Monitory

Czy warto kupić LG UltraGear 27GL850-B

przeczytasz w 3 min.

Nasza opinia o LG Ultra Gear 27GL850-B

Przyznamy, że po tym, jakie wrażenie zrobił na nas LG 38GL950-B, nie mogliśmy się doczekać aż udam nam się dorwać do testów jego 27-calowego brata z nową matrycą NanoIPS. Testy tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że ten typ panelu to najlepsze, co mogło spotkać graczy. Co prawda nadal nie mówimy tu o monitorze budżetowym i na każdą kieszeń, ale z kwotą 2200 zł nie jest on również wyceniony absurdalnie wysoko. Wręcz do niedawna tak wyposażone monitory zwykły kosztować bliżej 3000 zł.

LG UltraGear 27GL850-B - z wyświetloną stroną benchmark.pl

Jeżeli spojrzeć na to przez pryzmat tego, co oferuje, to szybko okaże się, że kwota ta tym bardziej nie jest wygórowana. Prawie idealne odwzorowanie kinowej palety barw DCI-P3 udało się połączyć z ekstremalnie niskim input lagiem – głownie dzięki rewelacyjnie niskiemu czasowi reakcji pikseli, jakie oferuje matryca NanoIPS (użytkowo co prawda mówimy tu raczej o 4 ms, niż 1 ms jakie obiecuje producent). To wszystko domyka odświeżanie 144 Hz i naszym zdaniem optymalna obecnie do grania na monitorze 27” rozdzielczość 1440p.

LG UltraGear 27GL850-B i wyświetlony netflix

Jedyny poważniejszy mankament to problem z nierównomiernością podświetlenia – tej bliżej raczej panelom VA niż IPS, choć środek ekranu (jakieś 80% jego powierzchni) jest podświetlona bardzo równomiernie. Z pomniejszych zarzutów można by jeszcze wymienić brak możliwości odwrócenia monitora na bok oraz brak wyprowadzenia portów USB w bardziej dogodne miejsce (i w większej ilości). Chcieliśmy też napisać, że wadą jest słabo działający HDR, ale po prawdzie to go w ogóle nie ma, czego należało się spodziewać po monitorze oferującym ledwie ponad 350 nit podświetlenia.

LG UltraGear 27GL850-B - matryca pod kątem

Ostatecznie testowany monitor naszym zdaniem zasługuje na miano jednego z najlepszych monitorów dla graczy w rozsądnej cenie. Realnie uważamy, że może się nadawać nawet do poważnego e-sportowego grania w gry FPS czy MOBA – choć tutaj aż prosiłoby się o wersję z odświeżaniem 240 Hz. Jakkolwiek kontrowersyjnie to nie zabrzmi, to pomimo wymienionych wad postanowiliśmy wyróżnić go odznaczeniem Super Produktu (w swojej grupie cenowej), a także zaryzykować stwierdzeniem, że jest to obecnie najbardziej opłacalny wybór dla szukających monitora o takiej specyfikacji!

Nasza ocena LG 27GL850-B

  • bardzo niski input lag
  • ekstremalnie niski czas reakcji jak na IPS
  • rewelacyjne odwzorowanie kolorów
  • bezbramkowa konstrukcja
  • FreeSync + G-Sync
  • 144 Hz
     
  • problem z równomiernością podświetlenia przy bocznych krawędziach
  • HDR tylko w teorii
     
  • Podświetlenie:
    dobre
  • Kolory:
     super
  • Szybkość matrycy
    super!
  • Regulacja:
    dobra
  • Design:
    dobry

98% 4,9/5

Super Produkt benchmark.plSuper Wydajność benchmark.plSuper Opłacalność benchmark.pl

Warto zobaczyć również:

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    awesome1337
    7
    fajny ale po kupieniu 32 cali niżej już nie zejdę
    • avatar
      brettsinclairdannywilde
      3
      32 cale i 165 Hz od LG w zupełności mi wystarczają, nie czuję żadnego dyskomfortu, bo w zasadzie powyżej 120Hz to ma sens tylko dla zawodowych graczy, a przynajmniej matryca AMVA+ odwdzięcza się dobrą jakością barw i przejść kolorystycznych i nadaje się do wymagających prac z grafiką i video.
      • avatar
        bullseye
        2
        Czekam na Oleda zamiast monitora, tylkow normalnej cenie, adekwatnej chociazby do TV 65" a nie nagle monitor 24" bedzie kosztował 4000zł :)
        Do tego czasu nie widzę sensu zmieniać TV

