » dostępna jest także wersja z dyskiem SSD |
Napęd optyczny | DVD-RW |
Bateria | 47 Wh |
Wymiary | 38 x 25 x 3.1 cm |
Waga | 2,38 kg |
Materiały pokrycia obudowy | » pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne » ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne » panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne » spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne |
Komunikacja bezprzewodowa | » Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac » Bluetooth 4.2 |
Złącza | » 4x USB 3.0 » mini DisplayPort » D-Sub » RJ45 » czytnik kart pamięci » ExpressCard » SmartCard » złącze stacji dokującej » gniazdo audio |
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie | » gniazdo na kartę SIM » kamerka internetowa » czytnik linii papilarnych » złącze blokady Kensington » oprogramowanie: Lenovo: Companion, Settings |
Wygląd i jakość wykonania
Seria ThinkPad nigdy nie była utożsamiana z rewolucyjnymi zmianami, szczególnie jeśli chodzi o stylistykę i wygląd obudowy. Nie będzie więc chyba wielkim zaskoczeniem, że nie inaczej jest w przypadku modelu oznaczonego jako L570. To ta sama konstrukcja z matowego tworzywa w ciemnej kolorystyce, którą bez trudu można rozpoznać na tle konkurencji.
Na łamach benchmarka miałem już okazję testować całe mnóstwo modeli, wśród których były mniej lub bardziej smukłe laptopy. ThinkPad L570 prezentuje się nieco inaczej. To masywna konstrukcja o kwadratowych kształtach. Ten 15-calowy laptop sporo też waży - 2,4 kg, więc nie można go nazwać królem mobilności, ale ze względu na jego rozmiary, przewiduję, że jego przeznaczeniem jest raczej stacjonarna praca z możliwością zabrania go ze sobą w razie nagłej potrzeby.
Jakość wykonania jest dobra. Zastosowane tworzywo jest wysokiej jakości, poszczególne elementy są odpowiednio spasowane, a odciski palców i zabrudzenia można z matowej powierzchni dość łatwo usunąć za pomocą miękkiej szmatki. Pod względem solidności konstrukcji też jest dobrze. Jednostka robocza nie poddaje się naciskom. Także pokrywa ekranu dobrze go chroni przed nawet mocnym naciskiem, który nie powoduje zakłóceń wyświetlanego obrazu.
Złącza
ThinkPady są urządzeniami przeznaczonymi do korzystania z nich w środowiskach biurowych, dlatego wyposażone są w dużą liczbę złącz. Na lewej krawędzi mamy port USB 3.0, mini DisplayPort, D-Sub, czytnik kart pamięci oraz ExpressCard i gniazdo zasilania,
Po przeciwnej stronie mamy kolejne dwa złącza USB 3.0, gniazdo słuchawkowe, złącze Kensington, czytnik SmartCard oraz napęd optyczny.
To jednak nie wszystko. Złącza są umieszczone jeszcze w tylnej części obudowy, gdzie mamy do dyspozycji kolejne USB 3.0 i gniazdo sieciowej RJ45.
Na spodzie obudowy mamy gniazdo stacji dokujacej oraz klapkę serwisową, której zdjęcie daje dostęp do układu chłodzenia, pamięci RAM, dysku i karty sieciowej.
Jeśli wyjmiemy akumulator to znajdziemy jeszcze gniazdo SIM.
Tego, czego mi zabrakło to wyjścia HDMI, które jest aktualnie najpopularniejszym złączem wideo.
Klawiatura i touchpad
To zawsze jest jeden z mocniejszych elementów każdego ThinkPada i tutaj nie ma odstępstwa od reguły. Klawisze są odpowiednio wyprofilowane, ich skok jest dobrze wyczuwalny, a sama klawiatura solidna i nie ugina się pod naciskiem. Sprawia to, że pisanie za jej pomocą jest przyjemnością.
Nieprzyjemnie zaskoczył mnie natomiast brak podświetlenia klawiszy. Wydawać się może, że to standard, zwłaszcza w urządzeniach z tej półki cenowej, ale z niejasnego dla mnie powodu producent postanowił pozbawić L570 tej przydatnej funkcjonalności.
