Nie sposób ocenić Lenovo ThinkPad X260 bez odniesienia się do jego poprzednika, czyli ThinkPada X250. To w zasadzie bardzo podobny laptop (na pierwszy rzut oka nawet identyczny), ale na szczęście pewne zmiany zostały wprowadzone. Mówię „na szczęście”, gdyż dzięki nim laptop jest po prostu lepszy.
Przede wszystkim w końcu zrezygnowano z analogowego wyjścia wideo i zastąpiono go cyfrowym HDMI. Wiem, że ThinkPad to laptop biznesowy, a w części biur wciąż spotyka się projektory, czy monitory obsługujące złącze D-Sub, ale najwyższy czas z nich zrezygnować i przesiąść się na nowocześniejsze rozwiązania. Poza tym zwiększono liczbę złącz USB do trzech, co także jest dużym plusem.
Niestety wciąż mamy tutaj do czynienia z ekranem o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, a nie Full HD. O ile jakość obrazu generowanego przez matrycę IPS jest w porządku, tak szczegółowość jest już wyraźnie słabsza. Dlatego warto dopłacić do wersji z takim właśnie wyświetlaczem.
Poprawiono natomiast czas pracy na jednym ładowaniu, co jest bardzo istotne w laptopach nastawionych na mobilną pracę. ThinkPad X260 dzięki wytrzymałej i solidnej obudowie i dwóch akumulatorach (jeden z nich można nawet zamienić na model o większej pojemności) spełnia te warunki w stu procentach.
Duża liczba złącz (w tym czytnik Smart Card, gniazdo na kartę SIM), bardzo wygodna klawiatura to równie istotne cechy tego laptopa. Nie można też zapominać o złączu stacji dokującej, bardzo usprawniającej przygotowanie stacjonarnego miejsca pracy. Wszystko podłączane jest do stacji, a zadokowanie laptopa pozwala korzystać z każdego akcesorium, bez konieczności podłączania go za każdym razem oddzielnie. Przydaje się to bardzo w sytuacji, kiedy laptopa zabiera się z pracy (do domu lub na służbowy wyjazd), a w przypadku laptopa biznesowego właśnie o komfortową i efektywną pracę chodzi.
Ocena końcowa:
- solidna i wytrzymała obudowa
- lekka i mobilna konstrukcja
- bardzo wygodna klawiatura
- duża liczba złącz
- technologia Power Bridge (dodatkowy akumulator)
- rozdzielczość tylko 1366 x 768 pikseli
- przeciętna jakość dźwięku
- niewygodne umiejscowienie klawisza funkcyjne Fn
Komentarze
27Co nie zmienia faktu, że ceny średnio adekwatne.