LG K10 (2017) - smartfon, który pewnie wielu kupi
Mobile

LG K10 (2017) - smartfon, który pewnie wielu kupi

przeczytasz w 5 min.

Testujemy budżetowy smartfon LG, który ma szansę zdobyć dużą popularność. Czy tak się stanie?

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- Android 7.0 wprost z pudełka,; - dobry czas pracy na baterii,; - wyraźny ekran HD,; - ładne wzornictwo,; - przyzwoita wydajność,; - obsługa LTE Advanced,; - szerokokątny aparat przedni,; - brak szczególnie słabych stron.

Minusy

- ekran powinien być jaśniejszy,; - tylko jednozakresowe Wi-Fi,; - nie ma czytnika linii papilarnych (polska wersja),; - zbyt mało szczegółów w filmach FullHD,; - zdjęcia w słabym oświetleniu powinny być lepsze.

Ubiegłoroczny smartfon LG K10 to często proponowany przez sprzedawców telefon w „dobrej” cenie. Specyfikacją nie rzuca na kolana, ale zyskuje dużo po bliższym poznaniu. Po styczniowej premierze, do sklepów trafiła tegoroczna seria K, a w niej LG K10 (2017). Testujemy dla was ten właśnie model w gustownej czerni (dostępny jest jeszcze kolor złoty).

Producenci powoli nas przyzwyczajają, że zmiana smartfona co rok, to raczej nie jest najlepszy pomysł, dlatego spróbujemy przyjrzeć się LG K10 (2017) nie tylko jako nowemu produktowi, ale też przez porównanie do ubiegłorocznego modelu.

Zauważmy, że pewne istotne dla użytkownika rzeczy nie uległy zmianie (w tym rozdzielczość, wymiary, waga czy przekątna ekranu), ale część uległa poprawie (wzornictwo, parametry przedniej kamery, ilość RAMu). Nie bez znaczenia jest też fakt oferowania LG K10 (2017) już na samym początku (zresztą jakże mogłoby być inaczej) z systemem Android 7.0 Nougat.

LG K10 (2017) system

Pozycjonowanie produktu nie uległo zmianie, a sugerowana cena 899 zł (w sklepach już jest taniej), jest identyczna jak startowy pułap dla ubiegłorocznego modelu. Zaczynamy.

Jakość wykonania LG K10 (2017) - niby budżetowo, a jest nieźle

Skok w jakości wykonania obudów (co jest też zasługą lepszej jakości materiałów) sprawia, że dziś nie zawsze jest łatwo zidentyfikować segment do jakiego należy dany smartfon. O LG K10 (2017) można powiedzieć, że sprawia wrażenie smartfona za mniej niż 1000 zł, a jednocześnie przecież jeszcze nie tak dawno topowe modele nie prezentowały się lepiej.

LG K10 (2017) akcesoria
W pudełku oprócz smartfona znalazły się proste słuchawki, ładowarka i krótka instrukcja "jak zacząć"

Obudowa LG K10 (2017) ma podobny kształt co rok temu, jednak widać postęp w pomysłowości projektantów. Tylna ścianka zamiast chropowatej powierzchni stała się gładka i stylizowana na szczotkowane matowe aluminium. Wygląda to bardzo fajnie, a mimo iż jest to zwykły plastik można poczuć się jak posiadacz dużo droższego smartfona. A też i odpornego - smartfon poddał się bez zapowiedzi drop testom (z wysokości około 1,5 metra) i nic się nie wydarzyło. Na tylnej ściance znajduje się także głośnik.

LG K10 (2017) tylna ścianka

LG K10 (2017) głośnik

W Polsce bez czytnika linii papilarnych

Smartfon nie dysponuje czytnikiem linii papilarnych i przyznam, że mi to przeszkadza. Fakt to niższa półka cenowa, ale to nie z tego powodu brak tej funkcji w dostępnym w Polsce LG K10 (2017). Producent zdecydował o wprowadzeniu w Polsce wariantu pozbawionego tej dogodności.

Tymczasem musimy pozostać przy przycisku, de facto idealnie zaprojektowanym by pełnić rolę czytnika, oraz gestach stukania w ekran (swoją drogą bardzo pomocnych).

