LG G7 - jakość i opcje aparatu
Z tyłu mamy dwa aparaty. Oba sensory mają rozdzielczość 16 Mpx, ale różne obiektywy. Standardowy aparat szerokokątny ma jasność f/1.6 i obejmuje pole widzenia 71 stopni oraz wyposażony jest w efektywną stabilizację optyczną (OIS). Drugi aparat jest superszerokokątny, ma jasność f/1.9 i kąt widzenia 107 stopni, ale nie ma stabilizacji optycznej, bo przy tak szerokim kącie nie jest ona konieczna.
W ustawieniach aparatu znajdziemy sporo przydatnych opcji - zapis do formatu RAW, liczbę klatek na sekundę w czasie nagrywania wideo, bitrate (przepływność), rozdzielczość oraz kila trybów, w tym ustawienia ręczne.
Zdjęcia JPG vs RAW
Jakość zdjęć w formacie JPG jest niezła, ale nie najlepsza ze wszystkich smartfonów dostępnych na rynku. Czy jest to wina sensora czy oprogramowania? Przekonajmy się!
LG G7 - zdjęcie RAW wywołane do JPG
Otwórzcie oba powyższe zdjęcia i porównajcie je w pełnym powiększeniu (1:1 / 100%). W oczy natychmiast rzuca się duża różnica w szczegółowości. Standardowe zdjęcia JPG są silnie odszumione, przez co tracimy część detali. Zdjęcie RAW wywołane do JPG nie ma tej wady. Owszem widać na nim więcej szumu, ale też znacznie więcej szczegółów zarówno w miejscach ciemnych, jak i jasnych.
RAW’y można też zapisywać w czasie korzystania z aparatu superszerokokątnego. Porównajmy więc go ze zdjeciem JPG.
LG G7 - aparat superszerokokątny, JPG
LG G7 - aparat superszerokokątny, RAW wywołany do JPG
Ponownie ta sama sytuacja. Na zdjęciu wywołanym z RAW widać więcej szczegółów. Owszem kolory są mniej intensywne, a kontrast mniejszy, ale przecież można to skorygować w czasie wywoływania RAW’a w takim programie jak Adobe Lightroom. Jakość w formacie RAW (DNG) jest o wiele lepsza niż w JPG.
W skrócie: LG G7 ma bardzo dobre aparaty tylne. Odnośnie sensorów nie mam żadnych większych zastrzeżeń, ale algorytmy przetwarzające zdjęcia do JPG działają niezbyt dobrze. Poniżej oczekiwań. Innymi słowy problem leży po stronie oprogramowania aparatu, a nie po stronie sprzętu.
Inne zdjęcia z aparatów tylnych:
Aparat ma też funkcję AI dzięki której automatycznie rozpoznaje sceny. Np. gdy fotografujemy jedzenie dobierze odpowiednie nasycenie kolorów i kontrast.
Zdjęcia z aparatu przedniego 8 Mpx:
Filmy
Filmy możemy nagrywać w 4K UHD 30 kl./s. Jeśli wolimy lepszą płynność to musimy zejść do rozdzielczości Full HD 60 kl./s.
Mamy też tryb zwolnionego tempa: 8-krotne spowolnienie obrazu, 240 kl./s, rozdzielczość HD 1280x720 px.
Podsumowanie
LG G7 zrobił na mnie bardzo dobre pierwsze wrażenie przede wszystkim pod względem stylistyki, ergonomii, szybkości działania, funkcjonalności systemu i jakości wyświetlacza. Nieco gorzej wypadł pod względem jakości zdjęć JPG, ale za to jakość RAW (DNG) była bardzo wysoka (na poziomie najlepszych flagowców).
Czasem pracy na baterii i pomiarami wydajności podzielę się z Wami w pełnej recenzji.
Komentarze
21