Interfejs
Smartfona LG G2 mini można określić jako nowoczesny również dzięki temu, że zastosowano w nim naprawdę udany zestaw oprogramowania i prosty w użyciu interfejs. Na pokładzie w chwili pisania recenzji działał system Android 4.4.2, więc powodów do narzekania nie powinniśmy mieć – trudno o nowszą wersję w typowym, popularnym smartfonie. We wnętrzu działa co prawda „zaledwie” Snapdragon 400 i 1 GB RAM'u, ale nie mieliśmy do czynienia z żadnym poważnym lagowaniem – zarówno system jak i typowe aplikacje funkcjonowały płynnie.
Różnorodność zainstalowanego oprogramowania jest duża. W telefonie znajdziemy m.in. aplikację do zdalnego sterowania urządzeniami RTV, dwa odtwarzacze muzyki, program do wykonywania kopii zapasowych, radio FM, przeglądarkę dokumentów biurowych, menadżera plików, program antywirusowy oraz oczywiście cały pakiet standardowych aplikacji od Google (Gmail, przeglądarka internetowa Chrome, Dysk, Hangouts, Książki Play, YouTube itd.).
Pod ekranem nie wbudowano żadnych przycisków pojemnościowych,a ni sprzętowych, więc siłą rzeczy zostały one przeniesione bezpośrednio na ekran (dolny pasek). Najciekawsze jest to, że przyciski te można usuwać, dodawać i przemieszczać. Dodatkowo zmienimy też kolor samego paska (ciemny lub jasny) i włączymy jego przezroczystość w chwili gdy wyświetlany jest pulpit.
Ekran odblokowywać możemy za pomocą bardzo praktycznego systemu Knock Code. Po jego właczeniu pewien obszar ekranu dzielony jest na 4 części. Kolejność dotykania palcem tych ćwiartek tworzy kod zabezpieczający przed dostępem do smartfona. Odblokowywanie jest równie szybkie jak za pomocą popularnego wężyka (a niekiedy znacznie szybsze). Jeśli zapomnimy kombinacji możemy posiłkować się zapasowym kodem PIN.
Jedną z pierwszych rzeczy jakie nam się spodobały jest wyświetlanie nadchodzących SMS'ów w chmurkach tuż pod górnym paskiem powiadomień. Pod tekstem od razu wyświetla się pole szybkiej odpowiedzi. Funkcja jest bardzo przydatna na co dzień.
Sama aplikacja do komponowania SMS'ów jest prosta w użyciu, ale wyróżnia się głównie tym, że można wymienić jej motyw graficzny.
Sam interfejs klawiatury można wyświetlać w postaci pionowej, poziomej oraz kciukowej (rozdzielonej). Pola znaków mają przeciętną powierzchnię, ale system rozpoznawania wprowadzonego znaku działa poprawnie. Podpowiedzi w języku polskim również spisywały się dobrze.
Po rozwinięciu górnego paska powiadomień otrzymujemy dostęp do zestawu podstawowych kontrolek i skrótów. Dzięki funkcji QSlide można niektóre aplikacje przekształcić do postaci małego okna „pływającego” na pulpicie, ponad innymi otwartymi programami. Bez problemu dopasujemy przezroczystość takiego okna jeśli zależy nam na tym, aby kontrolować to co dzieje się pod nim.
Dzięki funkcji QMemo możemy wykonywać krótkie zapiski oraz rysunki bezpośrednio na pulpicie lub interfejsie aplikacji.
Do wykonywania oraz przywracania kopii zapasowych lub kopiowania danych na inne urządzenia służy aplikacja LG Backup.
Mając smartfona LG G2 mini pod ręką tradycyjne piloty do sprzętu RTV możemy schować do szuflady. Smartfon obsłuży telewizory i odtwarzacze Blu-ray/DVD różnych producentów (nie trzeba ograniczać się do sprzętu LG). Wszystko to dzięki wbudowanemu nadajnikowi podczerwieni oraz aplikacji QuickRemote. My funkcję testowaliśmy z telewizorami Samsung i LG – wszystko działało poprawnie, choć z jednym małym zastrzeżeniem – nadajnik nie jest zbyt szerokokątny, więc trzeba celować wprost w telewizor.
Do obsługi dokumentów biurowych zgodnych z MS Office służy ThinkFree Viewer. Jak sama nazwa wskazuje nie mamy tutaj jednak do czynienia z edytorem, lecz zwykłą przeglądarką.
LG oferuje pokaźne możliwości połączeń bezprzewodowych. Oprócz Wi-Fi z obsługą WPS mamy też Wi-Fi Direct, hotospot Wi-Fi, komunikację zbliżeniową NFC, Bluetooth 4.0 i technologię SmartShare Beam (komunikacja mniędzy smartfonami i tabletami LG).
Dzięki funkcji Inteligentny ekran LG G2 mini pozostawi włączone podświetlanie ekranu zawsze gdy wykryje, ze użytkownik na niego patrzy. Do wykrywania używana jest kamerka przednia. Druga funkcja o nazwie Smart Video działa w podobny sposób – odtwarza film tylko gdy wykryje twarz osoby oglądającej.
Jednoczesne przyciśnięcie klawiszy POWER i VOL- na tylnej ściance obudowy spowoduje wykonanie zrzutu ekranowego i zapisanie go w pamięci smartfona. Co ciekawe użytkownik może wybrać czy chce przechwycić cały obszar interfejsu wraz z paskami systemowymi, czy tylko pole aplikacji pomiędzy nimi.
LG oprócz standardowego androidowego odtwarzacza muzycznego dołożyło też własny, który oferuje szerszą funkcjonalność i bogatsze wsparcie dla formatów muzycznych, w tym tych skompresowanych bezstratnie FLAC (ALAC nie jest wspierany).