LG K10 (2017) przycisk włączania

Migracja przycisków głośności i „miedziane” akcenty

Przyciski głośności zostały przeniesione na lewą krawędź. Są wąskie, ale też rozdzielone, więc nawet w ciemności ich nie pomylimy. Właśnie, krawędź - w tegorocznym LG K10 dookoła obudowy w miejscu łączenia z tylną pokrywą, którą należy zdjąć by uzyskać dostęp do slotu SIM, microSD i wymiennego akumulatora, umieszczono cienki pasek o kolorze błyszczącej miedzi.

LG K10 (2017) wnętrze smartfona

Na dole rozszerza się on na całą krawędź co bardzo ładnie tonuje czerń pozostałej części obudowy testowanego egzemplarza LG K10 (2017). „Miedziany” akcent znajdziemy także na ramce wokół obiektywu tylnej kamery. Obiektyw praktycznie nie wystaje poza tylną ściankę, jedynie jego górna cześć nieco się wychyla (widać to na zdjęciu) ze względu na zaokrąglenie tylnej ścianki.

LG K10 (2017) miedziany pasek

Dolna, „miedziana”, krawędź mieści złącze słuchawkowe, mikrofon (drugi jest na górze) i złącze microUSB 2.0. Czy to dobrze, by w tegorocznym modelu mieszcząc port tego typu a nie port USB typu C? Odpowiedzi będą pewnie różne.

LG K10 (2017) dolny panel microUSB

Ekran ze szkłem 2,5D i tajemniczy szerokokątny aparat selfie

Cały przedni panel jest pokryty szkłem 2,5D, co daje poczucie delikatnego zaokrąglenia krawędzi, a zarazem sprawia, że boczna ramka wygląda na szerszą niż jest w praktyce. LG K10 (2017) jest minimalnie szerszy i wyższy od poprzednika (ułamki mm).

Ponad ekranem znajduje się czujnik oświetlenia i szerokokątny obiektyw. LG zastosowało tutaj taki obiektyw celowo, by umożliwić nam wykonywanie szerokiego selfie (czy jak to nazywa groufie) bez potrzeby sięgania po programowe tryby typu selfie-panorama. Zresztą w oprogramowaniu aparatu w ogóle nie znajdziemy jakiegokolwiek trybu panoramy.

LG K10 (2017) ekran wygaszony

Ten szerokokątny obiektyw (jasność f/2,4) to moim zdaniem dużo lepsza zagrywka niż szerokokątny obiektyw na tylnej ściance w LG X Cam (czekamy z niecierpliwością co w tym modelu przyniesie 2017 rok). Testy (trzecia strona) pokazują, że obiektyw radzi sobie nieźle.

A w razie potrzeby możemy przełączyć przedni aparat w tryb wąskiego kąta, by wykonać selfie z bardziej tradycyjnym polem widzenia. Z tą cechą wiąże się wspomniana tajemniczość, gdyż zmiana pola widzenia nie zmienia rozdzielczości.

Główny tylny aparat

LG potrafi zrobić smartfon z bardzo dobrym aparatem mobilnym, ale też potrafi zanotować wpadki, w modelach, które powinny się pod tym względem wyróżniać. LG K10 (2017) jest tutaj pośrednim przypadkiem. Ma przyzwoity aparat (jasność obiektywu f/2,2, rozmiar sensora typu 1/3"), który radzi sobie podobnie jak większość smartfonów w podobnej cenie. W porównaniu z ubiegłorocznym poprzednikiem wypada minimalnie lepiej, ale można powiedzieć, że wiele się nie zmieniło.

LG K10 (2017) obiektyw głównego aparatu

Więcej o uwagach co do jakości zdjęć jak i zmian w aplikacji aparatu znajdziecie na trzeciej stronie recenzji.

Wyświetlacz - bardzo dobre HD, ale…

LG K10 (2017) tak jak rok temu ma ekran 5,3” o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. I tak jak w ubiegłorocznym modelu można było bardzo pozytywnie wypowiadać się o jakości obrazu, a narzekać na jasność i kąty widzenia, tak samo jest tym razem.

Przy takiej przekątnej jak w K10 stosowane są już rozdzielczości 1920 x 1080, a nawet 1440 x 2560, a mimo to nie czułem większego niedosytu. Czytelność stoi na bardzo dobrym poziomie, podobnie jak nasycenie kolorów. Z tym ostatnim można polemizować, gdy przyjdzie nam pracować w świetle słonecznym - wtedy bladość kolorów daje się we znaki. O ile mamy dobry punkt odniesienia.