        Przykladowo Dell 30" OLED monitor - 4500zł, TV 55" 4200 :D
        • avatar
          Screamer_PL
          1
          Nie tak dawno temu, stojąc przed wyborem nowego monitora, miałem okazję testować ten model. Jeśli chodzi o czas reakcji, to jest on faktycznie szybki. Należy podkreślić, że ten monitor nie ma pełnego wsparcia G-Sync, a zamiast tego obsługuję FreeSync 2 i posiada certyfikat G-Sync Compatible. Jakby się ktoś zastanawiał, to po przetestowaniu paru innych monitorów z FreeSync 2 we współpracy z kartą nVidii muszę przyznać, że ten certyfikat faktycznie daje pewność, że podczas korzystania z adaptacyjnej synchronizacji w danym modelu nie zaobserwujemy żadnych smużeń, migania ekranu itp. W modelu LG 27GL850-B jest to zrealizowane bezbłędnie. Na innych monitorach z FreeSync 2 bez tej certyfikacji jest różnie, ale prawie zawsze jest zauważalna zmiana jasności obrazu, gdy dana gra jest wyświetlana ze sztucznie przyciętą ilością klatek do 60 FPS'ow (wiele gier tak się zachowuję na ekranie menu gry, albo podczas wyświetlanie ekranu ładowania).
          Ostatecznie zdecydowałem się na inny, 32" model również ze stajni LG, jednak z matrycą VA. Dlaczego ? Ponieważ po przetestowaniu dwóch egzemplarzy modelu 27GL850-B poziom nierównomierności podświetlenia matrycy był dla mnie nie do przyjęcia. No i jednak kontrast nie ten, co w VA. Za to kolory bardzo ładne, soczyste. Ostrość obrazu oraz jasność modelu 27GL850-B również zasługuje na uznanie. Pytanie, czy jak na 27" cena nie jest nieco wygórowana , skoro w podobnej cenie można mieć 32" ? No i rozdzielczość 1440p na 27" to jak dla mnie troszkę za dużo (tzn. czcionki trochę za małe przy domyślnym skalowaniu). Natomiast 1440p na 32" to jest to samo zagęszczenie, co 1080p na 24", a więc bardzo wygodne w użytkowaniu... no ale może to kwestia przyzwyczajenia ;)
          • avatar
            Mike4321
            0
            Witam. Wiem że czytelnicy benchmarka to świadomi entuzjaści sprzętów komputerowych. Ale dla mniej wprawnego odbiorcy przydałoby się kilka zdań na temat kontrastu. I że monitorek mimo wszystkich zalet średnio reprodukuje czerń. Pozdrawiam
            P.S. Recka bardzo fajna i miło się czytało.
            • avatar
              chotnik2
              0
              Czy kazdy z tych profili ma pelna regulacje czy tylko niektore?
              • avatar
                develoop
                0
                WOW W końcu, dzięki wielkie za teścik ! :D
                • avatar
                  szymcio30
                  0
                  Monitor chyba już z 2 miesiące na rynku i dopiero teraz test? Trochę wolno jak na portal, który interesuje się nowinkami technicznymi;)
                  • avatar
                    Mavis
                    0
                    sam mam 27 cali tylko że od asusa ale FHD u 144hz ( TN ) jak narazie od 5 lat nie narzekam i przesiąde się pewnie jak 4k będą w bardziej przystępnych cenach
                    • avatar
                      Adiqq
                      0
                      Osobiście mam LG 27UK850-W i jak ktoś może sobie pozwolić na dokupienie do niego RTX 2080Ti, to będzie raczej w pełni zadowolony. Do domowego użytku nie widzę na ten moment potrzeby do wchodzenia na wyższą półkę.
                      27" dla 4K jest moim zdaniem wystarczające i w sumie wystarczy tylko zmierzyć z jakiej odległości będziemy na ekran patrzeć, chodzi przede wszystkim o to, by na co dzień móc objąć cały ekran wzrokiem bez rozglądania się. Różnice między 1440p, a 2160p są widoczne, w dynamicznych grach może mało istotne, ale np. w takim Red Dead Redemption 2, dostrzeżemy różnicę w głębi, gdy np. kościół w oddali nie traci detali, fajna sprawa pozwalająca lepiej się wczuć w świat gry.
                      Jest też oczywiście kompromis w postaci tylko 60Hz, jednak jeżeli ktoś nie kupuje monitora typowo tylko do gier, ale też chce na nim oglądać filmy, zdjęcia, to jak dla mnie jest akceptowalny. HDR robi też istotną różnicę, nie mam porównania do lepszego pod tym kątem sprzętu, jednak jest duża różnica, da się rozróżnić o wiele więcej kolorów, są żywsze, widać różnicę w oświetleniu, wszystko wygląda realistycznie, nie jest tak wypłowiałe jak w SDR.
                      • avatar
                        Avantu
                        0
                        Jako alternatywę polecam HP OMEN X27. Sam ostatnio stałem przed wyborem monitora w tej cenie i wybór padł na HP. WQHD, 240Hz FreeSync2 HDR na matrycy TN nowej generacji. Według testów RTINGS.com kontrast nawet lepszy niż w tym LG, choć różnica na dobrą sprawę żadna, oba monitory raczej słabo pod tym względem. Za to odwzorowanie kolorów tej TNki jest na poziomie tego LG, LG ma trochę większe pokrycie barw a HP nawet mniejsze DeltaE. LG ma 10 bitowy panel co można uznać za dodatkowy plus. Co mnie pozytywnie zaskoczyło to równomierność podświetlenia, no i Freesync działa na Nvidii do 240Hz normalnie. Ciekaw jestem bezpośredniego porównania tych monitorów, ale chyba nie doczekamy się takiego testu.
                        • avatar
                          Avantu
                          0
                          Rok 2020, na benchmarku nadal występują podwójne posty i żadnego nie da się usunąć :)
                          • avatar
                            fallen
                            0
                            Pytanie do autora recenzji: jak głęboka jest podstawa monitora? (jak głęboka musi być półka na której można postawić monitor)
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Miałem co takiego, sądząc po parametrach matryca zjechała z linii tej samej fabryki. Acer Predator XB27. Można podkręcić do 165Hz. I można dostać za 2000PLN. I jak we wszystkich IPS tzw. 'IPS glow' jest niemiłosierny ale widoczny tylko przy bardzo ciemnych scenach.
                              • avatar
                                Coperfield
                                0
                                Czy ten monitor ma możliwość ustawienia rozdzielczości obrazu FHD? Chciałbym kupic go do PS4 Pro ale wiem, ze PS4 obsługuje jedynie FHD i 4K.
                                • avatar
                                  MarcinNS
                                  0
                                  Witam,
                                  znacie może jakąś alternatywę dla tego monitora z takimi parametrami ale nie teoretycznym HDR?
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    w ankiecie brak jest rozdziałki ekranu WXGA, która w porównaniu do FHD 1920x1080 16x9 , takie WXGA ma 1920x1200 16x10 . taka rozdziałka pozwala na rezygnację z monitora o wyższych rozdziałkach. O tej rozdziałce nikt nie chce pamiętać, i mało kto o niej wie, pomimo że wiele profesjonalnych monitorów taką właśnie ma. To jest o wiele ważniejsze od herców, bo umożliwia bardzo wygodne używanie kompa nie tylko do gier.