Jak w przypadku wszystkich laptopów z serii Lenovo, w lewym dolnym rogu klawiatury znajduje się klawisz funkcyjny Fn, a nie Ctrl. Wymaga to przyzwyczajenia (zwłaszcza na początku korzystania z komputera). Do tej pory, aby zamienić ze sobą funkcje tych klawiszy, trzeba było wejść w ustawienia BIOSu. Teraz można to zrobić znacznie szybciej i prościej wchodząc w ustawienia (przycisk F11 lub Fn+F11).
Touchpad działa poprawnie. Jego gładka powierzchnia dobrze odczytuje dotyk i ruch palca. Przyciski są zintegrowane z płytką sensoryczną. Nad touchpadem umieszczone są jeszcze dodatkowe przyciski, które teoretycznie służą do obługi komputera z Trackpointem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich w połączeniu z touchpadem. Sam tak zresztą najczęściej robię.
Na prawo od touchpada umieszczony jest czytnik linii papilarnych, zwiększający bezpieczeństwo i zapobiegający przed dostępem do komputera przez osoby postronne.
Głośniki
Lenovo ThinkPad L570 wyposażony jest w dwa głośniki stereo, które znajdują się na przedniej krawędzi obudowy. Jakość dźwięku jest poprawna, podobnie jak głośność zestawu. Nie należy się oczywiście spodziewać głębokiego i bogatego brzmienia, ale do pracy wystarczy.
Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wydajność Gry | Full HD
Wydajność
Laptop w testowanej przez nas konfiguracji wyposażony był w procesor Intel Core i5-7200U. To dwurdzeniowy układ o bazowym taktowaniu 2.5 GHz, które w trybie Turbo zwiększa się do 3.1 GHz. Procesor został wykonany w 14-nanometrowym procesie technologicznym i cechuje się TDP na poziomie 15 W. W teście Cinebench 11.5 uzyskałem wynik 3.65 pkt.
Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 620. Wydajność tego zestawu przetestowałem m.in. w popularnym 3D Marku.
ThinkPad L570 jak można się spodziewać nie poradzi sobie z zapewnieniem płynnej animacji w grach (chyba że w mocno klasycznych, kilkuletnich tytułach przy obniżonej rozdzielczości), ale nie do tego przecież został stworzony. Do obsługi podstawowych aplikacji taka wydajność będzie wystarczająca.
Dysk twardy
Otrzymany do testów laptop wyposażono w dysk HDD firmy WD o pojemności 1000 GB. Szybkość zapisu i odczytu sprawdziłem w Crystal Disk Mark i AS SSD. Jak można się spodziewać, nie mogą się one równać z wynikami dysków SSD, ale za to mamy dużą przestrzeń na przechowywanie plików. Mimo wszystko rekomendowałbym wariant właśnie z dyskiem SSD. Komfort pracy, szybkość działania komputera będą bez porówania lepsze.
Ekran
Testowany wariant Lenovo ThinkPad L570 wyposażono w 15,6-calowy ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Zastosowano tutaj matrycę IPS o maksymalnej luminancji przekraczającej 244 cd/m2. To zaskakująco niski wynik, normą jest luminancja na pozomie 300 cd/m2. Oznacza to, że w mocno oświetlonym pomieszczeniu lub na zewnątrz słoneczny dzień, czytelność ekranu będzie niższa.
Na szczęście mamy tutaj do czynienia z matową matrycą, która zapobiega powstawaniu odblasków na powierzchni wyświetlacza. Kąty widzenia są szerokie zarówno w pionie jak i w poziomie, co oznacza, że ekran jest czytelny niezależnie od pozycji w jakiej jest ustawiony.
Czas pracy
W trybie maksymalnego oszczędzania energii (wyłączona łączność bezprzewodowa oraz przyciemniony ekran) w teście czytnika, laptop wyłączył się po nieco ponad 10 godzinach. Z kolei test pełnego obciążenia podzespołów wyczerpał baterię po 2 godzinach.
Realny czas pracy laptopa wynosi 6-7 godzin (połączenie odtwarzania filmu oraz symulacja pracy z pakietem Office i przeglądarką).