LG K10 (2017) ekran LCD

W menu znajdziemy tryb ocieplania kolorów (Tryb Czytania), by mniej męczyć oczy - szkoda, że nie można go zautomatyzować. LG K10 (2017) to świetny przykład, że HD też może wystarczyć.

Tym co od razu zwraca uwagę, gdy zechcemy użyć smartfon na dworze, jest niewielka jasność. W marcowe słoneczne popołudnie nawet nie wystawiając smartfona wprost na słońce, należało ustawiać jasność na maksimum, by zapewnić dobrą czytelność nie zmuszając oczu do większego wysiłku. W pomieszczeniach oraz w cieniu problemu już nie było.

Nie rzucają na kolana także kąty widzenia, choć spadek jasności następuje w warunkach, w których i tak raczej nie będziemy używać smartfona. Niemniej zerkanie na ekran, gdy wylegujemy się na tapczanie nie jest tym do czego stworzono LG K10.

Akumulator - dodatkowe 500 mAh się przydaje

W porównaniu do zeszłorocznego modelu, LG K10 2017 dysponuje akumulatorem o sporo większej pojemności 2800 mAh, ale też chipsetem Mediatek MT6750, który jest wyżej taktowany i ma 8 rdzeni w porównaniu do 4 rdzeni Snapdragona 410 w LG K10 (2016). Rozdzielczość ekranu nie uległa zmianie podobnie jak jasność, czyli ten element nie wpłynie na zużycie energii.

LG K10 (2017) ładowarka
Ładowarka w zestawie o parametrach wyjściowych 5V/1,2A

W testach LG K10 (2017) wypadł moim zdaniem bardzo dobrze. Przy umiarkowanym korzystaniu ze smartfona akumulator wystarcza nawet na 2 dni (zawsze możemy skorzystać z trybu oszczędzania energii czy oszczędzania transferu danych w tle, dostępnych z panelu podręcznego).

Przy normalnym użytkowaniu, z epizodami intensywnej pracy, smartfon wytrzymał 1-1,5 dnia, bez obaw, że zabraknie energii. Ucieszyło mnie stosunkowo niskie zużycie energii przy fotografowaniu, nawet z maksymalną jasnością ekranu, co często mocno drenuje akumulator. Niestety po części dobry wynik to zasługa przeciętnej jasności wyświetlacza.

Moc na osiem rdzeni

Seria LG K to dolny segment w portfolio producenta, lecz zgodnie z obowiązującymi trendami, także i w tym przypadku poprawiono wewnętrzne wyposażenie. Rok temu dostępny na naszym rynku wariant LG K10 dysponował 4-rdzeniowym Snapdragonem 410 taktowanym zegarem 1,2 GHz i 1,5 GB pamięcią RAM.

W tym roku dostajemy ośmiordzeniowy Mediatek MT6750 (zegar 1,5 GHz, proces 28 nm) i układ graficzny Mali-T860MP2 oraz 2 GB RAMu. Pamięć wbudowana nie zmieniła się - to nadal, skromne jak na dzisiejsze warunki 16 GB. Dla użytkownika po instalacji systemu pozostanie około 9 GB, dlatego karta pamięci jak najbardziej się przyda.

LG K10 (2017) AndroBench

Wydajnościowo jest całkiem nieźle jak na smartfon za 850 złotych, a zważywszy, że trzeba napędzić jedynie panel HD, nie powinniśmy obawiać się problemów przy pracy czy graniu w gry. Jedynym zauważalnym problemem, który zresztą jest plagą wszystkich tańszych smartfonów, to powolne wyświetlanie zdjęć w pełnej rozdzielczości. LG K10 wyświetla je progresywnie, dlatego warto odczekać te kilka sekund gdy chcemy dowiedzieć się, co naprawdę potrafi sensor aparatu.

LG K10 (2017) ekran

Transfer danych z obsługą LTE Advanced

Potrzebujecie wsparcia dla najnowszych technologii mobilnego transferu danych? LTE Advanced i agregacja danych - te funkcje znalazły się w LG K10 (2017). Działają poprawnie, podobnie jak GPS, z którego intensywnie korzystałem. Gdy znajdziemy się w zasięgu nadajników LTE Advanced na pasku statusu będzie to sygnalizowane napisem LTE+ powyżej piktogramu transmisji danych.