                                    co do HDR, wszyscy skupiają się wyłącznie na 400 nitach. tyle że w HDR chodzi nie tylko o oślepianie widza, ale też o zwiększenie rozdzielczości barwnej, aby przy łagodnych przejściach tonalnych nie trzeba było używać szumy, aby zatrzeć prążkowanie, chodzi o ten efekt bez HDR:
                                    https://web.archive.org/web/20140908011535/http://www.quickbees.home.pl/Fora/canon/gradient.JPG
                                    Ten monitor przy włączonym HDR, pozwala na pozbycie się tego efektu. Dlatego wielki *M I N U S* dla redaktora za amatorszczyznę.

                                    bardzo fajnie że autor wspomniał o programie do tworzenia wirtualnych ekranów. to jest świetna opcja. dla rozdziałki FullHD obecnie średnio przydatna, bo aplikacje pożerają coraz więcej pixeli. ale dla wysokich rozdziałek klasy 2,5 K, 3K, 4K jest to ogromnie przydatne.

                                    ostatnia rzecz, ten monitor kosztuje ponad 2 klocki, ma mnóstwo wejść za to nie ma PIP. przy tej cenie minus, bo można by jako drugie źródło wstawić jakiś słabszy komputer do celów pomocniczych, albo nawet tuner DVBT i oglądać sobie przy okazji jakieś reżimowe TV, albo np. kablówkę. Wtedy telewizor staje się zbędny, i wszystko się ma na jednym ekranie.

                                    Witaj!

                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                    Połącz konto już teraz.

                                    Zaloguj przez 1Login