Kultura pracy
Pod względem kultury pracy Lenovo ThinkPad L570 prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Przez większość czasu laptop pracuje bezgłośnie lub z słabo słyszalnym szumem. Nawet przy dużym obciążeniu podzespołów Lenovo wentylator w żadnym stopniu nie przeszkadza w pracy, nie rozprasza ani nie irytuje. Duży plus.
Od lewej: temperatury spoczynek i obciążenie
Pod względem temperatur również jest bardzo dobrze. W trybie spoczynku temperatury utrzymują się na poziomie wyraźnie poniżej 30 stopni Celsjusza. Przy pełnym obciążeniu podzespołów jest równie dobrze. Jedynie lewa, środkowa część nagrzewa się powyżej 35 stopni, ale wyłącznie przy samej krawędzi, co w żaden sposób nie obniża komofortu korzystania z laptopa. Pozostałe obszary panelu roboczego i klawiatury pozostają znacznie chłodniejsze.
Podsumowanie
Lenovo ThinkPad L570, to solidny laptop, którego cena plasuje go w środku urządzeń z klasy biznesowej. Laptop zasługuje na uwagę przede wszystkim za solidną, dobrze wykonaną obudowę, która bez problemu zniesie pracę zarówno w warunkach biurowych jak i jego przenoszenie i transportowanie. Rozmiary ThinkPada L570 nie czynią go najbardziej mobilnym (jest stosunkowo szeroki i dość ciężki), ale za to nie ma obaw, że coś ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu.
Takie gabaryty pozwoliły na zastosowanie pełnowymiarowej klawiatury (włącznie z panelem numerycznym), która jak zwykle w ThinkPadach jest bardzo wygodna i pisanie na niej jest czystą przyjemnością. Niestety we znaki daje się brak podświetlenia klawiszy, co jest dla mnie sporym, negatywnym zaskoczeniem.
ThinkPad L570 można pochwalić za dużą liczbę złącz (chociaż brakuje gniazda HDMI), matowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD (chociaż jego jasność mogłaby być większa) oraz kulturę pracy - laptop pracuje cicho, a obudowa pozostaje odpowiednio chłodna.
Komfort pracy na tym laptopie jest wysoki, aczkolwiek decydując się na jego zakup warto nieco dołożyć do wersji z dyskiem SSD, którego brak w testowanym przeze mnie modelu był odczuwalny.
Ocena końcowa:
- bardzo wygodna klawiatura
- matowy ekran IPS
- solidna i wytrzymała obudowa
- cicha praca
- niskie temperatury obudowy
- duża liczba złącz, ale...
- ...brakuje złącza HDMI
- brak podświetlenia klawiatury
- dość niska jasność ekranu
- wolny dysk HDD w testowanej konfiguracji
Komentarze
11Ogolnie jakbym przeczytal, to bym byl pewny, ze jest spoko i laptopa kupie. Ale moje wrazenia sa jednak troche odmienne. W tej chwili mam W541, z 512 SSD z bardzo mocnym i7-4810MQ. Ogolnie wiadomo, komponenty sa mocne, wiec chodzi dobrze, ALE to wykonanie jak na ta cene jest niestety bardzo slabe. Autor recezji pisze, ze "spoko, obudowa wydaje sie byc wytrzymala" - u mnie juz po roku zawiasy sie poluzowaly tak, ze jak trzepne mocniej to sie otwiera caly. Kolejna sprawa "cicha praca" - coz, na poczatku faktycznie, po roku chodzi strasznie glosno (pewnie kurz, ale to oznacza, ze latwo sie tam dostaje, bo po roku taka olbrzymia roznica?)
Zobaczymy jak to bedzie z P50 (ktory dostane za niecaly rok), ale nie nastawiam sie na jakies fajerwerki. No i ogolnie pomijam, ze IMO ta linia biznesowa Lenovo wyglada bardzo miernie (ale to juz kwestie gustow, wiec zgadzam sie, ze nie ma co tego podawac jako wada, bo kazdy ma inaczej)
gdzie? :P