LG K10 (2017) GPS

Oczywiście sama obsługa standardu LTE Cat 6 nie oznacza, że internet zacznie smigać. Lecz możemy liczyć na sprawniejszą jego pracę nawet w miejscach gdzie nadajniki nie są tak wydajne. Technologia LTE Advanced cieszy, ale w jej cieniu nowy LG K10 stracił 5 GHz pasmo Wi-Fi. Nie jest to powód do płaczu choć warto o tym pamiętać.

Porównanie z poprzednikiem i konkurencją

Z jakim innym nowym smartfonem można porównać LG K10? W epoce, gdy nawet smartfon sprzed dwóch lat potrafi być łakomym kąskiem - szczególnie gdy to potaniona wersja wcześniejszego flagowca wyższej klasie, trudno zaproponować coś co będzie idealną alternatywą. Nawet mimo sporej oferty różnych modeli. MWC 2017 już minęło, ale wiele modeli jeszcze nie weszło na Polski. Oprócz ubiegłorocznego K10 do zestawienia odważnie dodam będący już w sprzedaży Samsung Galaxy A3 (2017) oraz zapowiedzianą Nokię 5.

Samsunga wybrałem dlatego, że pod pewnymi względami jest "podobny". Sporo wyższą cenę uzasadnia do pewnego stopnia wodoodporność, jakość wykonania i pozycjonowanie na średnią półke premium. Lecz gdyby „polski” LG K10 miał wbudowany czytnik linii papilarnych, to różnica w cenie nie byłaby już tak uzasadniona. A Nokia 5 dlatego, że będzie to prawdopodobnie smartfon o podobnej cenie co LG i o dość podobnych komponentach (z wyjątkiem innego procesora).

ModelSamsung Galaxy A3 (2017)LG K10 (2017)LG K10 (2016)Nokia 5
Cenaok. 1400 złok. 850 złok. 600 zł (cena obecna)ok. 900 zł (spodziewana)
Wymiary (wy/sz/gł)135.4 x 66.2 x 7.9 mm148.7 x 75.3 x 7.9 mm146 x 74.8 x 8.8 mm149.7 x 72.5 x 8 mm 
Waga138 g144 g142 g-
System operacyjnyAndroid 6.0Android 7.0Android 6.0Android 7.1.1
Ekran» 4,7"
» 720 x 1280 px
» Super AMOLED
» 5,3"
» 720 x 1280 px
» IPS
» 5,3"
» 720 x 1280 px
» IPS
» 5,2"
» 720 x 1280 px
» IPS
Procesor» CPU: 1.6 GHz
» 8 rdzeni
» Exynos 7970
» Mali T-830 MP2
» CPU: 1,5 GHz 
» 8 rdzeni
» Mediatek MT 6750
» Mali-T860MP2
» CPU: 1,2 GHz
» 4 rdzenie
» Qualcomm Snapdragon 410
» Adreno 306
» CPU: 1,4 GHz
» 8 rdzeni
» Qualcomm Snapdragon 430
» Adreno 505
Pamięć» RAM: 2 GB
» Wbudowana: 16 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 2 GB
» Wbudowana: 16 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 1,5 GB
» Wbudowana: 16 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 2 GB
» Wbudowana: 16 GB
» Slot kart microSD
Bateria2350 mAh
(niewymienna)
2800 mAh
(wymienna)
2300 mAh
(wymienna)
3000 mAh
(niewymienna)
Aparat / kamera» 13 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» nagrywanie 1080p
» 13 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» nagrywanie 1080p
» 13 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» nagrywanie 1080p
» 13 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa dual-LED
» autofokus
» geotagging
» nagrywanie 1080p
Internet» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» 4G LTE, LTE-A
» 3G
» Wi-Fi 802.11 b/g/n
» Dual Sim
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dwuzakresowe)
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi
» Dual Sim
Komunikacja i złącza» GPS
» Bluetooth 4.2
» NFC
» micro USB-C
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 4.2
» NFC
» micro USB 2.0 (OTG)
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 4.1
» NFC
» micro USB 2.0
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 4.1
» NFC
» micro USB 2.0 (OTG)
» słuchawkowe
Dodatkowe funkcje» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» barometr
» skaner linii papilarnych
» wodoszczelność (IP68)
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» skaner linii papilarnych (niedostępny w Polsce)
» akcelerometr
» czujnik zbliżeniowy
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» skaner linii papilarnych

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login